Zavřít reklamu

To, že aplikace Fotoaparát v iOS obsahuje funkci Live Photos, už jistě víte – jedná se o funkci, která při vyfocení fotky uchová jakýsi „záznam“. Tento záznam si poté můžete spustit v galerii tak, že na něm podržíte prst. Live Photos dokáží oživit vzpomínky o mnoho více, než jenom obyčejné statické fotografie. Věděli jste ale, že v posledních verzích iOS 11 můžete pomocí Live Photos fotit fotky s dlouhou expozicí?

Když se řekne pojem dlouhá expozice, většina z nás si představí profesionálního fotografa s 20 letou praxí, zrcadlovku za několik desítek tisíc korun a k tomu dvoumetrový tripod. Fotograf při focení fotek s dlouhou expozicí nechá nastavenou delší uzávěrku na několik sekund a výsledná fotografie má rozmazaný vzhled. Dlouhá expozice se využívá například při focení vody, konkrétně vodopádů. Taktéž se můžete setkat s dlouhou expozicí u fotek, které jsou foceny v noci z mostu. Fotoaparát v tomto případě míří na projíždějící auta – ve finále vyfotíte velice zajímavou fotku plnou červených čar, které jsou tvořeny zadními světly aut. Pro inspiraci se můžete podívat na fotky focené s dlouhou expozicí v galerii níže. Teď už se ale pojďme podívat na to, jak v iOS docílit, abychom takovou fotku vyfotili i našim zařízením z jablečné rodiny.

Focení fotek s dlouhou expozicí v iOS

K tomu, abychom vyfotili fotku s dlouhou expozicí, musíme mít zapnuté Live Photos, které nastavíte zapnutím aplikace Fotoaparát. Poté kliknete nahoře uprostřed na ikonu Live Photos. Nyní už stačí jen vyfotit obyčejnou fotografii, kterou chceme použít pro efekt dlouhé expozice. Po vyfocení fotografie přejdeme do aplikace Fotky a vyfocený obrázek si rozklikneme. Podržíme na fotce prst a swipneme nahoru. Zobrazí se nám možnosti úprav Live Photo. V efektech se přesuneme úplně doprava a zvolíme efekt Dlouhá expozice. Prvotní vytváření fotky může několik sekund trvat, tak buďte trpěliví. Jak může vypadat výsledná fotka focená za tmy v autě se můžete podívat níže v galerii. Můžete si všimnout, že je fotka lehce rozmazaná, a proto doporučuji při focení fotek s dlouhou expozicí za pomocí iPhonu využít pevného podkladu, na který můžete telefon položit. V lepším případě doporučuji využít tripod (trojnožky) pro telefon, aby byla výsledná fotografie co nejlepší.

dlouha_expozice_Vzor-fb

Dnes nejčtenější

.