Zavřít reklamu

V minulé recenzi jsme se podívali na bezdrátová sluchátka s masivními náušníky Urbanears Plattan II. Dnes se podíváme na jejich menšího bratříčka v podobě modelu Urbanears Jakan Bluetooth, který se může pochlubit jak parádním designem, tak i velmi nízkou váhou, která dosahuje pouhých 20 gramů. I přesto jsou však sluchátka po zvukové stránce velmi zdařilá a nejednoho milovníka tohoto typu zaujmou. Pojďme se na ně tedy podívat podrobněji.

Technické specifikace

Co se týče konstrukce, sluchátka Urbanears Jakan se řadí mezí bezdrátová in-ear sluchátka. Společnost Urbanears bohužel ke svým sluchátkům příliš specifikací neuvádí – zjistili jsme akorát impedanci o hodnotě 32Ω, frekvenční rozsah je poté 20 Hz – 20 000 kHz. Baterie, která je zabudovaná uvnitř sluchátek se na váze nijak neprojeví, vydrží až 12 hodin poslechu. Celková doba nabití je dle vlastní zkušenosti okolo dvou hodin. Sluchátka jsou k dispozici hned v sedmi barevných variantách – černé, šedé, červené, modré, oříškové, zelené, růžové a béžové. Všechny tyto barvy mají specifickou matnou úpravu, díky které jakékoliv sluchátka od Urbanears jednoduše rozeznáte od jiných.

Balení

Balení sluchátek není nikterak zajímavé. Po prvním otevření díky manuálu zjistíte, že sluchátka své jméno Jakan dostaly podle „přezdívky“ městečka Jakobsberg, vzdáleného 15 km od Stockholmu. Po dalším otevření na vás ihned vykouknout sluchátka, pod kterými se nachází nabíjecí microUSB kabel, společně s návodem a dalšími dokumenty. Krabička sama o sobě je taktéž zpracována do matné šedé barvy.

Zpracování

Pokud sluchátka poprvé chytíte do svých rukou, zaujmou vás svou skoro až extrémně nízkou váhou. Ta se samozřejmě musí na něčem projevit, což je v tomto případě použití plastu místo například hliníku. Rozhodně tím ale nechci říct, že by se jednalo o nějaké špatně zpracované „šmejdy“ – to ani náhodou. Plast, ze kterého jsou sluchátka vyrobena, se zdá býti odolný a rozhodně vydrží i nějaké ten pád. Avšak pádům se sluchátka snaží zabránit magnetem, díky kterému je můžete spojit k sobě tehdy, kdy je zrovna nepoužíváte. Kabel, na kterém se nachází ovladač, je oplétaný a zdá se taktéž velice odolný.

Osobní zkušenost

Sluchátka jsem se snažil využívat nějakou dobu ve všemožných podmínkách. Několikrát jsem s nimi byl běhat, jindy jsem se je zase nebál použít při práci na počítači. Při běžném nošení na doma a například na různé procházky jsou sluchátka naprosto ideální. Zvládnou dobře izolovat od okolního zvuku a ruch města tak jednoduše při poslouchání hudby neuslyšíte. Menší kámen úrazu se ale začne objevovat při fyzické zátěži, kdy se začnete potit a nebo začnete dělat prudké pohyby. Z vlastní zkušenosti vím, že sluchátka při běhu drží dobře, tedy ze začátku, dokud se nezačnete potit. Já osobně se potím vcelku dost. Bohužel, jakmile se mi začaly potit i uši, tak sluchátka čím dál tím více vypadávaly. Nikde však není napsané, že se jedná o sluchátka určená ke sportování.

Unikátní vlastností sluchátek Jakan, stejně tak, jako v případě Plattan II, je ovladač, který jsem osobně nazval „joystick“. Tento joystick slouží ke správě hudby, kterou zrovna posloucháte. Jednoduše pomocí něj můžete hudbu přepínat, pozastavovat, měnit hlasitost, ovládat hovory a aktivovat Siri. Všechna gesta se mohou zpočátku zdát lehce složitá, avšak veškerý jejich přehled najdete v manuálu. Pokud se je tedy naučíte používat, už nikdy nebudete muset vaše zařízení vytahovat z kapsy.

Zvuk

Jakany si v tomto odstavci dovolím srovnávat se sluchátky Plattan II od stejné značky. Co se týče zvukového projevu, ten je oproti Plattanu o něco horší. Plattan II zvládl bez větších problému vcelku dobře přehrávat výrazné výšky i basy, avšak Jakany jsou v tomto ohledu nepatrně slabší a zaměřují se spíše na neutrální přehrávání všech pásem. Pokud si navíc sluchátka naladíte na maximální možnou hlasitost, dojde k lehkému zkreslování zvuku. Nejlépe sluchátka hrají při střední hlasitosti, kdy nedochází k žádnému zkreslování a hudbu z nich si pořád můžete užívat plnými doušky. Rozhodně tím však nechci říci, že by sluchátka byla špatná. Dokonce si troufnu tvrdit, a to i z vlastní zkušenosti, že sluchátka v podobné cenové relaci, hrají mnohdy o poznání hůře.

Líbí se mi, že Urbanears Jakan si na nic nehraje a ve své cenové relaci se nesnaží zákazníky nalákat na všemožné zvukové vychytávky v podobě dunivých basů bez zkreslení zvuku. Jakany se spíše jeví naprosto neutrálně, ve stylu „jsme na trhu taky, tak si nás když tak můžete zkusit“. S trochou nadsázky se dá dle mého názoru říci, že zpracování a vzhled sluchátek se jednoduše přenesl do jejich zvukového projevu.

Závěr

Pokud hledáte sluchátka, která jsou určená pro klasický poslech v klidných podmínkách, například doma a nebo venku, mohou být sluchátka Urbanears Jakan velice zajímavou volbou. Subjektivně mě vcelku zaujaly barvy, ve kterých jsou tato sluchátka k dispozici. Audiofil by si rozhodně tato sluchátka nepořídil, sportovec asi také ne, ale klasický volnočasový posluchač by klidně mohl.

jakan_fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější