Zavřít reklamu

Spoločnosť SpaceX pod vedením Elona Muska sa už neraz ukázala ako hlavný priekopník v sekcii komerčných vesmírnych letov. V tejto súvislosti firma vyhlásila partenrstvo s nejednou súkromnou spoločnosťou a vedeckým celkom zameraným na vesmírne projekty, no jedno z najdôležitejších spojenectiev predstavuje určite dohoda s agentúrou NASA. V zmysle spolupráce s najväčším úradom pre letectvo a vesmírne programy bola spoločnosť SpaceX poverená vývojom vesmírneho plavidla, ktoré sa má v budúcnosti postarať o prenos astronautov na alebo z medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Kapsula nesie názov Crew Dragon a podľa posledných informácií jej vývoj výrazne pokročil. Pozrite sa na momentálny vzhľad kapsuly Crew Dragon, ktorá sa dočkala implementácie solárnych panelov a ďalších vylepšení.

Nejedná sa samozrejme o prvé fotografie plavidla Crew Dragon, no uvedený záber predstavuje najaktuálnejší vzhľad kapsuly. Po ukončení vývoja a finalizácii projektu sa iste dočkáme viacerých pekných snímok, ktoré budú pochádzať aj z iného prostredia, ako je interiér výskumného centra. Ako môžete vidieť na prvom obrázku, solárne panely sú vytvorené presne v tvare komponentov lode, aby pokryli čo najväčšiu plochu. Kapsula si tak bude môcť vytvárať energiu nezávisle od ďalšieho externého zdroja ako napríklad ďalšie pripájané panely. Tieto panely sú pokryté ochranným plášťom, ktorý je po vstupe alebo výstupe z atmosféry odlúčený od lode, čím plavidlo vystaví slnečnému žiareniu.

V súčasnosti SpaceX predpovedá začiatok skúšobného štartu kapsule Crew Dragon na začiatok roka 2019. Určite to však neznamená, že ostrého štartu so živou posádkou sa dočkáme ešte v nasledujúcom roku. SpaceX bude musieť NASE dokázať, že je ich kapsula stopercentne bezpečná a že je pripravená na všetky možné druhy komplikácií. S tým súvisia aj neustále vylepšovania, ktorých by sa loď mala v najbližších mesiacoch dočkať. Uvidíme, kedy sa napokon dočkáme oficiálneho štartu a prvého vynesenia astronautov na ISS prostredníctvom plavidla Crew Dragon.

Dragon

Související články

Dnes nejčtenější

.