Zavřít reklamu

Dnes je to přesně 5 let od vydání posledního Macu Pro – počítače, kterým Apple v minulosti cílil především na profesionální uživatele. Těm už však ve své nynější podobě nestačí, což připustili i přední představitelé Applu. Zatímco však u Macu mini jsme ještě donedávna s jeho oživením nepočítali, u modelu Pro je situace přesně opačná. Jeho nová generace má totiž dorazit zanedlouho.

Apple pracuje na nové generaci Macu Pro již několik let. Hlavním impulzem bylo přiznání si, že současná konstrukce Macu Pro má omezenou tepelnou kapacitu. Mac Pro tvarem připomínající odpadkový koš vždy neuspokojí potřeby nejnáročnějších uživatelů. „V době, kdy jsme Mac Pro vytvářeli,  jsme navrhli systém se dvěma GPU, protože jsme si mysleli, že je to třeba a produkt bude sloužit dobře s dvěma GPU architekturami. V tomto směru jsme zřejmě překročili tepelnou kapacitu produktu. Při použití dvou GPU architektur bylo třeba zvolit odlišnou systémovou architekturu a navrhnout Mac Pro tak, aby jeho tepelná kapacita byla vyšší. Jelikož jsme viděli, kolik zákazníků se přesunulo na iMac, chtěli jsme oslnit rozměry Macu Pro,“  vzpomínal ještě před rokem na vývoj tohoto stroje Craig Federighi v jednom z rozhovorů, který na toto téma poskytl. Už z těchto slov bylo tedy jasné, že pokud se někdy nového Macu Pro dočkáme, rozhodně se nebude jednat o stejnou popelnici jako doposud.

Na cestě je i displej

Tuto teorii později potvrdil během dalšího rozhovoru ředitel marketingu Phil Schiller, který doslova řekl, že Apple zcela přehodnocuje pohled na Mac Pro. Dále dodal, že pracují na nové verzi, která bude nejvýkonnějším desktopovým systémem od společnosti Apple pro opravdu náročné zákazníky. Nový Mac Pro nazval jako „modulární“ systém, který bude doprovázen Thunderbolt Displayem. „Jako součást nového Macu Pro budeme rovněž také dělat profesionální displej. To je důvod, proč tento produkt neuvidíte nyní, jsme stále v procesu. Myslíme si, že pro uživatele Macu Pro je třeba něco speciálního, letos to ale nebude.“ sdělil tehdy Phil Schiller.

Apple své nadcházející plány zopakoval v prosinci roku 2017: „Kromě nového iMacu Pro pracuje společnost Apple na zcela novém Macu Pro, který bude navržen pro zákazníky, kteří potřebují nejvyšší výkon.“ Nestává se moc často, aby Apple oznamoval nové produkty s předstihem. Společnost ale zřejmě zaznamenala poptávku po novém Macu Pro. V dubnu 2018 Apple sdělil, že nový Mac Pro bude ukázán světu v roce 2019. Bližší informace sice neznáme, převládá ale názor, že to bude na WWDC 2019.

Koncept modulárního Macu Pro:

Příští rok by tedy mohl být na nové Macy skutečně bohatý. Krom Macu Pro se totiž očekává i upgrade iMaců a snad i přepracování MacBooků Pro. Ty by mohly podle některých spekulací dostat dokonce Face ID a výrazně užší rámečky kolem displeje. Zda tomu tak však bude ukáže až čas.

Macpro_2013-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější