Zavřít reklamu

Že jsou iPhony poměrně drahé není žádným tajemstvím prakticky od vydání prvního modelu. Apple navíc jejich cenu v posledních letech ještě mírně zvýšil, kvůli čemuž se není problém dostat při nákupu “nejnadupanější” verze iPhonu XS Max, která se chlubí 512 GB úložištěm, na částku přesahující 43 tisíc korun. Zdá se vám to šílené? Pak buďte rádi, že své iPhony Apple nevyrábí přímo ve své domovině. Kdyby tomu totiž tak bylo, jablečné telefony by stály ještě mnohem více. 

O výrobě iPhonů v USA se v poslední době hovoří především kvůli prezidentu Donaldu Trumpovi, který bojuje skrze vysoká cla na dovážené produkty s Čínou. Trump se netají tím, že by byl moc rád, kdyby američtí technologičtí giganti vyráběli své produkty především na území USA, čímž by pomohli výrazně rozpumpovat tamní ekonomiku. Do toho se však příliš nikomu nechce. Výroba v Číně se totiž finančně vyplatí daleko více než potencionální výroba v USA. To potvrzuje i analytik společnosti Creative Strategies Tim Bajarin, který se na celou problematiku podíval důkladněji. Podle jeho analýzy by se cena iPhonů, které by Apple vyrobil v USA, mohla zvýšit o 20 až 35 %. Za telefon s nápisem “Assembled in USA” na zádech bychom si tak mohli připlatit klidně i více než 10 tisíc korun navrch. 

Letošní iPhony XS stojí ve variantě s nejvyšším úložiště pořádný ranec: 

 

Takto markantního zvýšení ceny se však obávat nemusíte. Je totiž opravdu velmi nepravděpodobné, že by Apple přesunul svou výrobu do USA, jelikož by se jednalo o velmi nákladný proces. Pokud by se k tomu však přeci jen odhodlal, teoreticky by mohl ve své domovině vyrábět jen iPhony pro svůj vlastní trh, čímž by se Trumpovým clům vyhnul. V takovém případě by se ceny jeho telefonů sice mírně zvýšily, protože by po celém světě nejspíše reagovaly na ceny amerických modelů, pravděpodobně by se však nejednalo o desítky procent jak předpovídá analytik.

iPhone 8 Plus iPhone X FB

Související články

Dnes nejčtenější

.