Zavřít reklamu

Není tomu tak dávno, co jsme mohli společně s Applem oslavit jeho překonání tržní hodnoty jeden bilion dolarů, což dokázal letos v létě jakožto první americká veřejně obchodovaná firma. Tato pohádka však bohužel poměrně brzy skončila. Po oznámení finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí totiž začala hodnota společnosti prudce klesat a z bilionu, kolem kterého se pohybovala v létě, spadla až na nynějších 828 miliard dolarů (podle Yahoo akcií). Náskok, který si Apple před konkurencí držel, tak byl rázem fuč. 

Apple je sice nyní stále nejhodnotnější společností světa, nicméně při pohledu na hodnotu jeho konkurence to vypadá, že své místo na výsluní bude muset brzy opustit. Vystřídat by ho na něm měl podle všech předpokladů Microsoft, který zažívá naopak pozvolný růst a jeho hodnota je v tuto chvíli 817 miliard dolarů (podle Yahoo akcií).  Právě díky růstu Microsoftu analytici předpovídají, že se mu podaří Apple překonat už tento týden, pravděpodobně již v těchto dnech. 

Králem již od roku 2010

Překonání hodnoty Applu bude pro Microsoft velká událost, podaří se mu to totiž po dlouhých osmi letech. Apple totiž Microsoft v hodnotě překonal již v roce 2010 zejména díky zvyšující se poptávce zákazníků po chytrých telefonech, která byla z velké části zapříčiněna právě iPhony. Počítače, na které se zaměřoval Microsoft, naopak zažívaly prodejní útlum, což se na hodnotě společnosti neblaze podepsalo. 

Boj o trůn nejhodnotnější společnosti světa bude ještě poměrně zajímavý. Applu se z něj totiž v žádném případě slézat nechce, byť mu nakonec pravděpodobně stejně nic jiného nezbude. Otázkou tak je spíš to, kdy a zda vůbec se mu podaří na trůn opět vrátit. Šanci v podobě zaujmutí světa novými produkty totiž minimálně pro letošní rok svým způsobem promarnil. 

Apple money Tim Cook FB
Zdroj: Twitter

Související články

Dnes nejčtenější