Zavřít reklamu

I z vlastní zkušenosti vím, že u některých Maců či MacBooků zabírá položka Systém nesmyslně hodně místa v úložišti. Na svém MacBooku se naštěstí s tímto problémem nepotýkám, avšak mám dva kamarády, kteří trpí malým množstvím volného místa v úložišti, a to právě kvůli položce Systém. Kolik gigabajtů Systém zabírá zjistíte velice jednoduše – stačí v levém horním rohu kliknout na Apple logo a z nabídky vybrat možnost O tomto Macu. Poté se přesuňte do Úložiště a zde vyberte možnost Správa. V levém menu už poté stačí lokalizovat položku Systém. Naštěstí lze i tento problém v některých situacích vyřešit.

Bohužel, Apple to svým uživatelům neudělal vůbec jednoduché. Podle mých dosavadních poznatků se uživatelé potýkající se s tímto problémem dělí na dvě skupiny. První z nich má pod položkou Systém veškerá data, která jednoduše nikam nepatří a nemají svou kategorii, popřípadě se zde nachází některé soubory a data z iTunes. Druhá skupina, ta problémovější, trpí horší variantou, kdy se v systému opravdu nachází něco, co zabírá hodně místa v úložišti.

Jak zjistit, do jaké skupiny patříte?

Postup je to vcelku jednoduchý. Stačí na vašem Macu přejít do složky iTunes Media a podívat se, kolik místa zabírá. Složku iTunes Media můžete najít v Uživatelé/vašejméno/Hudba/iTunes. Zde poté pravým tlačítkem klikneme na složku iTunes Media a podíváme se na velikost, kterou zabírá. Pokud se tato velikost shoduje s velikostí uvedenou u položky Systém (+- 10 GB), s největší pravděpodobností patříte do první skupiny. Váš Mac pouze špatně „roztřídil“ soubory a jelikož si s nimi nevěděl rady, tak je přiřadil systému. V takovém případě promazáním iTunes Media místo bez problému uvolníte.

Pokud však velikost složky iTunes Media nekoresponduje s velikostí u položky Systém, je pes zakopaný jinde. V tomto případě existuje několik možností pro vyřešení problému, od těch jednodušších po ty složitější. Velice často se s těmito problémy potýkají uživatelé, kteří pracují s programy od Adobe (především potom Adobe Premiere). Tyto programy totiž vytvářejí velké cache soubory, které se ukládají do úložiště a nemažou se. Bohužel, s problémy se potýkají i lidé, kteří programy od Adobe v životě v počítači neměli. Jak tedy obě tyto situace řešit?

Řešení může být jednoduché

Soubory cache od Adobe se nachází v Uživatelé/vašejméno/Knihovna/Appliaction Support/Adobe/Common/Media Cache Files. Pokud se chcete všech cache souborů od Adobe zbavit, stačí celý obsah této složky smazat. Berte však v potaz, že smažete všechny podpůrné soubory a vaše projekty se mohou načítat déle. V každém případě byste si měli přilepšit o mnoho gigabajtů.

Pokud však s programy od Adobe napracujete, je váš postup o něco složitější. V první řadě můžete využít průzkumníka, který vám zobrazí velikosti určitých kategorií na vašem Macu. Pro zobrazení stačí opět otevřít O tomto Macu a z Úložiště vybrat možnost Správa. V levém menu se poté přepneme do kolonky Dokumenty a z horního menu vybereme možnost Prohlížeč souborů. Pokud se vám nepodaří najít nic, co by zabíralo podezřele hodně místa ve vašem úložišti, je zde ještě jedna poslední možnost.

I ostatní aplikace si totiž vytváří cache soubory, avšak ve většině případů nejsou tak velké. Někteří uživatelé se však střetávají s anomálií, kdy i cache soubory ostatních aplikací mají několik desítek gigabajtů. Ostatní cache soubory naleznete v Uživatelé/vašejméno/Knihovna/Containers. Pokud se zde složka nenachází, tak jsou všechny cache soubory vymazány. V opačném případě je můžete vymazat ručně. Pokud se vám ani v tomto případě nepodařilo uvolnit alespoň několik gigabajtů místa, tak bohužel asi není jiná možnost, než znovu nainstalovat čistý macOS.

Závěr

Celá situace okolo položky Systém ve správě úložiště je opravdu zapeklitá. Doufám, že se vám pomocí tohoto článku podařily vyřešit problémy týkající se úložiště. Pokud problémy přetrvávají, tak vám bohužel nezbude nic jiného, než se pokusit nainstalovat macOS znova a začít s „čistým štítem“. Pokud máte ohledně této tématiky nějaký tip vy, rozhodně nám ho dejte vědět v komentářích.

system_macos_problem-Fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější