Zavřít reklamu

Spoločnosť Tesla sa každým dňom približuje k zdolaniu stanovených cieľov, ktoré často vyzerajú ako nesplniteľná úloha. Muskova iniciatíva v smere vývoja autonómnych automobilov naberá čoraz väčšie obrátky, s čím ide ruka v ruke aj vylepšovanie systému Autopilot. Tesla sa môže pýšiť výbornou štatistikou, ktorá ukazuje na opätovné nájdenie ukradnutých vozidiel tejto značky. Čo sa však stane, ak vám zlodej vaše auto ukradne a vy chcete situáciu riešiť kým je čerstvá? Predstavte si, že dorazíte na miesto, kde ste odstavili svojho tátoša, no parkovisko zýva prázdnotou. O vašej ukradnutej Tesle okamžite informujete políciu, ktorá na diaľku vozidlo lokalizuje a pomocou systému Autopilot ho privolá k najbližšej policajnej stanici. Čo je však najlepšie? Ak sa zlodej ešte stále nachádza za volantom, systém uzamkne dvere a kriminálnik sa ocitne pred políciou spolu s vozidlom.

Napriek tomu, že vyššie uvedené riadky pôsobia ako futuristická záležitosť, môžeme sa podobného systému dočkať už čoskoro. Aspoň tak vidí situáciu Hans Schönfeld, inovatívny vedúci holandskej polície. Jeho tím sa za posledné mesiace zameral na skúmanie autonomných automobilov v zmysle opatrení proti krádežiam. „Chceli sme sa dozvedieť, či je možné takéto vozidlá diaľkovo ovládať alebo zastaviť. Odpoveď je áno, dokážeme to. Pri testoch spolupracujeme s rôznymi automobilkami ako Tesla, Toyota, Audi, Mercedes a mnoho ďalších. Tieto informácie sú pre automobilové spoločnosti rovnako cenné ako pre nás. Ak sa totiž dokážeme dostať do systému my, môže sa o to pokúsiť aj niekto iný,“ podotkol Hans.

Jedným z najväčších priekopníkov autonómnych vozidiel je samozrejme Tesla. Tá svojim vozidlám stopercentne verí. 

Tento scenár je ešte stále v rozpore s legislatívou a zákonmi jednotlivých krajín. Jeho prínos by však určite uľahčil prácu nielen policajným zložkám ale aj majiteľom autonómnych vozidiel. Na druhú stranu však vznikne aj oveľa väčšie riziko s hacknutím vozidla, ktorému sa chcú dané automobilky vyhnúť. Podľa Schönfelda sa však podobnej reality určite dočkáme, no najskôr o 10 rokov. Najbližšie roky ukážu, ako ďaleko sú poprední producenti automobilov schopní zájsť v zmysle inteligencie systémov a či sa skutočne dočkáme opatrení, ktoré pripomínajú scény zo Sci-Fi filmov.

Tesla
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější