Zavřít reklamu

Před několika dny Apple vydal reklamu, ve které vysvětluje, proč by se nový iPad Pro mohl stát vaším novým, osobním počítačem. Mezi hlavní důvody patří například jeho výkon a všestrannost. Bez problému se s ním můžete připojit k LTE síti, pomocí gest jej můžete ovládat jednodušeji, něž kdykoliv předtím a společně s novým Apple Pencil tvoří nerozlučnou dvojku. Pojďme se na tohle téma podívat z jiné stránky. Dnes si řekneme 5 hlavních důvodů, proč nový iPad Pro nemůže být osobním počítačem.

Nespustíte na něm aplikace z macOS

Nový iPad Pro sice může mít výkon na rozdávání, avšak k čemu vám je výkon, když jej nemůžete pořádně využít. Nevyužití potenciálu není ani tak problém lidí jako takových, avšak problém aplikací v iOS App Storu, které zkrátka nejsou tak propracované, jako ty v macOS. Některé profesionální aplikace, jako je například Adobe Premiere, ani v iOS App Storu nejsou dostupné. Většina tvůrců profesionálních programů tudíž aplikace do iOS App Storu přidává v ochuzených verzích a nebo je nepřidává vůbec. A když se nad tím zamyslíte do hloubky, tak ani samotný Apple nemá v iOS některé ze základních profesionálních programů – například Final Cut Pro či XCode. K čemu vám je tedy v iPadu Pro čipset, který je skoro stejně výkonný, jako ten v MacBooku?

Nemá přístupný adresář pro data a soubory

Apple je celosvětově známý tím, že dbá na soukromí a bezpečí svých zákazníků. S tím také přišlo „uzamknuté“ úložiště, což jednoduše znamená, že není tak jednoduché cokoliv z iPadu přenést, a už vůbec do něj něco vložit. S touto problematikou nám sice lehce pomáhá iCloud, avšak není to to pravé ořechové, jelikož pořád musíte různě skákat mezi aplikacemi. V iOS navíc také není ani k dispozici stahování souborů – abyste si něco stáhli, musíte využít zbytečně složitých postupů. Podle mého názoru je tohle snad to největší omezení iOS. Jedna věc je mít data v bezpečí, druhou věcí však je využitelnost produktu s nepřístupným úložištěm. Tohle je od Applu podle mě lehce nedomyšlené a určitě by se měl nad touto problematikou zamyslet.

Není vhodný pro dlouhé používání

Tablet je jednoduše tablet. Jen tak si ho nepoložíte na svá kolena při tom, když ležíte na posteli. Tablety, v tomto případě iPady, tedy s největší pravděpodobností většina z nás používá položené na stole a nebo je držíme v obou rukou, což je velice nepraktické. Trošku jiný příběh to je tehdy, když si k iPadu pořídíte externí klávesnici, avšak pořád to není ono. S MacBookem v posteli určitě uděláme za určitý časový úsek více práce, než s iPadem. Dotyková obrazovka navíc také není ve všech případech úplnou výhrou a bez externího touchpadu či myši si prostě osobně práci nedovedu představit.

Nepřipojíte externí harddisk

Ano, opravdu to tak je. Většina z vás ví, že nový iPad Pro disponuje portem USB-C, avšak není USB-C jako USB-C. Na nejnovějších MacBoocích se nachází porty Thunderbolt 3, což jsou dá se říct „lepší USB-C“. Ve většině případů tyto porty používáme k nabíjení a k připojení externího harddisku, avšak pokud si myslíte, že to samé zvládnete i s novým iPadem Pro, tak jste se šeredně zmýlili. Pokud se totiž k iPadu Pro rozhodnete skrze USB-C připojit externí harddisk, tak jej iPad jednoduše nerozezná.

Cena se téměř rovná Macu

Ruku na srdce, nový iPad Pro vás rozhodně nenadchne ani svou cenou. Když srovnáme cenu základního 12.9″ iPadu Pro s LTE připojením, tak se dostaneme na hranici 34 tisíc korun. Otázka tedy zní, jestli nebude lepší si připlatit necelé dva tisíce na zbrusu nový, společně s iPadem Pro představený, MacBook Air. Za prakticky stejnou cenu u MacBooku Air získáte stejnou velikost displeje, nemusíte dokupovat klávesnici navíc a v základním modelu získáte dvojnásobně větší SSD úložiště. Zároveň se nemusíte spoléhat na jeden polofunkční USB-C port, nýbrž s MacBookem Air získáte dva plně funkční Thunderbolt 3 porty. Pro jaký produkt od Applu se však rozhodnete, tak to záleží jen a jen na vás.

Závěr

Rozhodně tímto článkem nechci říct, že je nový iPad Pro nepoužitelným produktem. Pouze jsem chtěl poukázat na to, že oněch 5 důvodů, proč by se nový iPad Pro mohl stát osobním počítačem, není až tak růžových, jak se zdá. V tomto případě tedy stále převažují ta negativa, avšak pokud by se Apple rozhodl udělat nějaké změny, mohli bychom se bavit úplně jinak. Základem je dle mého názoru povolit, alespoň částečně, zapisování do adresáře a zároveň nějak vývojáře donutit, aby i na operační systém iOS začali vytvářet plnohodnotné programy. Na zváženou by také rozhodně bylo, kdyby Apple udělal rozlišný App Store pro iPhone a iPad. Tohle všechno jsou však jen a jen moje teorie a poznatky a je jen na Applu, jak se s těmito problémy vypořádá.

hyperdrive-hub-ipad-pro

Dnes nejčtenější

.