Zavřít reklamu

Jen málokdo by po představení Apple Watch v roce 2014 očekával, že se z nich stane za pár let fenomén, který výrazně ovlivní celý hodinářský průmysl. Produkt, který byl ze začátku označován spíše za přešlap kalifornského giganta, se totiž těší čím dál větší popularitě, kterou skvěle potvrzují neustále se zvyšující prodeje. Právě ty ale dělají vrásky na čele nejen výrobcům smartwatch, ale i klasických hodinek. Jejich prodeje se totiž pomalu snižují, jelikož mnozí uživatelé přechází právě na “smart” verze. Mnozí hodináři tak začínají pomalu “najíždět” na plán B. 

Podle analytika IDC se začínají hodinářské společnosti vyrábějící hodinky za střední ceny zabývat vývojem hybridů, které kombinují tradiční funkce a desing s chytrými prvky. Mnozí výrobci totiž věří, že právě tyto produkty budou schopny konkurovat rozjetým Apple Watch, které nemají ve světě prakticky žádnou konkurenci. Do tradičních hodinek tak chtějí hodináři vměstnat například snímač tepové frekvence či další podobné prvky, které by mohly být užitečné především pro starší uživatele. Právě ti jsou totiž na klasické hodinky nejvíce zvyklí a existuje u nich tak velká šance, že se k přechodu na ně neodhodlají. 

Apple Watch se prodávají jako rohlíky. Skvělým důkazem je jejich nynější nedostupnost:

Chytré funkce chtějí do svých hodinek dostat primárně společnosti, jejichž hodinky se prodávají za podobnou cenu jako nejnovější Apple Watch Series 4 – čili okolo 12 tisíc korun. Právě ty se totiž zmítají v největších problémech. Výrobci luxusních hodinek za statisíce či miliony korun si ale zatím na podobné problémy alespoň dle analytika nestěžují. I ony však mohou začít do svých luxusních hodinek pomalu implementovat chytré prvky, které by je mohly zatraktivnit. 

Vývoj trhu s hodinkami bude velmi zajímavý. Jak už jsem totiž psal v úvodní, prodeje Apple Watch mají i nadále strmě růst. Jen v příštím roce by se měly vyšplhat na 33 milionů kusů, což je meziroční nárůst zhruba o 40 %. Je tedy jasné, že klasičtí hodináři mají důvod ke starostem. Pokud se jim ale podaří skloubit líbivý klasický design s chytrými technologiemi, mohli by též zaujmout. 

apple-watch-koncept-6

Související články

Dnes nejčtenější

.