Zavřít reklamu

O novej generácii rakety Falcon Heavy z produkcie Muskovej spoločnosti SpaceX sa hovorí už pomerne dlhšiu dobu. Po uverejnení rôznych plánov a vízií, ktoré Elon Musk spája s vesmírnym programom sa zdá, že nového vesmírneho korábu sa dočkáme skôr, ako by sme si mohli myslieť. Pred niekoľkými dňami totiž niekoľko ľudí zazrelo jeden z troch hlavných booster motorov, ktorými by mala byť vybavená nová raketa. Podľa všetkého by sme sa už čoskoro mohli dočkať oficiálneho vyjadrenia spoločnosti, ktoré bude pojednávať o konštrukcii kompletnej rakety a následných terénnych skúškach. Práve Falcon Heavy by mal poslúžiť pri projekte vynesenia družice Arabsat 6A, alebo prípadne ako podpora pri programe STP2 (Space Test Program 2), ktorému velí americké letectvo.

V porovnaní s predošlou generáciou by mala byť nová raketa Falcon Heavy o niečo jednoduchšie konštruovateľná a výkonnejšia vzhľadom na trojicu nových boosterov. Veľký dôraz je kladený aj na opätovné používanie všetkých rakiet, ktoré SpaceX plánuje v budúcnosti vypustiť do otvoreného vesmíru. Práve tento prvok by mal predstavovať kľúčovú záležitosť pri budúcom úspechu. Návratnosť by mala rapídne znížiť obnos finančných prostriedkov na opravu a opätovné spojazdnenie rakety, ktorá by mala byť údajne pripravená znovu štartovať do niekoľkých desiatok hodín.

Zatiaľ ešte stále nevieme, pri akom projekte budeme mať možnosť po prvýkrát vidieť novú generáciu rakety Falcon Heavy. V najbližších týždňoch by sme sa mali dočkať aj potenciálneho oznámenia, ktoré objasní plánované projekty, v rámci ktorých figuruje aj vízia cesty a následnej kolonizácie planéty Mars. Futuristická polemika sa tak razom môže zmeniť na čoskorú budúcnosť, samozrejme ak SpaceX dodrží svoje predbežné plány.

Falcon

Související články

Dnes nejčtenější

.