Zavřít reklamu

Jednou z najväčších vízií magnáta Elona Muska je cesta na Mars, čomu prislúchajú aj ďalšie vesmírne projekty. Okrem spoločnosti Tesla, ktorá sa angažuje na poli elektromobilov a využívaní alternatívnych zdrojov energií sa však čím ďalej tým väčší dôraz kladie na SpaceX, ktorá sa má postarať práve o cesty do kozmu. Počas uplynulých rokov sme mohli byť svedkami nejednej realizácie vypustenia rakiet Falcon, ktoré si v testoch viedli viac než dobre. Hlavnú métu však predstavuje cesta a následná kolonizácia červenej planéty. Musk sa však už čoskoro môže dočkať konkurenice, o ktorú sa má postarať ruský vedecký inštitút Keldysh. Ten už bez mála dekádu pracuje na výskume rakiet s opätovným návratom a štartom, podobne ako firma SpaceX. Vedúci výskumníci pritom podotýkajú, že Elon Musk pre nich nepredstavuje žiadnu hrozbu, pretože ich plánovaný systém je ďaleko lepší a efektívnejší.

Vladimir Koshlakov, ktorý opisuje tento projekt ďalej hovorí, že Muskova slabina spočíva v zastaralej technológií. Podľa jeho slov je ruský výskumný program oveľa ďalej čo sa týka inovácií, ako aj celkových plánov. Netajil sa ani výrokom, že Rusko sa onedlho stane vedúcou globálnou mocnosťou na poli vesmírnych projektov. Ich výskum spočíva vo vývoji nukleárne poháňanej rakety, ktorá podľa odhadov zvládne cestu na Mars za neskutočných 7 mesiacov od štartu. Aby toho nebolo málo, po potenciálnom návrate môže byť raketa pripravená na opätovný štart do 48 hodín. „Znovupoužiteľnosť je našou hlavnou prioritou. Naším cieľom je vytvoriť motor, ktorý nepotrebuje žiadne komplexnejšie opravy minimálne po dobu desiatich letov. Raketa pritom musí byť pripravená štartovať po dvoch dňoch od posledného pristátia. To je to pravé, čo si táto sféra žiada,“ podotýka Koshlakov.

„Elon Musk využíva momentálne existujúcu technológiu, ktorá bude už čoskoro minulosťou. Je to podnikateľ. Siahol po prvom riešení, ktoré sa naskytlo a úspešne ho aplikoval do praxe. Naviac mu podala pomocnú ruku americká vláda. My chceme priniesť skutočnú revolúciu,“ uzavrel ruský vedec. Nechajme sa teda prekvapiť, s čím sa vytasí ruská strana a či sa nakoniec ostré slová pretransformujú do skutočného výsledku.

SpaceX
Zdroj: spacex.com

Související články

Dnes nejčtenější