Zavřít reklamu

Že nejsou prodeje iPhonů XR nikterak růžové jsme v minulých týdnech slyšeli již několikrát. Většinou se ale jednalo spíše o spekulace, o které se postarali analytici jen na základně svých zdrojů. V těchto dnech však tuto skutečnost nepřímo potvrzují i samotní dodavatelé Applu, kteří začali výrazně snižovat odhady tržeb za poslední čtvrtletí tohoto roku. Jako důvod pak většina z nich uvedla “nedávné změny poptávky od významného zákazníka”, kterým je pravděpodobně Apple. A jelikož se mají prémiové iPhony XS a XS Max prodávat dobře, viníkem je velmi pravděpodobně právě model XR.

Před pár dny vyděsily investory zprávy od společností Qorvo a Japan Display, které výrazně snížily své odhady pro tržby v posledních třech měsících tohoto roku. Se stejnou písničkou později dorazila i společnost Lumentum, která je jedním z dodavatelů komponentů pro Face ID. Ta se přímo nechala slyšet, že jeden z jejich nejdůležitějších zákazníků snížil objednávky o zhruba 30 %, což přibližně odpovídá slovům analytika Ming-Chi Kua, který nedávno poznamenal, že jsou především prodeje iPhonu XR výrazně nižší, než se předpokládalo, a Apple tak utlumuje zhruba o 25 % jejich výrobu.

Výrazně nižší tržby v tomto čtvrtletí předpokládá i společnost AMS AG, která Applu dodává též komponenty pro Face ID. I ona vysvětluje tuto nepříjemnou situaci změnou poptávky od velmi významného zákazníka, kterým je s takřka stoprocentní jistotou právě Apple. Příjmy AMS jsou totiž podle dostupných informací z většiny tvořeny právě Applem a sebemenší změna poptávky z jeho strany se tak na AMS odrazí. 

V tuto chvíli je velmi těžké říci, jak se budou prodeje iPhonů a hlavně pak modelu XR v následujících týdnech vyvíjet. Pokud však nezaboduje nyní, kdy se naplno rozjíždí nákupní šílenství spojené s Vánocemi, je prakticky jasné, že se tento model příliš úspěšným nestane. Zda ale Apple kvůli jeho neúspěchu přehodnotí své plány na příští rok, kdy by měl po boku dvou OLED modelů představit i model s LCD, který by měl být nástupcem iPhonu XR, ukáže až čas. 

Apple iPhone XR fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější