Zavřít reklamu

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že vybavení domu, který kdysi zakoupi CEO Applu Steve Jobs, je na prodej. Dům samotný má velice zajímavou historii, na kterou se v dnešním článku podíváme trochu podrobněji.

Steve Jobs zakoupil rozsáhlé historické sídlo v roce 1984. Řadě lidí se prostory domu mohou zdát úžasné, Jobs je ale přímo nesnášel. Nesnášel je tak moc, že investoval obrovské množství času a energie do snahy získat povolení k demolici domu. Památkáři ale Jobsův názor na velkolepou stavbu nesdíleli, a z demoličního úsilí se stal dlouholetý boj, který byl úspěšně završen až ve chvíli, kdy Stevovi jeho zdravotní stav nedovolil s pozemkem dále cokoliv dělat – Steve Jobs zemřel na následky rakoviny slinivky osm měsíců po vykonání demolice. V následujících letech by mělo na pozemku vyrůst sídlo o rozloze více než 1600 metrů čtverečních. Stavbu, navrženou Stevovou manželkou Laurene Powell Jobs, musí nejprve schválit město Woodside. Památkáři ale svůj boj nevzdávají ani po demolici. Snaží se alespoň o zachování toho, co po demolici původního sídla, které nazývají „domem, který Steve Jobs nesnášel“, zbylo.

1984

Psal se rok 1984, Apple zrovna vypouštěl do světa svůj Macintosh a mladičký Steve  Jobs se stěhoval do Jackling House, který zakoupil. Sídlo se čtrnácti pokoji bylo vystavěno v roce 1925 a neslo se v duchu španělského koloniálního stylu. Jobs dům obýval zhruba deset let. Jen rok poté, co se do něj nastěhoval, musel jablečnou společnost opustit a vybudoval firmu NeXT. Ještě v době, kdy v Jackling House bydlel, potkal také svou budoucí ženu Lauren, která tehdy ještě studovala ve Stanfordu. V roce 1991 se Jobs oženil a rodina v domě žila ještě krátce poté, co se narodil Stevův první syn Reed. Později se ale Jobsovi odstěhovali do kalifornského Palo Alto. Jackling House osiřel a začal pomalu, ale jistě chátrat.

Povolení demolovat

V roce 2001 Steve Jobs požádal město o povolení ke stržení budovy. Žádost byla po určité době schválena, na odpor se ale postavili již zmínění památkáři a legislativní boj trval bezmála deset let. V roce 2011 Jobs konečně dostal svolení dům zdemolovat, v únoru toho roku na pozemek vjely buldozery a Jackling House měl být brzy srovnán se zemí. Součástí vybavení domu měly být i monumentální varhany s třemi tisícovkami píšťal. Když se ale dovnitř dostali lidé, kteří varhany chtěli zachránit, byli v šoku: nástroj byl vážně poškozený žárem. Jedním z lidí, povolaných k záchraně varhan, byl také inženýr ze Silicon Valley John Haskey, který byl velkým příznivcem varhanní hudby. „Když celý den tvoříte software, chcete se občas vrátit k té staré technologii,“ uvedl tenkrát. Proces záchrany se bohužel omezil zčásti jen na odstranění poškozených částí. K úplné renovaci nedošlo a varhany – nebo to, co z nich zbylo – putovaly ke staviteli varhan do San Francisco Bay.

Pozůstalost

Steve Jobs se po určitou dobu snažil najít někoho, kdo by se ujal vybavení domu, to ale nakonec připadlo městu Woodside. Několik týdnů před demolicískupina dobrovolníků dům vyklidila od stropu až po sklep. Část věcí putovala na speciální výstavu, jiné artefakty- jako třeba historický vlajkový stožár – skončily v místním muzeu. V městském skladu se i nadále nachází plno součástí vybavení Jackling House, jedná se ale o překvapivě komplikovanou záležitost. „Artefakty jsou stále velmi cenným zdrojem, nicméně nevíme, jak s nimi naložíme,“ uvedla architektka a členka historického výboru města Woodside Thalia Lubin.

Vybavení Jobsova prvního domu nedávno putovalo do aukce. Jak jsme informovali v úvodu článku, na pozemku nyní hospodaří vdova po Stevu Jobsovi Laurene Powell Jobs – nechme se překvapit, co na místě, kde se Stevem začínala společný život, vyroste.

Steve-Jobs-House-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější