Zavřít reklamu

Na podzim roku 2012 Apple představil iPhone 5, který sebou přinesl pro společnost Apple obrovskou revoluci. Po dlouhých devíti letech, totiž nahradil do té doby používaný 30 pin dock konektor. Poprvé nám Apple nabídl dock konektor v roce 2003 jako součást iPodu 3. generace. První a druhá generace iPodu se k počítači připojovala prostřednictvím FireWire portu, který byl umístěn na vrchní části iPodu. Od roku 2003 se se samozřejmě změnilo několik drobností, ovšem fyzicky zůstal konektor bez změny a změnil se pouze hardware konektoru uvnitř iPodu. Samotný komunikační protokol pro iPod, iPhone a iPad, tedy protokol přenosu dat pomocí Dock konektoru se označuje jako IAP, tedy iPod Accessory Protokol.

Najednou se však objevila touha vyrábět menší a tenčí zařízení a na řadu přišla v té době v očích Applu revoluční novinka v podobě Lightning kabelu. Ten Apple používá i dnes o šest let později a mezi tím se rozšířil z iPhonu také do našich klávesnic, myší, Apple Pencil a nabíjíme přes něj dokonce i dálkové ovládání od Apple TV. Vše se zdálo jako perfektní a Lightning se šířil světem bez nějakých větších problémů. Bohužel o pár let později již není vše tak růžové, jako na začátku cesty Lightningu.  Nejprve se ukázalo, že když Apple potřebuje nahradit Magsafe adaptér u MacBooků něčím jiným, najednou nemůže sáhnout po Lightning kabelu, ale musí použít řešení v podobě USB-C.

Když Apple nakonec během své druhé podzimní keynote představil nové iPady pro s ohromným výkonem, staly se prvním zařízením s iOS, které nepoužívá ani Dock ani Lightning konektor, ale USB-C. Apple si zkrátka chtě nechtě v posledních měsících musel přiznat, že Lightning zkrátka na USB-C nemá v žádném ohledu a bude jej muset začít nahrazovat právě USB-C. Pojďme se podívat na to, jaký je zásadní rozdíl mezi Lightningem a USB-C a zejména také na to, proč před osmi lety nevsadil Apple na tu nejlepší kartu.

usb-c-vs-lightning-port-size-dimension-comparison-graphic-2

První zásadní problém se začal ukazovat právě u MacBooků u kterých Apple chtěl nahradit poměrně velký a z jeho pohledu i zastaralý Magsafe. Pokud by místo Magsafe však použil Lightning, nabíjíte svůj MacBook několik dní, místo desítek minut. Zatím co USB-C dokáže nabíjet výkonem až 100 W, v případě Lightningu je to řádově nižší výkon. To sice stačí na iPhony nebo iPady, ale v případě MacBooků se ukázalo, že se jedná o nedostatečnou rychlost. Rychlost nabíjení je sice obrovský problém, přes který zkrátka nejede vlak a zařízení s velkou kapacitou baterie díky Lightningu prostě nikdy nabíjet nebudeme, ale tím problémy Applu s jeho portem nekončí.

Lightning je založen na standardu UBS 2.0, který dokáže přenášet data maximální možnou rychlostí 480 Mbps. To se u iPhonů v roce 2012 zdálo jako dostatečné řešení, ovšem když zde nyní máme iPady Pro s kapacitou až 1TB a všechny počítače od Applu mají Flash disky, pak je nesmysl mezi dvěma flash disky komunikovat pomalým portem. Apple má sice jedno řešení, které dokáže dostat data z SD karty do Lightning portu starých iPadů Pro rychlostí až 5 Gbps, ovšem nedokáže touto rychlostí komunikovat z USB do Lightning portu.  USB-C nabízí rychlost, která je zcela z jiného světa. USB-C je totiž v podstatě jen označení tvaru konektoru, technologicky se jedná o standard USB 3.1. Díky svému tvaru má USB-C jednu nesmírnou výhodu. USB-C je totiž kompatibilní s Thunderbolt portem a ten dokáže přenášet data rychlostí až 40 Gb/s.

Z výše uvedeného plyne pro nás uživatele jen jedno. Buď Apple dostojí své pověsti společnosti, která dělá produkty co nejjednodušší na používání a sjednotí kabely nebo budeme nadále používat dvojici kabelů. Z uživatelského pohledu není rozdíl mezi USB-C a Lightning kabelem a konektorem téměř žádný. Dokonce i cena za metrový kabel na Apple.cz je zcela stejná v obou případech. Pokud se Apple rozhodne potěšit uživatele a umožnit jim, aby mohli používat jeden kabel místo dvou, bude muset začít používat v iOS zařízení USB-C konektor, protože jiná možnost bohužel není. Problém je však v tom, že mnoho z nás má doma zařízení jako jsou klávesnice, myši, ovladače pro Apple TV, které stále budeme muset nabíjet Lightning kabelem až do chvíle, dokud budou sloužit a nevyměníme je za nové, snad již s USB-C. Zdroj animace: behance.net, zdroj porovnání velikosti usb-c a Lightning: josh-ua.co

GadgetMatch-Explainer-20180209-Battle-of-the-Reversibles-USB-Type-C-vs-Lightning-Connector-Speed-Test

GadgetMatch-Explainer-20180209-Battle-of-the-Reversibles-USB-Type-C-vs-Lightning-Connector-Speed-Test

Dnes nejčtenější

.