Zavřít reklamu

Ačkoli iPhone XS a XS Max představují to nejlepší, co dokáže Apple u telefonu aktuálně nabídnout, ani tak si nezískaly nijak významnou pozornost. Pohled potencionálních zákazníků se totiž ubíral směrem k druhé polovině října, kdy se začal prodávat levnější iPhone XR. Ten nabízí v podstatě stejný výkon a téměř všechny hlavní funkce jako jeho dražší, vlajkoví sourozenci, avšak za cenu nižší o několik tisíc. Najdou se však oblasti, kde Apple musel šetřit, aby mohl cenovku telefonu srazit na 22 490 korun. V dnešní recenzi se proto zaměříme především na to, zda i přes ona omezení je iPhone XR stále skvělý telefon, který se vyplatí si pořídit.

Balení a design

Je škoda, že Apple nevyslyšel přání zákazníků. Ke všem třem letošním iPhonům totiž stále přibaluje základní 5W adaptér a Lightning kabel s klasickým USB-A konektorem. Přitom tomu budou zanedlouho už čtyři roky, co MacBooky disponují USB-C porty, a už druhým rokem podporují jablečné telefony rychlé nabíjení. Naopak Apple ještě více přitvrdil a odstranil z balení redukci na 3,5mm jack pro připojení sluchátek, nebo reproduktoru. Výjimkou není ani iPhone XR, a tak pokud jeho majitel bude adaptér potřebovat, musí si jej dokoupit samostatně za 290 korun. Zbytek balení zůstal beze změn – kromě telefonu a již zmíněného adaptéru najdeme v krabičce sluchátka EarPods s Lightningem, dvojici Apple samolepek a tradiční návod spolu s jehlou na vysunutí slotu pro SIM kartu.

Po stránce designu má iPhone XR jakousi dvojí tvář. Na jednu stranu působí minimalisticky, symetricky a uhlazeně, na čemž se z velké části podílí zejména hliníkový rámeček a nižší počet antén. Na stranu druhou je zde ale na první pohled patrné, kde Apple šetřil. Právě hliníkové hrany nepůsobí tak elegantním dojmem jako ty z nerezové oceli na iPhonech XS a XS Max, naopak ale mají nespornou výhodu v tom, že nejsou magnetem na otisky a jiné nečistoty. Každopádně takto uhlazený hliník může v některých situacích klouzat a mě samotnému se během testování několikrát stalo, že jsem si nebyl jeho manipulací v jedné ruce jistý a obával jsem se, že mi vyklouzne. Pokud však používáte obal, pak vás zmíněný neduh nemusí trápit.

Druhá oblast, kde je patrné snížení nákladů, je displej. Vzhledem k faktu, že se jedná o LCD panel a nikoli o OLED, nedokázal Apple maximálně zúžit rámečky tak jako u dražších modelů. Že displej nesahá dokonale ke krajům je patrné při prvním spuštění telefonu. Nicméně ale ani mně, jakožto majiteli iPhonu X, nepřijdou rámečky nijak významně široké. Jen širší spodní okraj může v některých situacích působit rušivě, avšak pouze pro majitele X, XS a XS Max.

Záda telefonu v případě naší bílé varianty působí skutečně minimalisticky a čistě. Sklo, které zde Apple použil, sice není tak odolné jako u XS a XS Max, ale je odolnější než to chránící záda iPhonu X. Čočka fotoaparátu je až nezvykle velká a především pak poměrně vystouplá. Navíc je chráněná hliníkovým rámečkem s ostrými hranami, za který se velice snadno usazují smítka prachu, což je častý problém u modelů X, XS a XS Max. Je škoda, že Apple nezůstal u zkoseného rámování jako u iPhonů 8 a starších.

iPhone XR white yellow camera

Nicméně jinak se iPhone XR po designové stránce povedl. Pochvalu si zaslouží symetrické výdechy pro reproduktoru a mikrofon na spodní hraně u Lightning konektoru. Za zmínku stojí také o několik centimetrů níže posunutý šuplík pro SIM karty, k jehož přemístění se Apple rozhodl kvůli vnitřní stavbě komponent. A zapomenout bychom neměli ani na širokou škálu barevných variant, kterých je u iPhonu XR na výběr celkem šest. Ačkoli osobně jsem příznivcem spíše klasické černé a bílé, musím uznat, že i ostatní barevná provedení se Applu povedla.

Rozměrově je iPhone XR skvělým kompromisem mezi X/XS a XS Max, který má pocitově blíž k 5,8″ modelu, ale nabízí funkce 6,5palcového iPhonu (například funkce rozdělené obrazovky v aplikacích Mail, Zprávy a Nastavení). Vzhledem k hliníkovému rámečku není ani nijak těžký. Kombinace rozměrů a hmotnosti tak z iPhonu XR dělá telefon, který se poměrně dobře ovládá. Některé jednodušší úkony lze provést i jednou rukou, což se o XS Max říct nedá.

Displej

Jednou z nejčastěji kritizovaných oblastí iPhonu XR byl bezesporu displej, konkrétně pak LCD technologie, kterou využívá. Už při premiéře telefonu Phil Schiller prohlásil, že Liquid Retina HD Display je aktuálně nejlepší LCD displej na poli smartphonů. Bylo však těžké si nemyslet, že nejde jen o marketingová řeči. Obzvlášť, když panel nabízí rozlišení 1792 × 828 pixelů, což při jeho 6,1palcové uhlopříčce dělá pouze 326 pixelů na palec. Nicméně jen málokdo si uvědomil, že jemnost displeje iPhonu XR je naprosto stejná jako u modelů 6, 6s, 7 a 8.

A jaký je tedy displej v praxi? Jednoduše řečeno skvělý. Inženýrům v Applu se pravděpodobně skutečně podařilo vyrobit jeden z nejlepších LCD displejů, který lze aktuálně na trhu se smartphony najít. Rozlišení je dostačující – jednotlivé pixely pouhým okem nevidíte a nenaskytl se mi případ, kdy by mi zobrazovaný obsah připadal nekvalitní nebo dokonce nedostatečně ostrý.

Kvalitní je i podání barev. Ačkoli ve srovnání s iPhonem X nebo XS nejsou barvy tak syté, což je vzhledem k rozdílné technologii pochopitelné, tak jsou těm na OLED displeji velmi blízké a rozdíly jsou pozorovatelné až při detailnějším srovnání. Pouze rozdíl v sytosti černé je patrný na první pohled – zkrátka OLED displeje mají dokonalou černou, což dokazuje i vysoký kontrastní poměr. Naproti tomu bílá je kvalitnější na iPhonu XR, kdy je skutečně bílá, a především je pak displej jasnější při nastavení maximálního jasu, ačkoli na papíře je u obou telefonů udávána stejná hodnota .

Škoda jen, že Apple nevyužívá plný potenciál displeje. Například v nativní aplikaci Fotoaparát by mohl nabídnout pořizování fotek s jiným poměrem stran než 4:3 a využít tak celou plochu displeje. Dokonce i v Apple Maps je oblast okolo výřezu raději rozmazaná, než aby ji Apple využil a podobně jako Google zde zobrazil mapu. Lépe ale na tom mnohdy nejsou ani vývojáři aplikací třetích stran, kteří se v některých případech dokonce ještě ani nezvládli novému poměru stran přizpůsobit. Celou plochu displeje si tak plnými doušky užijete převážně ve hrách jako je Alto’s Adventure či Monument Valley. Najedou se ale i takové tituly, kde je roztažení přes celý displej spíše na obtíž, protože výřez zakrývá část důležitého obsahu – příkladem budiž například Battle Bay od tvůrců Angry Birds.

K displeji mám ještě jednu výtku, a to velkou. Chybí mu totiž podpora 3D Touch a ten mě osobně schází na iPhonu XR asi ze všeho nejvíce. Apple jeho absence částečně nahrazuje novinkou zvanou Haptic Touch, ale ta ani zdaleka nestačí. Umožňuje sice například na domovské obrazovce aktivovat dlouhým podržením svítilnu nebo fotoaparát, ale jinde v systému chybí. Schází mi tak hlavně zkratky na ikonách aplikací (hlavně Nastavení a Telefon), náhledy na odkazy a fotografie a především pak možnost označovat celá slova a věty silnějším stlačením klávesnice (funguje jen pohyb kurzorem při delším podržení prstu na mezerníku). Škoda, že 3D Touch chybí, přitom je tomu tak jen a pouze proto, aby Apple ušetřil.

Fotoaparát

Je dobře, že Apple na hlavním fotoaparátu u iPhonu XR nešetřil. Je totiž naprosto stejný jako v případě iPhonu XS a XS Max, a tak nabízí nejenom rozlišení 12 megapixelů, clonu f/1,8 a velikost pixelu 1.4µm, ale také optickou stabilizaci obrazu, která je klíčová hlavně při natáčení videa nebo focení za horšího světla. Levnější model tak ochudil jen o druhý snímač s teleobjektivem, který umožňuje dvojnásobný optický zoom a režim Portrét.

Nicméně iPhone XR umí pořizovat i portrétní fotografie – tam, kde doposud byl potřeba druhý fotoaparát a data z něj získaná, nyní postačí software. Bohužel na výsledné kvalitě je to znát a ačkoli je portrétní režim na iPhonu XR v mnohém dostačující, někdy je potřeba vyfotit více snímků, než vznikne jeden bezchybný. Software kolikrát špatně rozpozná popředí a pozadí, a tak nechá některé části v okolí fotografované osoby bez bokeh efektu. Velkým limitem je také to, že iPhone XR neumí v režimu Portrét vyfotografovat nic jiného než osoby, zatímco modely s dvojitým fotoaparátem zvládají použít zmiňovaný režim také u zvířat, předmětů a zkrátka všeho, kde lze detekovat popředí a pozadí. Podobně chybí i dva efekty pro portrétní režim (jevištní reflektor a černobílý jevištní reflektor), jež ale bez problému oželíte. Dobrou zprávou však je, že všechny zmíněné neduhy jsou softwarového rázu, a tak je Apple může budoucími aktualizacemi iOS snadno eliminovat. I když nepřidá chybějící efekty, může upravit algoritmus pro získávání hloubkových dat.

Co se týče kvality klasických fotografií, tak ta je jednoznačně na vyšší úrovni než u snímků z iPhonu X. U fotografií za ideálních světelných podmínek je rozdíl téměř minimální, jakmile ale ubude přirozené světlo nebo máte vyfotografovat západ slunce či rozzářenou budovu při setmění, jsou rozdíly v kvalitě okamžitě znát. iPhone XR fotí zkrátka skvěle a z jisté části tomu napomáhá i nová funkce Smart HDR, která si z několika snímků vezme pouze to nejlepší a poskládá jednu dokonalou fotografii.

Baterie a nabíjení

Až doposud se mohlo zdát, že iPhone XR má oproti svým dražším sourozencům jen samá omezení. Co se však výdrže baterie týká, je na tom aktuálně ze všech jablečných telefonů vůbec nejlépe. Kombinace baterie s kapacitou 2942 mAh a LCD displeje s nižším rozlišením zajišťuje, že telefon bez sebemenších problémů vydrží celý den při značné zátěži. Ráno okolo šesté hodiny jsem telefon odpojil od nabíječky se 100 %. Během cesty jsem 30 minut hrál hru, po celou dobu poslouchal staženou hudbu a často odepisoval na zprávy přes Messenger a iMessage, případně prohlížel několikrát Instagram. Následně jsem používal k navigaci Google Maps, absolvoval přibližně desetiminutový hovor přes FaceTime či vyhledával spoje a neustále poslouchal hudbu i odepisoval na zprávy. Po celodenním používání, konkrétně po 12 hodinách, mi zbývalo ještě 28 % kapacity. Po celou dobu nebyl aktivovaný režim nízké spotřeby a komunikace probíhala vždy skrze mobilní data. Při menší zátěži a občasném používání vydrží telefon bezproblémově dva dny.

Co se pak nabíjení týká, jsou rychlosti velmi podobné jako u ostatních letošních a loňských modelů. Otestoval jsem jak rychlosti nabíjení skrze dodávaný 5W adaptér, tak také rychlejší bezdrátové nabíjení skrze Applem doporučovanou podložku od mophie. Klasické, drátové nabíjení prostřednictvím základního adaptéru trvá něco málo přes tři hodiny. Bezdrátové nabíjení je pak o přibližně o půl hodiny rychlejší. Konkrétní výsledky testů si můžete prohlédnout v tabulce níže. Telefon byl vždy nabíjen za naprosto stejných podmínek – zapnutý, z 1 % kapacity, aktivní režim nízké spotřeby, přepnutý do letového režimu a jas snížení na nejnižší hodnotu.

0,5 hod. 1 hod. 1,5 hod. 2 hod. 2,5 hod. 3 hod.
5W adaptér 21 % 38 % 56 % 74 % 91 % 98 %*
Bezdrátové nabíjení 25 % 49 % 70 % 88 % 98 %*

*po 15 minutách na 100 %

Resumé

Je potřeba si uvědomit, že iPhone XR je levnější, ale nikoli levný. Stále jde o smartphone, který svou počáteční cenou 22 490 Kč konkurujeme vlajkovým modelům konkurenčních značek. Stává se tak spíše alternativou pro ty, kteří chtějí špičkový telefon od Applu, ale nechtějí dávat minimálně 30 tisíc korun za XS a jsou tudíž ochotni oželet některé funkce. A ruku na srdce, jedná se o taková omezení, která můžete poměrně snadno překonat. Podle mého názoru je iPhone XR povedený telefon, který aktuálně představuje jednu z nejlepších koupí. Získáte tak smartphone s hlavními funkcemi XS a XS Max, ale za cenu o několik tisíc korun nižší a s vyšší výdrží. Škoda jen té absence 3D Touch.

iPhone XR lsa FB
iPhone XR lsa FB

Dnes nejčtenější

.