Zavřít reklamu

Měsíce čekání, které byly mimo jiné plné spekulací, jsou konečně u konce. Před malou chvílí totiž Apple na pódiu Brooklyn Academy of Music v New Yorku představil dlouho očekávanou novou generaci iPadů Pro. Ty nyní nabízí celou řadu velmi zajímavých vylepšení, přičemž ty hlavní jsou vidět hned na první pohled. Dost ale bylo úvodních formalit. Pojďme se raději na nové iPady podívat pěkně zblízka.

Pokud jste sledovali v minulých týdnech úniky, design nových iPadů vás v žádném případě nepřekvapí. Oba modely, přičemž jeden má úhlopříčku 11” a rozlišení a druhý 12,9”, se totiž dočkaly výrazného zúžení rámečků okolo celého Liquid Retina displeje, kvůli čemuž musel Apple přistoupit i k odstranění Home Buttonu s Touch ID. Zabezpečení nového tabletu tedy nyní zajišťuje Face ID, jehož senzory jsou implementovány do horního rámečku. Ovládání je pak prakticky shodné s tím, které známe z bezrámečkových iPhonů – čili založené na gestech a spodní výsuvné liště. Displej použitý v iPadech je podle Applu nejhezčí, který kdy vyrobili. Zajímavé je, že i přes zvětšení úhlopříčky u menšího tabletu se jej Applu podařilo vměstnat do stejně velkého těla, kterým disponoval i jeho 10,5” bratříček představený vloni na WWDC. Podporuje všechny nové technologie jako je HDR, True Tone, 120 Hz obnovovací frekvenci či samozřejmě podporu Apple Pencil. Rozloučit jsme se naopak museli s 3,5mm jack konektorem. 

U letošních iPadů jsme se dočkali místo ostřejších hran, které nahradili klasické zaoblené. Nové iPady Pro tak připomínají svým designem spíše “pětkové” iPhony, což vvšak na škodu rozhodně není, protože vypadají opravdu perfektně. Nový iPad je navíc o jeden milimetr užší, než předchozí generace. Tablety se mohou pochlubit o 25 % hlasitějším zvukem. O ty se postarají hned čtyři stereo reproduktory.

Face ID se pak u nového iPadu dočkalo velmi zajímavého vylepšení ve formě podpory odemykání jak v poloze na výšku, tak i na šířku. Díky tomu tak nebude nutné při práci s tabletem v poloze na šířku jeho nepraktické zvedání a přetáčení.

Jednou z největších a pro mnohé možná nejpřekvapivějších novinek je nasazení portu USB-C, který v iPadu nahradí Lightning. K jeho použití se Apple rozhodl především kvůli možnosti propojení tabletu s 5K externí displejem, což doposud právě kvůli Lightningu možné nebylo. USB-C v iPadu ale například umožňuje i nabíjení iPhonu. 

Srdcem nových iPadů Pro je čipset A12X Bionic vyrobený 7nm technologií, který je lehce upravenou verzí toho, který je vsazen i do letošních iPhonů. Ten obsahuje 10 miliard tranzistorů. Ten se skládá ze 7 jader CPU a 8 jader GPU. CPU obsahuje 4 jádra pro výkon a 2 jádra jsou pak úsporná. Procesory jsou tak díky tomu o 92 % rychlejší než jsou procesory ve většině procesorů z posledních 12 měsících. Těšit se můžeme i na 1 TB úložiště. Obrovský výkon nových iPadů oceníte jak u náročných aplikací, tak u náročných her. Dočkali jsme se například demonstrace plnohodnotného Photoshopu.

Krom nových iPadů nám Apple ukázal i druhou generaci své tužky Apple Pencil. Ta se změnila jak po designové stránce, tak i po stránce její využitelnosti. Nově totiž nabízí podporu gest jako například poklepání. Tužka se může pochlubit i zcela novým systémem nabíjení, který již není založený na vsunutí jejího konektoru do zdířky iPadu, ale na magnetickém bezdrátovém nabíjení, které můžeme znát třeba z Apple Watch. Apple Pencil nabijete tak, že jí jednoduše připnete na bok iPadu. Nový Apple Pencil má skutečně spoustu zajímavých vlastností. Jednou z nich je například ta, že pokud se hrotem dotknete displeje, okamžitě se spustí aplikace poznámky. Po stránce designu je pak tužka nyní tvarovana do osmiúhelníku a na její horní straně byste již marně hledali stříbrný proužek, který nad kterým byla u předchozí verze odpínací krytka Lightningu. Magneticky se k iPadu připojuje i nová klávesnice od Folia, díky čemuž

Nové iPady Pro se též mohou pochlubit gigabitovým LTE, Bluetoothem 5.0 či implementované eSIM. Díky tomu tak odpadne nutnost používat fyzické SIM.

Cena nových iPadů začíná u menšího modelu na 799 dolarech a budou ve 4 úložných kapacitách, přičemž jako největší bude 1 TB. Větší iPad Pro pak začne na 999 dolarech v základní verzi. Předobjednávky startují dnes, k dispozici pak budou novinky 7. listopadu. 

ipad pro

Související články

Dnes nejčtenější

.