Zavřít reklamu

Behom nedávnej konferencie spoločnosti Tesla, na ktorej sa rozoberal finančný kvartál a konečné prehupnutie sa do ziskových čísel, sme sa dočkali ďalšieho nečakaného oznámenia. Hlava firmy Elon Musk poznamenal, že nedávno schválil prototyp chystaného vozidla Model Y a jeho príchodu do výroby by sme sa mali dočkať už v roku 2020. Podľa generálneho riaditeľa je toto oznámenie posledným krokom k počiatkom produkcie očakávaného crossoveru. V najbližších mesiacoch sa tak môže stať, že sa dočkáme určitých únikov ešte pred oficiálnym odhalením vozidla, ktoré je naplánované na marec/březen 2019. Podľa scenára s Modelom 3 však možno očakávať, že sa prototyp v konečnom dôsledku môže odlišovať od finálnej verzie určenej pre produkciu.

Po mnohých konšpiračných teóriách a dohadoch sa však stále nevie, ako bude chystaný elektromobil vyzerať. Najčastejšie sa vyskytujúcou možnosťou je crossover, ktorý ponesie nosné znaky Modelu 3, s rozdielom vyššie posadeného podvozku. Čo sa týka dojazdu a iných prvkov, tie by sa v závislosti so spomínaným vozidlom príliš meniť nemali. Čo je však stále záhadou je miesto, kde prebehne produkcia tohoto chystaného vozidla. V posledných dňoch sme sa dozvedeli, že spoločnosť chystá výstavbu obrovskej továrne v Číne, ktorá ponesie názov Gigafactory 3. Mnoho z popredných analytikov predpovedalo, že práve táto továreň by mala byť dejiskom výroby pripravovaného Modelu Y, no túto možnosť Tesla vyvrátila vo svojom vyhlásení. Gigafactory 3 totiž poslúži výhradne pre produkciu elektromobilov určených pre čínsky trh.

Vzhľadom na ohlásenie o konečnom zisku spoločnosti sa Muskove sľuby vyplnili. Ako sa aj predpokladalo, kľúčovým prvkom v reťazci sa stal Model 3, ktorý výrazne dopomohol k rozprávkovému obratu 6,8 miliárd dolárov. Strata firmy sa tak stáva minulosťou, nakoľko čistý zisk sa vyšplhal k sume 312 miliónov. Vzhľadom na túto skutočnosť si spoločnosť výrazne polepšila aj na akciovom trhu, o čom svedčí navýšenie jednej akcie o 1,75 dolárov. Produkcia Modelu 3 sa v posledných týždňoch ustálila na neuveriteľných 4300 kusoch za jeden týždeň. Musk by v tomto trende rád aj naďalej pokračoval, čím by sa eventuálne mali zisky ešte viac navýšiť.

Tesla

Dnes nejčtenější

.