Zavřít reklamu

Jakmile se mi naskytla příležitost recenzovat koloběžku od Xiaomi, byl jsem nadšený a věděl jsem, že se bude jednat o senzaci. S žádnou elektrickou koloběžkou jsem se nikdy nestekal a byl jsem tedy plný očekávání. Jelikož neřídím a ani nemám motorku, vidina nějakého ,,dopravního prostředku“ se mi velmi líbila. Xiaomi Mi Electric Scooter, jak se koloběžka oficiálně nazývá, je dodáván už téměř složený v krabici, jejímž obsahem kromě koloběžky je manuál, dvě náhradní pneumatiky, adaptér, náhradní nabíjecí konektor, šroubovák a čtyři šroubky pro utažení řídítek. To bude jediný úkon, který budete muset pro zprovoznění koloběžky učinit.

Po prvním zapnutí jsem zjistil, že koloběžka je zčásti nabitá. Neváhal jsem ani minutu a ihned jsem zamířil na cyklostezku užít si první jízdu. K aktivaci elektromotoru je třeba uvést koloběžku do pohybu. Dvakrát jsem tedy prošlápl a pustil plyn, který se přidává stlačením páčky na pravé straně řídítek. Nemyslel jsem si, že stroj bude mít takový odpich a rychlost. Výrobce uvádí maximální rychlost 25 km/h a dojezd na jedno nabití až 30 kilometrů, což jsou opravdu velmi slušná čísla. Ačkoli hodnoty maximální rychlosti nevypadají na papíře kdovíjak valně, věřte, že na cyklostezce předjedete nejednoho cyklistu. Jízda na cyklostezce je opravdu hladká a naprosto bezproblémová. Víkend jsem tedy strávil ježděním po cyklostezkách. Jelikož je Xiaomi čínský výrobce, dojezd 30 kilometrů jsem u svých 90 kilo skutečně nečekal, neboť je má hmotnost skutečně vyšší než u průměrného Asiata. I tak jsem schopen ujet velmi příjemných cca 24 kilometrů. Naprosto senzační je dobíjení koloběžky během jízdy. Jakmile jedete z kopce a „nešlapete“ na plyn, koloběžka se třením dobíjí. Pokud se baterie úplně vybije, není třeba zoufat, stačí párkrát prošlápnout a můžete zase kousek popojet.

Koloběžku je možné spárovat s aplikací Mi Home. Aplikace na iOS funguje zcela bezproblémově, na konkurenční platformě je komunikace mezi smartphonem a koloběžkou docela dost velká katastrofa, o čemž vypovídá i velmi rozporuplné hodnocení v Google Play. Aplikace samotná je poměrně přehledná. Kromě základních informací, jako je například výrobní číslo, nabídne data o aktuální rychlosti, průměrné rychlosti, celkového počtu najetých kilometrů, údaje o současném stavu baterie nebo dokonce hodnoty aktuální teploty stroje. Jednoduchým swipnutím vlevo v hlavním menu pak koloběžku uzamknete.

Prostředí aplikace MiHome:

Při prvním pohledu působí koloběžka poměrně bytelně, rozhodl jsem se tedy vzít si ji na koleje do Olomouce, jezdit na ní do školy a podrobit ji skutečně tvrdšímu testu, co se povrchu týče. Přeci jen je koloběžka navržena do města. S jízdou nebyly absolutně žádné trable. Beton, štěrk, kachličky nebo dlažební kostky nejsou žádným problémem. Občas budete nuceni přibrzdit, koloběžka nemá odpružená kola, což je na jednu stranu škoda. Ovšem po několika kilometrech se naučíte pohyby těla případné nárazy tlumit.

Koloběžka sestává především z kovu, i tak má ale hmotnost poměrně příjemných 12,5 kilo. Uprostřed řídítek se nachází spínač, kterým stroj uvedete v život. Pokud je zapnutá, dalším stiskem zapnete přední světlo, které musím pochválit, neboť svítí opravdu kvalitně a osvítí cestu i v naprosté tmě. Velmi příjemná jsou rovněž gumová madla pro úchyt, ze kterých vám díky vzoru zkrátka ruka nesklouzne. Na levé polovině řídítek se nachází zvonek a brzda, která je citlivá tak akorát. Zpočátku ve mně přítomnost z brzdy na levé straně evokovala myšlenku, že se bude brzdit předním kolem. Po prvním smyku a zapištěním zadní gumy to ale velmi rychle přešlo. Na pravé straně se pak nachází už výše zmíněná páčka pro akceleraci, která je k mému podivu vyhotovena z umělé hmoty. Pokud jedete takříkajíc „na plný plyn“ a najedete na nějakou nerovnost, bál bych se po čase poškození. Kov by v tomhle případě dle mého názoru byl mnohem lepší volbou. Koloběžku jsem testoval zhruba týden a musím říct, že řídítka jsou její největší slabinou. I když jsou všechny šrouby utáhnuté, řídítka mají v kloubu vůli, kvůli které se hýbou. Není to na škodu, pokud ale nejedete a koloběžku jen vedle sebe vedete, máte pocit, že to není úplně v pořádku.

Pneumatiky koloběžky jsou dostatečně široké a vážně se není třeba bát podklouznutí i při ostřejší zatáčce. Čeho bych se naopak bál, je životnost blatníků, které jsou stejně jako akcelerační páčka z umělé hmoty. Nevidím jediný důvod, proč ani zde výrobce nepoužil kov. Hlavní desce není co vytknout. Široká je dostatečně, takže můžete jet klidně čelem s chodidly u sebe. Deska je rovněž dostatečně dlouhá, takže se mi podařilo vměstnat dopředu malou sestru, takže taková opatrná jízda ve dvou není problém. Svou roli na tom hraje i protiskluzový vzor na desce, ani mokré boty nejsou tedy žádným problémem. Výrobce deklaruje certifikaci IP54, takže není třeba mít strach z jízdy ve slabém dešti, což jsem ale nezkoušel, jelikož po dobu mého testování nespadla ani kapka. Pod deskou se pak na přední straně nachází konektor pro nabíjení, které trvá zhruba 5 hodin.

Koloběžka rovněž disponuje pevným stojánkem a zadním světlem. Složení koloběžky je pak skutečně jednoduchou záležitostí, která vám zabere několik vteřin. Stačí povolit pant na kloubu ve spodní části řídítek, sklopit a přichytit páčku u zvonku na výstupek nacházející se na zadním blatníku. Z koloběžky se tak v mžiku stane snadno přenositelné zavazadlo.

Koloběžku bych doporučil každému, kdo má zaměstnání, popř. školu pár kilometrů od domova, nerad cestuje přeplněnou městskou hromadnou dopravou nebo chodí pěšky. Jízda je skutečně senzací a nemyslím si, že může někdy omrzet. Jelikož se jedná, alespoň teda v lokalitě, ve které jsem stroj testoval, poměrně o raritu, musíte překousnout překvapivé pohledy všech, kolem kterých projedete. Nejednou se stane, že vás i cizí lidé osloví, na čem že to vlastně jedete a jak je možné, že to jede samo. Rovněž je třeba počítat, že někteří psi úplně nesnesou zvuk elektromotoru a nebudou váhat vám v zápalu vzteku pomalu skočit pod kola. Cena tohoto pekelného stroje je na webu mp.cz 10 990 korun. Ovšem v období 20.10. až 27.10. je pro naše čtenáře díky spolupráci právě s Mobil Pohotovostí sleva 800 korun, tedy na 10 190. Sleva se týká pouze prvních 20 kusů a při zadání kódu „scooter“ do objednávky. Ve výše zmíněném období je rovněž možnost koupit stroj na splátky bez navýšení. Zákazník navíc obdrží zdarma držák na telefon. Nebudete tedy nuceni sahat do kapsy kvůli zjištění aktuálního stavu baterie a během jízdy při otevřené aplikaci Mi Home bude váš smartphone fungovat jako tachometr.

xiaomi mi skooter

Související články

Dnes nejčtenější

.