Zavřít reklamu

Nedávno prevalená kauza o úniku dát zo strany spoločnosti Google spadá do kategórie najhorúcejších noviniek posledných dní. Služba Google+, ktorá sa mala údajne postarať o únik osobných dát a súkromných informácií jej používateľov síce končí, no napätie stále pretrváva. Napriek tomu, že sa služba nedočkala popularity, aká sa od nej očakávala, odhalený únik stavia spoločnosť do nepríjemnej pozície. Ako vlastne vyzerá história tejto služby a čo bude ďalším krokom firmy Google?

Google + predstavuje štvrtý pokus spoločnosti o zostrojenie fungujúcej a rozšírenej sociálnej siete pre každého. Predošlé formy v podobe Google Buzz, Google Friend Connect a Orkut nevyšli podľa očakávaní, preto bola latka očakávaní v prípade Google+ o niečo vyššie. Počas prvého mesiaca od spustenia sa služba mohla tešiť viac ako 10 miliónom zaregistrovaných používateľov, no toto číslo začalo kvôli vysokej konkurencii rapídne klesať. Najvyšší odliv nastal počas škandalóznej kauzy spojenej s Facebookom, čo vrhalo negatívne svetlo aj na ostatné sociálne siete. Google+ síce nemožno porovnávať s gigantickými službami ako Facebook, Twitter alebo Instagram, no úniky súkromných dát v prípade viac ako pol milióna užívateľov nie je vec, ktorá by mala zostať zametená pod kobercom.

Čo odporúčajú odborníci?

Všestrannosť spoločnosti Google však otvára dvere k oveľa väčším a širokospektrálnejším hrozbám. Okrem služby Google+ je dosť možné, že sa únik dát mohol dotknúť aj používateľov operačného systému Android, webového prehliadača Chrome, služby Youtube a emailovej schránky Gmail, nakoľko všetky tieto prvky sú úzko späté s gigantom zo Silicon Valley. To znamená, že táto kauza môže mať oveľa väčšiu dohru, ako sme si mohli myslieť. Najhrozivejším prvkom tohoto reťazca je však služba Gmail. Ak niekto disponuje vaším mailom, ovláda vás kompletný „online život“. Všetky heslá, údaje a informácie je najčastejšie možné obdržať práve prostredníctvom emailu, preto táto funkcia zohráva kľúčovú úlohu pri prelomení vášho súkromia.

Navzdory tomu, že informácie sa netýkali mailových únikov, mali by sme túto situáciu brať ako červenú vlajku evokujúcu zvýšenú ostražitosť. Googlu trvalo dobrý polrok, kým sa k úniku dát z Google+ priznal, preto poprední analytici vyzývajú k opatreniam ako zmeny hesiel alebo prípadné zrušenie účtov. „Je veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili dôležitosť internetových väzieb. Ak povolíte určitej aplikácii prístup alebo previazanie na váš účet na sociálnej sieti, riziko odhalenia dát sa mnohonásobne zvyšuje,“ hovorí Tyler Moffitt, analytik cyber-zabezpečenia v spoločnosti Webroot.

Google síce prehlásil, že operovanie služby Google+ na sieti sa končí, no jej finálne ukončenie nastane až o 10 mesiacov. To znamená, že počas tejto doby môžu byť súkromné údaje používateľov stále v nebezpčenstve. Odborníci na bezpečnosť preto radia, aby sa uživatelia tomuto scenáru vyhli zrušením svojich účtov na tejto sieti. Ak disponujete účtom na Google+ aj vy a chcete ho uzavriteť, postup je veľmi jednoduchý:

  1. Navštívte svoju schránku Gmail, Google + alebo zobrazenie internetového prehliadača Google
  2. Kliknite na svoju profilovú fotku, ktorú nájdete v pravom hornom rohu obrazovky
  3. V otvorenom okne zvoľte „Google+ Profil“
  4. Otvorte „Nastavenia“ na ľavej lište ponuky
  5. Kliknite na zrušiť účet Google+

Po zrušení, resp. vymazaní účtu Google + ostanú vaše ostatné profily ako Gmail alebo Youtube nedotknuté. Zmeny sa však môžu týkať napríklad videí alebo fotografií, ktoré ste nahrali prostredníctvom svojho účtu Google+. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke, kde si tiež môžete svoj účet zrušiť.

Google
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější