Zavřít reklamu

S příchodem čtvrté generace Apple Watch se objevilo spoustu nadšených reakcí vyzdvihujících jejich funkčnost. Ani sám prezident americké kardiologické asociace, Dr. Ivor Benjamin, se netají nadšením z tohoto produktu. Označil jej totiž jako potencionální způsob záchrany životy, když si jeho uživatel nemůže sám zavolat pomoc. Po tomto jeho výroku následovala salva pochval od samotných záchranářů, kteří mají do celé problematiky hlubší vhled než běžný smrtelník a tím pádem je jejich kladné hodnocení pro Apple velkou satisfakcí. Jedním z nich byl i záchranář Rich Mogull, který svůj pohled na věc zachytil ve článku na portálu Tidbits.

Zatímco většinu pozornosti záchranářů na sebe strhl senzor EKG, Rich Mogull je nadšen především z technologie detekce pádu.„Jeden z nejběžnějších případů pro záchranáře je uklouznutí či pád. Za mou kariéru jsem na tento případ reagoval nesčetněkrát. V případě starších lidí však mohou být následky zcela fatální, a to i při rychlé první pomoci. Velmi často je poraněna hlava, bohužel dosti závažně. Ještě častější jsou však fraktury kyčle, u kterých následuje obtížné zotavování,“ líčil záchranář své zkušenosti s tím, že díky detekci pádu bude právě v těchto případech daleko jednodušší přivolat si pomoc.

Podle jeho slov si je sice vědom určité „limitace“, za které lze považovat cenu, životnost baterie a složitost pro danou demografickou skupinu (například starší lidé s demencí), nicméně žádný z těchto problémů nezmění jeho přesvědčení o schopnosti zachraňovat životy. Apple Watch 4 jsou totiž podle něj výborným nástrojem pro monitorování zdraví člověka a to ať po stránce pádů, tak i po stránce monitorování jeho srdeční aktivity. I kdyby měření nebylo přesné, tak na výstupu se přeci jen objeví byť jen zkreslená, ale užitečná data. Další vyzdvihovanou věcí, o které se Rich rozpovídal již výše zmiňovaný senzor EKG. Ten může zavčas a spolehlivě odhalit infarkt. I ohledně falešných poplachů má záchranář jasno. Raději přijede k člověku zbytečně, než aby se nedostalo pomoci člověku jen proto, že nemá možnost si o ní zavolat.

Kdy se dočkáme my možnosti využívat funkce EKG senzoru i u nás není momentálně jasné. Mohlo by to trvat i roky, a nebo Apple přijde s řešením, které tuto senzaci přinese co nejdřív. Vše závisí především na legislativě a zdlouhavých schvalovacích procesech, které stojí EKG zatím v cestě.

Apple-Watch-Sereis-ECG-monitor
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější