Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o dalším obvinění, kterému musela společnost Apple čelit v souvislosti s ochraou soukromí. Důvěryhodný server Bloomberg uveřejnil zprávu o tom, že cupertinská společnost tají nález špionážních čínských čipů na iCloud serverech. Apple ale toto obvinění v tiskovém prohlášení ostře popíral.

Společnost Apple důrazně prohlásila, že veškeré servery, sloužící k provozu jejích služeb, jsou přísně kontrolovány a zabezpečovány, a nepřipadá tedy v úvahu, že by v nich mohly být zmíněné čipy a podobná zařízení. Apple zároveň popřel, že by o čemkoliv takovém jednal s vládními agenturami či bezpečnostními složkami. Na stranu Applu se postavila také jistá britská agentura, specializovaná na kyberbezpečnost:“O zprávách v médiích víme, ale v tuto chvíli neexistuje jediný důvod ke zpochybnění prohlášení, která vydaly společnosti AWS (Amazon Web Services) a Apple,“ uvádí agentura.

Ke kauze se vyjádřil i penzionovaný generální rada Applu Bruce Sewell, který pro agenturu Reuters uvedl, že nikdo v Applu ani v FBI si není vědom toho, že by k něčemu podobnému skutečně docházelo. Sewell podle svých slov volal Jamesi Bakerovi z FBI poté, co Bloomberg informoval o probíhajícím vyšetřování v Super Micro Computer Inc., kde se údajně měly inkriminované čipy vyrábět. Sewell uvádí, že s Bakerem mluvil po telefonu a ten mu na dotaz, zda o tom něco ví, odpověděl, že o tom nikdy neslyšel, ale požádal o 24 hodin na ověření. „O 24 hodin později mi volal zpět a řekl:’Nikdo tady neví, o co jde‘,“ uvádí Sewell.

Redaktoři serveru BuzzFeed hovořili s několika vedoucími pracovníky v cupertinské společnosti – žádný z nich o ničem takovém nevěděl a zpráva agentury Bloomberg je podle jejich vlastních slov zmátla. I přes snahu najít cokoliv, co by se zmíněné záležitosti alespoň podobalo, manažeři nic nenašli. Jiný z vedoucích pracovníků Applu prohlásil, že takový čip v životě neviděl a není si vůbec jistý tím, zda něco takového skutečně existuje. Zmínění pracovníci taktéž vehementně popírají, že by lhali veřejnosti v zájmu národní bezpečnosti.

Jednou z nejzajímavějších věcí na celém případu je neoblomnost, s jakou intenzitou svá stanoviska hájí jak Apple, tak i Blomberg. Ten navzdory opakovanému popření celé věci ze strany Applu trvá na své zprávě. Jaký názor na celou kauzu máte vy?

hacker

Dnes nejčtenější

.