Zavřít reklamu

Podle oficiálního webu Applu je již pár týdnů jasné, že očekávaný iPhone XR bude nabízet nejlepší výdrž baterie ze všech jablečných zařízení vůbec, a to i navzdory její menší velikosti ve srovnání s baterií 6,5-palcového iPhone XS Max s OLED displejem. Kapacita baterie iPhonu XR bude činit 2942 mAh, zatímco kapacita baterie iPhonu XS Max činí 3174 mAh. Proč tomu tak je?

Za vším hledej displej

Proti lepší životnosti baterie iPhonu XR dále teoreticky hovoří i fakt, že OLED panely jsou na spotřebu energie obvykle méně náročné, než LED displeje, kterým iPhone XR disponuje. iPhone XR má ale oproti XS a XS Max (2688 x 1242 pixelů při 458 ppi) relativně nízké rozlišení displeje (1792 x 828 pixelů při 326 ppi). Nižší rozlišení s sebou pochopitelně nese jistá omezení, jako je například nemožnost streamovat 1080p videa na YouTube a dalších platformách, obrovskou výhodou je ale právě zmiňovaná úctyhodná výdrž baterie.

Když si uvědomíme, že 326 ppi nabízí i displeje iPhonu 6, iPhonu 7 a iPhonu 8, dojdeme k závěru, že o žádné výrazné ochuzení uživatele nejde – respektive nejde o nic, nač bychom nebyli z dřívějška zvyklí. Řada průzkumů navíc ukazuje, že lidské oko není při určitém rozlišení či hustotě schopné rozpoznat jednotlivé pixely. Jinými slova – cokoliv nad 300 ppi bude při pohledu z běžné vzdálenosti působit podobně.

Skvělá optimalizace iOS 12

Druhým důvodem je dozajista iOS 12, který Apple zajisté pro nové iPhony skvěle optimalizuje. Díky tomu tak bude systém běžící na iPhonu XR svižný, ale zároveň velmi úsporný. Ostatně, právě na tento typ vylepšení se Apple při vývoji iOS 12 podle svých slov zaměřil, aby si napravil pošramocenou reputaci po fiasku s iOS 11.

Úsporný procesor

Stejně jako se rok od roku zvyšuje výkon procesorů řady A, snižuje se i jejich energetická spotřeba. Už loňské procesory A11 Bionic byly co se spotřeby týče velmi šetrné a letošní A12 jsou v tomto ohledu ještě o pár desítek procent lepší. Jasně, desítky hodin navíc vám úspornější procesor zatím nepřidá, desítky minut či dokonce hodiny ale může.

Faktorů, které hrají výdrži iPhonu XR do karet je celá řada. Za ten nejhlavnější se dá ale s takřka stoprocentní jistotou označit právě displej, který může kvůli svým limitům značnou část energie ušetřit. Ve spojení s velmi zajímavou cenu a líbivým designem je tak iPhone XR rozhodně skutečně zajímavým telefonem, který bude rozhodně stát za otestování.

Apple iPhone XR fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější