Zavřít reklamu

Někteří z vás mají určitě v paměti případ, kdy FBI požadovala po Applu, aby mu umožnil přístup do uzamčeného iPhonu pachatele trestnho činu – ve hře byl i požadavek na vytvoření zadních vrátek pro příslušné úřady a orgány činné v trestním řízení. Apple se mezitím do povědomí lidí zapsal jako společnost, která soukromí svých zákazníků hájí stůj co stůj. Nyní se dostal na světlo první případ, kdy FBI nařídila podezřelému odemknout svůj iPhone X prostřednictvím Face ID. Na to se totiž nevztahují stejné ochranné zákony jako na PIN, takže k tomuto požadavku mohli agenti podle dostupných informací přistoupit.

Podle serveru Apple Insider se jedná o vůbec první případ na světě, kdy vyšetřovatelé k tomuto kroku přistoupili. K incidentu došlo 10. srpna tohoto roku, kdy FBI prohledávala dům Granta Michalskeho ve městě Columbus v Ohiu. Jednalo se o prohlídku v rámci vyšetřování případu zneužívání dítěte. O případu jako první informoval server Forbes s odkazem na soudní spis. Zvláštní agent David Knight nařídil s příkazem k domovní prohlídce v ruce Michalskemu, aby za pomoci Face ID odemkl svůj iPhone. V telefonu se našly například konverzace z Kik Messengeru, v kterých si osmadvacetiletý Michalski kromě jiného psal i s policistou v utajení.

Odemčení Face ID nebylo pro vyšetřovatele takovým úspěchem, jaký předpokládali. Knight sice při prohledávání zajištěného iPhonu nalezl určité důkazy, k některým datům se ale přístup získat nepodařilo, a to z toho důvodu, že FBI neznala číselný kódový zámek k přístroji. K tomu, aby bylo možné přenést data z iPhonu do jiného zařízení, je totiž potřeba poté, co je telefon uzamčený déle než hodinu, zadat číselný kód. Podle magazínu Forbes to vypadá, že právě v tomto směru Knight a jeho kolegové pochybili. Knight přiznal, že data o používání aplikací nebo smazané soubory se získat nepodařilo. Zároveň ale uvádí, že příslušné orgány v Ohiu disponují technologickými zařízeními, schopnými získat příslušná data bez zadání kódu. S největší pravděpodobností se jednalo o zařízení společností Cellebrite a Grayshift.

Face-ID

Dnes nejčtenější

.