Zavřít reklamu

Minulý rok sme sa na akcii Apple Keynote dočkali fantastického oznámenia, v podobe nabíjačky Airpower. Mnohí z vás si ale kladie otázku, či sa Apple v spojitosti s týmto projektom iba výrazne omeškal, alebo ho jednoducho zavrhol. Od tej doby sme sa totiž nedočkali žiadnej novinky alebo oznámenia, ktoré by súviselo s príchodom alebo vývojom nabíjačky Airpower. Minuloročné jablčné telefóny v podobe iPhone 8/8 Plus a iPhone X spolu priniesli vítanú funkciu v podobe bezdrôtového nabíjania. Sklenené spracovanie zadnej strany telefónov malo ponúknuť rýchle a efektívne nabíjanie batérie jednoduchým položením mobilu na podložku, pričom rovnaký postup mal platiť aj pre slúchadlá Airpods a hodinky Apple Watch. Zmysel tejto inovácie sa však vzhľadom na nedostupnosť Airpower viacmenej vytráca. Jedná sa o taktizovanie cupertínskej spoločnosti alebo je projekt už dávno na smetisku dejín?

Airpower sľubovalo nabíjanie až troch produktov súčasne, pričom stav nabitej batérie malo byť možné sledovať na akomkoľvek iProdukte. Airpower predstavuje typické elegantné a minimalistické spracovanie, ktoré si pochvaľovali aj prví žurnalisti, ktorí mali prístup k nabíjačke hneď po skončení Keynote. Azda každému bolo jasné, že tento produkt nevýjde hneď po predstavení, no takýto odklad si predstavoval len málokto. Prešiel rok a my sme sa nedočkali ani produktu ani žiadneho doplnkového oznámenia. Apple dokonca stiahol Airpower zo svojich oficiálnych stránok, čo v ľuďoch vytvorilo veľkú predstavu o tom, že technologický gigant na inováciu kvôli problémom s výrobou zanevrel.

Naložil si Apple viac, ako v skutočnosti unesie?

Napriek tomu, že sa jedná o veľmi jednoduchú záležitosť z hľadiska používania, z technologického súdka sa to už ako maličkosť nejaví. Apple adaptoval pre svoje produkty v podobe iPhonov a Apple Watch bezdrôtovú technológiu s názvom Qi (z čínskeho slova pre tok energie), čo predstavovalo nový štandard pre bezkáblové nabíjanie o hodnote 15W, čo je dovjnásobok momentálne podporovaného nabíjania produktov od Applu. Jednoducho povedané, elektromagnetická indukcia je podporovaná tým, že cievky vysielača a prijímača sú usporiadané tak, aby generovali elektromagnetické pole medzi oboma zariadeniami. Toto elektromagnetické pole prenáša elektróny v cievke prijímača a nabíja batériu vašich zariadení. Apple sa pohral aj so zarovnaním medzi cievkami vysielača a príjímača, čo spôsobuje maximálnu presnosť. Pri porovnávaní s nabíjacím panelom od Samsungu sa jedná o omnoho presnejšiu záležitosť, nakoľko tento panel disponuje 10 mm toleranciou. Stačí teda, aby ste telefón z nabíjačky o niečo posunuli a pripojenie sa stratí.

Takto malo fungovať nabíjanie iPhonov, Apple Watch a púzdra pre Airpods prostredníctvom nabíjačky Airpower: 

Apple sa vyznačuje jednou skalnou charakteristikou a to tým, že jeho produkty jednoducho musia fungovať na 100%. Jedným z problémov, ktorému musela firma pri výrobe nabíjačky čeliť, bola komplikácia pri zarovnávaní viacerých zariadení naraz. Bolo by teda veľmi nepraktické, ak by sme museli každú vec prikladať k nabíjačke v presne vyhradenom usporiadaní. Jedným z najjednodushších riešení by v tomto prípade mohlo byť implementovanie troch jednotlivých cievok, pričom by každá z nich prislúchala jednému zariadeniu. Ďalším riešením by mohla byť voľne pohybujúca sa cievka, ktorá by jednoducho lokalizovala zariadenie a následne ho nabila. Apple sa však očividne neinšpiruje tým najľahším riešením a produkt nevydá, pokiaľ si ním nebude stopercentne istý.

Množstvo popredných vývojárov z technologickej sféry odporúča systém prekrývajúcich sa cievok, ktoré sú vyhotovené v rôznych veľkostiach. Tým by sa predišlo komplikáciám s nemotorným pokladaním zaradení na plochu, bez ohľadu na to, kam ich položíme.Týmto spôsobom by sa k vysielaču energie dostalo každé zo zariadení a problém prenosu energie k prijímaču by sa pravdepodobne vyriešil. Podobný systém prekrývajúcich sa cievok už využívajú aj iní výrobcovia, čím dokážu zväčšiť cieľovú polohu pre umiestnenie zariadenia a nemusia sa báť o stratu kontaktu.

Takto vyzerá koncept prekrývajúcich sa cievok, ktoré môžu zabezpečiť rozšírenie prenosu signálu:

Jeden produkt, množstvo problémov

Napriek tomu, že vyššie uvedené koncepty vyznejú pochopiteľne aj tomu najväčšiemu laikovi, Apple sa pri konštrukcii Airpower potýkal s množstvom problémov. Medzi ne patril napríklad problém s prehrievaním alebo rušením signálu. Výzvu samú o sebe prinášala aj zadná časť Apple Watch, ktorá funguje na inej báze ako prijímač v prípade iPhonov a púzdra slúchadiel Airpods. Podľa zdrojov nastali komplikácie aj pri internej komunikácii medzi zariadeniami počas samotného nabíjania. V neposlednej rade spomínané rozloženie cievok a rozdelenie náboja medzi zariadeniami. Airpower mala údajne disponovať vlastným systémom bežiacim na iOS, ktorý mal za úlohu poskytnúť inteligentú komunikáciu medzi nabíjačkou a zariadeniami. Problém sa však objavil aj pri licencovaní systému Qi, nakoľko tento štandard nepatrí do súkromných rúk Applu. To znamená, že Airpower musí podporovať aj produkty mimo jablčného portfólia. Všetky tieto problémy sa jednotlivo môžu zdať vyriešiteľné, no po ich spojení sa dostávame do štádia, kde si očividne inžinieri a dizajnéri nevedia dať rady.

Takto vyzeralo predstavenie bezdrôtovej nabíjačky Airpower počas minuloročného Apple Keynote:

Zrušenie alebo odklad?

Apple sa zatiaľ k produkcii, dostupnosti a k budúcemu vývoju Airpower nevyjadril, čo berie mnoho fanúšikov ako tvrdý úder pod pás. Celej komunite teda neostáva nič iné, iba pochopiteľne čakať. Vzhľadom na odstránenie nabíjačky z ponuky produktov je jasné, že Apple sa momentálne necíti na spustenie predaja, ani na bližšie komentovanie tohoto produktu. Najhorším (a momentálne aj najpravdepodobnejším) scenárom je, že Apple jednoducho zrušil vývoj nabíjačky Airpower a v najbližšom období sa k nej nevráti. Tohtoročné iPhony však v príbalovom sprievodcovi na Airpower odkazujú, čo znamená, že odstránenie nabíjačky zo stránok bolo veľmi impulzívnym a nedávnym riešením. Je teda možné skonštatovať, že navzdory tomu aký elegantný a praktický tento produkt bol, vývoj nakoniec dopadol omnoho horšie ako sa očakávalo.

Najnovšie špekulácie pojednávajú o podobnej technológii, ktorá sprístupní vzájomné nabíjanie jablčných produktov. Jednoduchým príkladom môže byť položenie iPhonu na Macbook Pro. Aspoň tak to naznačujú nedávne patenty. Ak by sme teda veľmi chceli tému Airpower uzavrieť, nedočkáme sa šťastného konca. Môže sa však stať, že Apple nakoniec prekvapí a okrem bezdrôtového púzdra pre Airpody (ktorého by sme sa už čoskoro mali dočkať), uvidíme na predajných pultoch aj nabíjačku Airpower.

Airpower

Dnes nejčtenější

.