Zavřít reklamu

Jak v iOS 12 jednoduše hýbat kurzorem v rozepsaném textu i na iPhonech bez 3D Touch

S příchodem 3D Touch dorazily na iPhony zcela nové možnosti ovládání, které mnohé úkony výrazně zjednodušily. Některé z 3D tlakových prvků ale Apple chytře v iOS 12 přepracoval a dostal je tak na iPhony a iPady, které touto technologií nedisponují. A právě zobrazení kurzoru v rozepsaném textu a jednoduché pohybování ním mezi slovy je jedním z nich.

Pokud jste chtěli na zařízení bez 3D Touch přemístit v textu blikající kurzor, jedinou možností bylo zběsilé “klikání” na displej ve snaze umístit kurzor přesně tam, kam jste potřebovali. To ale už nyní neplatí. Pokud totiž chcete nyní kurzorem v textu hýbat, stačí, abyste podrželi chvíli svůj prst na mezerníku digitální klávesnice. Po malé chvíli totiž klávesnice zmizí, kurzor lehce změní barvu a začne se hýbat podle vašeho pohybu prstu. Zatímco vyvolání pohyblivého kurzoru musíte provést přes mezerník, pohybovat kurzorem už můžete přes celou plochu zmizelé klávesnice, díky čemuž je trefení se přesně do potřebného místa v textu velmi jednoduché. Když se pak do potřebného místa trefíte, stačí jen zvednout prst z displeje a kurzor začne blikat přesně tam, kde byl tímto způsobem umístěn. 

Přestože se může zdát na první pohled o drobnost, dokáže toto vylepšení ušetřit spoustu nervů. V delším textu totiž není trefení se do příslušného místa kurzorem žádná legrace a právě toto vylepšení podobné problémy maže. 

|
26
Leitz

Diskuze

  Ve starších větách to jelo na jedničku, teď v té před GM mě to zlobí a né vždy se tomu chce pohybovat, ale stačí znovu kliknout do textu a spraví se to… snad po aktualizaci na gm to bude bez problému, nemám teď možnost aktualizace, a tak “trpím”, protože na tenhle pohyb kurzoru jsem si hodně rychle zvykl. Byl to hlavní věc, co mi po přechodu z Android na iOS chyběla

  Reagovat

  Ve článku píšeš, že bylo nutné kurzor umístit na přesné místo v textu, ale to není pravda. Stačí když na jakémkoliv textu podržíš prst déle a objeví se lupa a následně posouváš kurzorem na požadovanou pozici. Jde to na všech zařízeních i bez 3D touch.

  Ten nový postup v iOs 12 funguje pouze s klávesnicí Apple, ale u jiných to nejde použít. Už léta používám SwiftKey, kde mám vytvořenou za ty roky obsáhlou databázi slov a na Apple bych už ani neuměl nic napsat. Vyťukávat písmenko po písmenku už fakt ne.

  Reagovat

  😀 Taky používám lupu, tak sem při pohledu na článek znejistil, jestli tu funkci nemám jen já.

  Reagovat

  Lupa je bezna vlastnost systemu, na v clanku zminenou vychytavku je treba mit spravnou klavesnici. Treba Gboard dela posuv zase jezdejim po mezerniku.

  Na iPadu Pro se dalo pohybovat velice jednoduše i před tím na iOS 11.4. Nevím jak u iPhonu ale stačilo po klávesnici prejizdet dvěma prstama vedle sebe a kurzor se pohyboval dle toho. Žádný dlouhý stisk nebo něco podobného. Jen dva prsty. 😉

  Reagovat

  Super!!chystam sa upgrade iPhone XR -3D Touch mu chyba a využívam to teraz na mojom starom iPhone 6S Plus tuto skratku,,hýbanie sa v texte..netušil som že to funguje aj bez 3D Touch..palec hore!!dakujem za radu 👌🏻😁

  Reagovat

  Nevím jestli je to něco neobvyklého, ale na svém SE když potřebuju posunout kurzor přitlačím a držím na daném slově prst. Vyskočí mi lupa s kurzorem ve středu. Zběsilé klikání mi akorát označí celé slovo.. Tahle vychytávka je ale taky fajn.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz