Zavřít reklamu

Pokud po dnešním čerstvém vydání nového operačního systému iOS 12 chcete na vašem iPhonu či iPadu začít s „čistým štítem“, následující kroky pro vás budou velmi užitečné. Ukážeme si krok po kroku, jak na vašem jablečném zařízení provést čistou instalaci iOS 12. To znamená, že přijdete o veškerá data a nastavení, ale na druhou stranu začnete se zbrusu novým operačním systémem tak, jako byste si zrovna koupili nový iPhone. Jelikož nebudete přepisovat jeden systém druhým, v iOS by se díky této instalaci neměly objevit žádné chyby, které by mohly mít vliv například na horší výdrž baterie. Určitě ale nechcete, abyste přišli o vaše cenná data – například fotky, videa a cokoliv jiného. Proto si prvně ukážeme, jak vlastně vaše zařízení zálohovat, a až poté si ukážeme, jak provést čistou instalaci iOS 12.

Zálohování zařízení

Pomocí iTunes

Na našem Macu nebo počítači otevřeme program iTunes. Poté připojíme iPhone či iPad přes USB kabel a v levé části horního okna programu iTunes klikneme na ikonu zařízení. Poté klikneme na tlačítko Zálohovat.

Pomocí iCloudu

Na našem iOS zařízení přejdeme do sekce Nastavení –> naše jméno –> iCloud –> Záloha na iCloudu. Poté stačí, abyste sjeli úplně dolů a zde klikli na tlačítko Zálohovat.

Jak provést čistou instalaci iOS 12

1. Stažení IPSW

Prvně je potřeba, abychom si iOS 12 stáhli do našeho Macu nebo počítače – učiníme tak pomocí této stránky. Jednoduše si z menu vybereme naše zařízení, a poté klikneme na stažení IPSW souboru. IPSW soubory jsou soubory, které slouží k downgradu, obnovení zařízení a nebo pro čistou instalaci operačního systému. Jedná se o jakýsi operační systém v jednom souboru, tudíž může mít celý soubor klidně až 3 GB.

2. Vypnutí Najít iPhone

Během toho, co se nám bude stahovat IPSW soubor, tak si vezmeme náš iPhone nebo iPad a vypneme službu Najít iPhone. Toho docílíme tak, že přejdeme do Nastavení -> naše jméno -> iCloud -> sjedeme níže a vybereme možnost Najít iPhone. Po rozkliknutí této možnosti funkci Najít iPhone pomocí switche vypneme. V případě, že nás Apple požádá o autorizaci, tak se pomocí hesla autorizujeme.

3. Přesun do DFU módu

Poté je nutné váš iPhone převést do tzv. DFU módu. Kroky, pomocí kterých se do DFU módu dostanete se liší podle toho, jaké používáte zařízení. Níže naleznete popis, jak se do DFU módu dostat v případě iPhonu X, iPhonu 8, iPhonu 7 a starších.

Pokud používáte iPhone X, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a postupně stiskněte a držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté tlačítko pro zvýšení hlasitosti a nakonec power button. Tlačítka držte do té doby, dokud se iPhone nepřesune do DFU módu.

Pokud používáte iPhone 7 nebo 8, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho iPhonu 7 nebo 8 po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i tlačítko pro snížení hlasitosti. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Pokud se objeví logo Apple, musíte to zkusit znovu. Pokud se na obrazovce objeví zámeček, máte vyhráno a jste v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 6s a starší (až po iPhone 5s), dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho zařízení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i home button. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Poté deseti sekundách pusťte power button, ale stále držte home button. Pokud se v iTunes zobrazí zpráva o tom, že se našlo zařízení v módu obnovení, máte vyhráno.

4. Obnovení v iTunes

Poté, co jste se s vaším iPhonem úspěšně dostali do DFU módu, stačí na Macu či počítači otevřít iTunes. Poté stiskneme a podržíme tlačítko Alt/Option (v případě Windows OS držte Shift). Společně se stisknutou klávesou klikneme na možnost Obnovit iPhone… (iPad). Otevře se vám okno, ve kterém rozklikneme soubor, který jste si stáhli v prvním kroku. Jedná se o soubor s příponou IPSW. Poté klikněte na možnost Obnovit a aktualizovat.

iTunes nyní bude vaše zařízení obnovovat, což samozřejmě nějakou dobu trvá – v mém případě tento proces trval cca 15 minut, a proto buďte trpěliví. V žádném případě však neodpojujte vaše zařízení z Macu nebo počítače. Poté, co se obnovení dokončí, tak zvolte na vašem iPhonu možnost nastavit jako nový.

Závěr

Pokud jste dodrželi tento postup, tak se vám s největší pravděpodobností podařilo provést čistou instalaci iOS 12. Čistá instalace má hned několik výhod, mezi které patří například rychlejší a čistý systém. Jelikož se v systému nenachází žádná data, bude určitě iOS svižnější a pokud vám například nějaké aplikace padaly, tak v tomto případě by se měly všechny problémy vyřešit. Opět se však nesmím zapomenout krýt – pokud se vám instalace z nějakého důvodu nepovede a nebo přijdete o svá data, tak magazín Letem světem Applem není ani za jednu z těchto věcí zodpovědný.

ios 12
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější