Zavřít reklamu

Když včera Apple představil iPhone XS a iPhone XS Max, většina z nás tušila, že se po nich objeví „One more thing…“ v podobě iPhonu XR. Všichni jsme tedy sledovali představení nového dostupného iPhonu pro všechny, který s největší pravděpodobností nahradil iPhone SE. A popravdě, něco mi právě na představení iPhonu XR nehraje.

Společné prvky

Začneme procesorem. Aby se iPhone XR odlišil a byl levnější, tak většina z nás čekala, že uvnitř jeho těla bude tepat procesor A11 Bionic z minulého roku. Lehce jsem strnul, když Apple na konferenci uvedl, že XR bude disponovat nejnovějším A12 Bionic procesorem. Není to samozřejmě nic špatného, že Apple do nejnovějšího telefonu nasadil také nejnovější procesor. V praxi to ale znamená, že iPhone XR má stejný výkon jako iPhone Xs nebo Xs Max. Zde se tedy iPhone XR od vlajkové lodi neodlišil. iPhone XR taktéž stejně jako jeho dražší konkurent disponuje přední 7MP kamerou s funkcí TrueDepth a biometrickou ochranou Face ID. Další společnou věcí, kterou nové iPhony disponují, je bezdrátové Qi nabíjení.

Tělo iPhonů

Pokud byste se chtěli rozhodovat podle těla telefonu, jednoduché to mít rozhodně nebudete. Zatímco iPhony XS a XS Max se chlubí ocelovým rámem, který vypadá v porovnání s hliníkem o poznání honosněji, iPhone XR zas nabízí hned šestici velmi pěkných barev, byť je jeho rám vyroben z hliníku. Prémiová řada s OLED displeji sice dostala oproti loňsku jednu barevnou variantu navíc a nyní tak můžeme vybírat z bílé, černé a zlaté, na pastelové barvy iPhonu XR zkrátka nemá.

Jiný displej

Co se týče displeje, tak zde nalezneme první odlišnost. S iPhonem XR nám nepřijde OLED displej, který měl svou premiéru u minulého iPhonu X. Dostaneme LCD displej, který má pojmenování Liquid Retina Displej. OLED je sice více prémiový, na druhou stranu si ale říkám, zda-li není LCD displej pořád oproti OLED lepší volbou, a to kvůli vypalování. Avšak v zobrazení černé barvy je samozřejmě OLED lepší. To máme první, dá se říct asi největší rozdíl.

OLED modely mají ale navrch i v další věci – 3D Touch. Tuto technologii byste totiž u levnějšího XR hledali již bohužel marně. Pokud jste tedy vyznavači tlaků na displej, které vyvolávají určité úkony, budete si víc rozumět s dražší variantou.

Duální fotoaparát u iPhonu XR nehledejte

Druhou věcí, u které nalezneme rozdíl, je fotoaparát. iPhone XR má na svých zádech pouze jeden snímač, oproti iPhonu Xs a Xs Max, kde nalezneme snímače dva. Ten jeden fotoaparát, kterým disponují všechny iPhony, je totožný – má 12MP. Jediný rozdíl mezi těmito konkurenty hraje slovo „dvojitý“, jelikož řada Xs má fotoaparát s širokoúhlým objektivem a teleobjektivem, kdežto XR má „pouze“ fotoaparát.

Prémiová řada nabízí při fotografování díky teleobjektivu kvalitnější záběry při přiblížení a nově i True Tone blesk. Duální fotoaparát zvládá například i lepší fotografie za horších světelných podmínek, což lze též považovat za velkou výhodu. Užijete si u něj i novinku Smart HDR, díky které byste měli být schopni zachytit při fotografování o poznání více detailů. V tomto ohledu je tak celkem jasno – pokud prahnete po dokonalých fotkách, XR pro vás není.

Pár dalších minimálních rozdílů

Opravdu je až do nebe volající, že jsou tyto iPhony prakticky totožné. Je tady samozřejmě pár dalších rozdílů, například v podobě slabší voděodolnosti IP67 (iPhone Xs má IP68) a jiným kapacitám, které jsou k dispozici. Když se ale podíváte na srovnání všech těchto produktů, zjistíte, že zde opravdu tolik rozdílů není. U iPhonu XR navíc máte ve velikost displeje jakýsi kompromis mezi Xs a Xs Max. 6.1″ displej může vyhovovat všem těm, pro které je 5.8″ málo a 6.5″ hodně.

Rozdíl ale naleznete ve velikosti RAM paměti. Zatímco XS a XS Max disponují 4 GB, XR disponuje „pouze“3 GB. Pokud jste tedy například zvyklí využívat skutečně náročné aplikace, provádět na iPhonu úkony extrémně náročné na výkon či si libujete v rozšířené realitě, v případě volby XS pro vás bude využívání iPhonu nejspíš o něco plynulejší. Osobně si však myslím, že žádný markantní rozdíl pociťovat nebudete. 3 GB RAM má totiž i loňský iPhone X a na „ztrátu dechu“ si stěžovat rozhodně nemůže.

Na všechny rozdíly se můžete podívat v galerii níže:

Závěr

Přesně pro tyto důvody si říkám, zda-li Apple modelem XR nepohřbil prodeje iPhonu Xs a Xs Max. Proč by si lidé měli kupovat dražší produkt, který je víceméně stejný, jako jeho levější bratr? Rozdíl téměř 10 tisíc korun je opravdu markantní. Těžko říct, jestli má právě OLED displej a fotoaparát navíc cenu deseti tisíc korun. Dle mého názoru by Apple udělal lépe, kdyby představil iPhone XR jednoduše slabší a dostupnější pro ještě více uživatelů. Kdyby iPhone XR oželel ještě nejnovější procesor a nasadil starší a k tomu udělal ještě nějaké další ústupky, například v podobě slabšího fotoaparátu a FaceID, možná by udělal lépe. Rozhodně ale nejsem produktový profesionál, takže se jednoduše můžu mýlit.

Každopádně, pokud se Apple chtěl pokusit o to, aby se staly iPhone Xs a Xs Max prémiovými produkty za opravdu prémiovou cenu, tak se mu to povedlo. Většina applistů totiž podle mě půjde právě do iPhone XR, a to kvůli nižší ceně a ne až tak velkým rozdílům, které jsou oželet – to ale samozřejmě může vést k nízkým prodejům vlajkových lodí. A jaký máte na tuto situaci názor vy – máte v plánu si pořídit iPhone XR a nebo sáhnete po nové, vlajkové lodi? Dejte nám to vědět do komentářů.

iphones_2018_fb

Dnes nejčtenější

.