Recenze iOS 12: Je opravdu tak dobrý, jak o něm Apple tvrdí?

Od vydání ostré verze nového operačního systému iOS 12 nás dělí již jen poslední hodiny. Systém, který Apple testuje od červnové vývojářské konference WWDC, totiž vypluje na naše iPhony, iPady a iPody již 17. září. Má na něj ale smysl po loňském fiasku se systémem iOS 11, který byl v prvních pár verzích skutečně špatný a Applu se podařil víceméně zoptimalizovat až před několika málo měsíci, přecházet? Přesně na tuto otázku se vám v následujících řádcích pokusím odpovědět. Nový iOS 12 totiž testujeme v redakci hned na několika zařízeních už od první vývojářské bety, takže jsme si na něj za zhruba čtvrt roku testování zvládli udělat názor poměrně kvalitní. Co si o novém iOS 12 tedy myslíme?

Už při samotném představení systému Apple několikrát zdůraznil, že jeho hlavní zbraní má být především celkové zrychlení, stabilita a vysoký výkon jak na nových, tak i na všech starých zařízeních. A přesně tato slova Apple dodržel. Operační systém totiž běžel skutečně velmi dobře již od první bety a s každou novou aktualizací jste na svém telefonu cítili určité zrychlení. Nejvíce patrné pak samozřejmě bylo na starších zařízeních, které mohly přechodem na loňský iOS 11 ztratit dech. Ať už se jedná o iPhone 5s, 6 či iPady Air, všechny s přechodem na iOS 12 skutečně ožily a při brouzdání systémem jsou výrazně rychlejší. 

Rychlost a stabilitu pocítíte i při spouštění aplikací, které je též v porovnání s iOS 11 o něco rychlejší. U starších zařízení pak zaznamenáte skutečně markantní zrychlení především u aplikace fotoaparát, která na našich iPhonech 6 a 6s startuje téměř mrknutím oka. Na druhou stranu však musím přiznat, že určitá rezerva tu ještě je a tajně doufám, že jí Apple v budoucích aktualizacích dokáže smazat. 

Moderní design na každém kroku

Zatímco vloni jsme se dočkali redesignového ovládacího centra či App Storu, letos byl Apple při grafickém předělávání nastavení střídmější. Hezkého designového vylepšení se dočkaly iBooks, které se nyní nově jmenují Knihy. Design této aplikace pak připomíná ten, který byl použit i u App Storu. Vše je tu skutečně velmi intuitivní a dle mého názoru opravdu hezky zpracované. Pokud jste tedy zvyklí iPhone používat jako čtečku knih či si zkrátka jen ukládáte do této aplikace PDF, budete určitě spokojení. Přehnednost, svižnost a stabilita jsou totiž jejími synonymy. Předělání se pak dočkal například i Diktafon, který nyní působí alespoň dle mého názoru čistším dojmem a celkově moderněji. Za zmínku pak určitě stojí i aplikace Akcie, která též prošla zajímavým redesignem, který má ale téměř totožné znaky s těmi, které Apple provedl u výše zmíněných aplikací. I tato je totiž nyní intuitivnější a vypadá o poznání moderněji. Zkrátka radost s ní pracovat.

U iOS 12 je rozhodně potřeba zmínit i vylepšení aplikace Fotky, která přináší několik zajímavých novinek výrazně usnadňujících vyhledávání jednotlivých fotek. To je totiž nyní opravdu perfektní a pokud jste měli v minulých verzích problémy, nyní již mít nebudete. Systém totiž dokáže podle klíčových slov nalézt prakticky cokoliv a to samozřejmě i v případě, že slova napíšete česky. Apple se též v iOS 12 zaměřil na snadnější sdílení vašich snímků s přáteli a snaží se vás nabádat k tomu, abyste jim je posílali či si je s nimi jen prohlédli a zavzpomínali na příjemně strávené chvíle, což je super, protože čas od času od aplikace dostanete upozornění na fotku, na kterou jste již zapomněli a vykouzlí vám tak úsměv na tváři. 

Stohování notifikací budete milovat

Dost ale bylo rozplývání nad přepracovanými aplikacemi, iOS 12 toho totiž samozřejmě přináší více. Jednou ze skutečně perfektních vychytávek je rozhodně stohování notifikací, které funguje opravdu parádně. Pokud na své zařízení dostáváte stejně jako já desítky notifikací denně a to prakticky nepřetržitě, může vám tato vychytávka skutečně zpříjemnit život. Veškeré notifikace jsou totiž automaticky roztříděny do stohů, které lze rozbalovat a procházet si je. Díky tomu je tak vše velmi přehledné a pokud například čekáte pár důležitých iMessage, rozhodně se vám nestane, že byste je museli hledat ve spoustě notifikací z Twitteru či Instagramu, jako tomu mohlo být doposud. Osobně bych dokonce označil toto vylepšení za to nejlepší, co iOS 12 přinesl. 

Další velmi zajímavou novinkou, o které se toho napsalo a řeklo, je Čas u obrazovky. Ta sice zprvu alespoň nám úplně stoprocentně nefungovala, nyní ale již šlape bez problémů a věřte, že vám používání telefonu či tabletu dokáže skutečně znechutit. Když totiž při pohledu na sesbíraná data zjistíte, kolik času jste na zařízení strávili, opravdu se nad sebou zamyslíte. A přesně o to Applu šlo. V systému bychom pak našli i pár dalších pěkných věcí v čele s Večerkou, která vám opravdu zkvalitní spánek, jelikož vás při kontrole času neoslní barevná tapeta.

I bez 3D Touch si poradíte

Co se pak týče samotného ovládání zařízení, i to dostalo pár pěkných upgradů. Pokud například vyvoláte ovládací centrum a nedisponujete telefonem s podporou 3D Touch, stačí na kolečku v pravém horním rohu chvíli podržet prst a okamžitě vyjede možnost “Smazat všechna oznámení”. Velmi kladně hodnotím též možnost vyvolat při psaní na klávesnici podržením prstu mezi písmeny posuvný kurzor, což šlo doposud též jen na telefonech s 3D Touch. Je zkrátka vidět, že Apple nejsou jeho uživatelé se staršími iPhony lhostejní a snaží se jim vyjít vstříc co nejvíc to jde. Na druhou stranu je ale jasné, že tyto prvky přidal i kvůli novému iPhonu XR, který právě 3D Touch nedisponuje.

Abych ale jen nechválil, je tu jedna drobnost, která mě osobně příliš netěší a je spíše krokem zpět. Ze stavového řádku totiž zmizela ikona Bluetoothu, což je poměrně obtěžující a pokud jste stejně jako já zvyklí Bluetooth zařízení využívat, budete muset jeho aktivitu kontrolovat skrze ovládací centrum. Jasně, je to velmi jednoduché, ne však tak, jak když byla ikona ve stavovém řádku. 

Úplný závěr bych rád věnoval výdrži baterie, se kterou má mnoho z vás problém. Přiznám se, že i já jsem u iPhonu 6 s iOS 11 pociťoval při některých updatech horší výdrž baterie, která se ale přechodem na iOS 12 zlepšila. Není to sice žádné terno (což nemůže být ani kvůli 90 % kapacitě baterie), nicméně i toto zlepšení potěší. Pokud tedy nad upgradem přemýšlíte právě kvůli zhoršené baterii z iOS 11, mohl by vás upgrade v tomto ohledu potěšit.

Závěr

Co říci závěrem? Dle mého se není rozhodně čeho bát. iOS 12 se totiž zkrátka Applu povedl a přestože nečiší novinkami, mám z něj velmi dobrý pocit. Systém totiž zkrátka splňuje vše, co Apple sliboval – rychlost, stabilitu a spolehlivost. Pokud tedy ještě iOS 12 (samozřejmě v beta verzi) nainstalovaný nemáte, určitě se jeho zítřejší instalace nebojte. Neplechu jako iOS 11 vloni vám totiž na vašem zařízení skutečně neudělá, ba naopak. A až Apple do systému přidá i skupinové hovory FaceTime, které se v něm mají též objevit, budeme si skutečně „chrochtat blahem“. 

|
64
Leitz

Diskuze

  Jan Manas

  Již 5let slibovaná Siri v češtině zas nebude? Tak snad v roce 2028 při vydání iOS 22?

  Reagovat

  On nekdo nekdy sliboval Siri v cestine?

  Mimojine, pise se tu o tom, ze ios11 byl spatny… A v cem? Mne na vsech zarizenich fungoval bez problemu, nic se nesekalo, baterku nezral, aplikace nepadaly, divny.

  Reagovat

  Také mi iOS 11 fachčil bez problémů. Jen snad na iPad Air se některé appky občas zadrhávaly, ale to bych spíš přičítal těm appkám. Asi byly špatně napsané. Jinak na iPad Air 2, iPad Pro, iPhone 7Plus a iPhone SE vše bez problémů

  Třeba v tom, že po zhasnutí displeje se u některých routerů odpojil od Wi-Fi a po opětovném rozsviceni se automaticky nepripojil, bylo potřeba jit do Nastavení…

  Ještě nějaké otázky?

  iOS11 byl totální průser a to, že to pár lidem chodilo „bez problémů“ na tom už nic nezmění. Já jsem spokojeně stále na desítce… 😉

  Co furt mate s tou Siri v cestine? To sa nedokazete ani v roku 2018 naucit zakladnu slovnu zasobu Anglictiny. Tak snad v roku 2028.

  Reagovat

  Presne. Na co vlastne vubec prekladaji ios do cestiny. Tech par textu a tlacitek snad kazdy taky z anglictiny zna. Asistent v rodnem jazyce taky netreba.
  Emergency call by mohl klidne volat 112, kdyz by se nedovolal tak by jsme si tam manualne dali na 911…atd.

  😀 ty ses ovce to snad neni mozny. Tebe bych chtel zamestnavat…

  Tož co máš se slovenštinou na českém webu Slováku. Asi jde o princip. 🤓

  třeba to, že je Siri bez české lokalizace naprosto k ničemu… česká jména v angličtině zní jinak, takže nejde vytáčet pomocí Siri, navíc nemá k dispozici databázi firem kolem…. takhle blbě se může ptát jen ten, kdo Siri vlastně vůbec nepoužívá tak, jak byla navržena…

  Čeština v Siri má být jako ostatní jazyky. Připadá mi, že jsme se v Čechách podělali z angličtiny.

  na co Siri v cestine? staci par veci umet anglicky, jak tu nekdo pise. V dnesni dobe je anglictina nepostradatelna a na tech par frazi na siri se muze kazdy naucit.
  co se tyce ios 11 tak problemy byly ze startu jak vysel. postupne to opravovali, ale byl to propadak…sekalo se to i na novym iphone 8 jak vysel.

  Reagovat

  Napíšu alespoň dvě věci, proč Siri nepoužívám tak, jak bych i rád chtěl:
  1) nerozumí českým jménům, respektive příjmením v adresáři, nebo názvům českých měst;
  2) nepřečte zprávu v češtině a ani ji smysluplně nenapíše.

  Samozřejmě, jde to i obkličkami, například místo názvu města Žatec, říkat „Zatek“, pojmenovat si jména anglicky, přepnout Siri na německou verzi, která lépe porozumí české výslovnosti jmen atp. To je možná ten důvod, proč lidé žehrají.

  To samé se bude točit i kolem Apple Pay, novinek v Watch 4 a dalších věcí, které jsou zde nedostupné, nebo dostupné okleštěně. Chápu, že pro někoho to mohou být maličkosti, nicméně rád bych využíval všech funkcí na 100%, obzvláště tehdy, je-li to určeno k usnadnění těch denních maličkostí.

  A pokud se naráží na to, kdy výše uvedené příklady vůbec člověk využije, tak kupříkladu v autě, v rámci Carplay a vězte, že mě osobně by mi to výrazně usnadnilo život i požitek z jablečného systému.

  Mě se iOS11 nesekal, od začátku jel skvěle. Zrovna jsem chtěl přejít z Androida na iOS, kvůli zkoušení/testování… měl jsem tam iOS 10.3.3 a katastrofa, 100 let za vopicema, se to nedalo používat, takovej kekel!!!! Když už jsem s tím chtěl mrdnout o stěnu, tak vyšla iOS 11, kterou jsem zkusil, no nebudu napínat Apple začal těžce kopírovat Android, hlavně jako funkcema a tak, takže z nepoužitelného zmetku se stala rázem použitelnější věc…
  Ale i tak, po testování jsem se toho zmetku z ohryzkem rychle zbavil (naštěstí blbů, co chce iphone je spousta), takže nyní jsem na Androidu a nechte si zdát…. lepší systém prostě není. Mám Pixel a spokojenost maximální!

  Presne tak. S anglictinou nemam vubec zadny problem, ale s airpods zkusit pres siri zavolat nejakym kamosum je nekdy nemozne. Ne nechci si prepisovat letite kontakty (ktere migruju snad 10 let) do AJ ekvivalentu…

  Díky uživateli kekel za jeho zábavné líčení o tom, jak byl iOS10 na ho… a jak Apple okopíroval Android… 😀 😀 😀 😀 😀

  Mě by též potěšilo SIRI v češtině, chtěla bych virtuální asistentkou v rodném jazyce. Android to prý už má, tak snad i toto iPhony zkopírují, tak jak to centrum aplikací, které celé okopírovali z Androidu, za to jsem byla ráda, vždy se mi to Androidí centrum líbilo a chtěla jsem přejít. Teď už jen aby zkopírovali i tu asistentku v češtině a u iPhone vydržím snad nadosmrti 🙂

  Reagovat

  Muzu se zeptat kdo vam slibil Siri v cestine…? Snazim se cist pomerne hodne veci o Apple obecne, ale tohle mi nejak uniklo…

  Reagovat

  FruFru.. nehnevaj sa, ale tvoja odpoved je hodna debila ! To ti musi niekto sľúbiť ? Alebo si zaplatil za iphone menej ako američan alebo nemec ? Ja za rovnaké peniaze ktoré som zaplatil tieto funkcie automaticky očakávam a už ma Apple s touto diskrimináciou pekne sere.. a potom príde nejaký blb a opýta sa ma kto mi to slúbil.

  Milan Benček

  Preco je pridavanie priloh k mailom absolutna katastrofa????

  Reagovat

  jj ty prilohy to je strasne. taky marne cekam na zlepseni v tomhle, ale tohle nikdo neresi….

  Reagovat

  Veď v tele správy e-mailu podržím prst až mi vyjdú možnosti /označiť, označiť všetko, vložiť, vložiť fotku alebo video, pridať prílohu atď./ príde mi to uplne jednoduché, vyberiem si čo chcem vložiť a idem ďalej.

  Nechápu proč v tom rychlym panýlku vytahovanym zespoda nejde BT nebo WIFI prostě zapnout a vypnout, jak by člověk logicky čekal. Takhle lezu 10x za den do nastavení 🙁 To samý, proč tam nepřidaj GPS, tu taky zapínam a vypínam hluboko v menu asi 3x za den.
  Se vzhledem už asi nic nenaděláme, taková (odporná) je doba. zlatej iOS4, ještě na 69tku se dlo celkem dívat.
  Asi mam štěstí ale SEčko jsem dostal s funkční 11kou v únoru a od tý doby updaty úspěšně bojkotuju, co funguje neměň a  nech bejt.

  Reagovat

  Nechápu proč Wi-Fi, BT a GPS vůbec vypínáte. Zvyk z androidu že? Na iOS tyhle moduly ve standby nežerou téměř nic, takže nevidím důvod je vůbec vypínat a Apple ho taky nevidí, proto to vypnout v control centru nejde.

  Reagovat

  GPS – tak třeba kvůli tomu, že jsem paranoidní a rád vypínám GPS aby mě nikdo nesledoval 🙂 Ale vážně, je dost situací, při kterých je nutné vypínat WIFI (např. jedno naše special. pracoviště, kde lezu tak 3x denně a pokaždé na to musím myslet). Takže si to dovedu představit.

  Wifi vypinam dost casto. Mam ulozeno opravdu hodne pristupu. Ale leckde wifi nefunguje uplne spravne. Takze je mnohem lepsi jet pres svoje data (napr. preplnena mista, obchodaky, kasina, restaurace…).

  BT vypinam, jelikoz s airpady je dost casto problem – bohuzel! Musim restartovat BT, aby spravne chodil zvuk. To je nestesti…

  GPS taktez obcas (ale malo) potrebuji vypnout. Z ruznych duvodu:)

  Moje otážka zní jinak, proč to mít zaplý, když to nepoužívam ? Ráno chci zaktualizovat počasí a synchronizovaz adresář, kalendář atd.. na 5 minut zapnu Wifi a udělam to. Pak vypnu. Pak jedu autem do práce tak na hodinu zapnu BT. Zbytek dne vyplej. Obdobně s GPS, kterou používam jenom na navigaci nebo logování trasy na kole. Jinak neni důvod tyhle věci zapínat. A neni určitě správný aby každej exost s plackou v kapse zamořoval svět kolem sebe elektrosmogem. Telefon je telefon takže trvale je připojený akorát na GSM. Mobilní data zapínam jenom vyjímečně.
  Moje běžná výdrž iPhonu je v tomhle režimu 4-5 dní na jedno nabití. Abych nabíjel telefon (nažož hodinky !!!) každý den, to by mně mohli milovat.

  nevim, ale uz davno to neni telefon….wifi zapnuta neustale (wifi a BT jde odpojit z ovladaciho centra). GPS atd taky zapnute. Jestli tyhle veci dnes nepouzivas, tak mas asi zbytecne smartphone. to ti staci stara Nokia, ktera ti vydrzi na nabiti i pres tyden.

  Proč vypínat WiFi a BT? Co třeba výdrž (a zbytečná zátěž) baterky? Anebo stará dobrá bezpečnostní zásada, že co nemusí běžet, ať neběží? 😉

  Ahoj LSA, mate super zajimavy clanky a sleduju vas web kazdy den, jen jedna vec mi trochu vadi a sice pomerne velky pocet gramatickych chyb a preklepu prakticky v kazdem clanku.. Malinko to kazi dojem. Myslim, ze byste potrebovali nejakyho editora. Kdyztak me napada jeden clovek, co by se na to skvele hodil (nemyslim sebe).
  Peace up

  Reagovat

  Já bych tento… ehm… web zase tak nešetřil. Pokud se už někdo živí tupým opisováním zahraničního obsahu, měl by to dělat aspoň trochu pečlivě, bez chyb a česky… Editora „vydavatel a majitel“ těžko zaplatí, jak ho tak znám… 😀 😀 😀 Ale ono je to asi stejně jedno – ošklivé a nepřehledné grafice webu to stejně moc nepomůže…
  P.S. Když už pro samou reklamu není pomalu vidět na články, nemohla by být aspoň tematická? Konkrétně např. reklama na Samšunt s Androidem na webu zaměřeném na Apple působí hůř, než ta příslovečná pěst na oko…

  Reagovat
  Vojtěch Krejcar

  10.3.3 a maximální spokojenost 👌

  Reagovat

  10.3.3 větší horror jsem nezažil, zrovna jsem dostal tel. 6tku, kde to bylo! Jak za krále klacka, systém úplně o hovně, jak někdy z pravěku, myslel jsem si, že mám na mobilu MS-Dos!!! Šílenost, pak mi to někdo spravil a dal mi tam 11ctku a SUPER, ještě, že začli kopírovat Android, ani se jim nedivím, tak se to dalo používat. Ale už mě to netrápí, už iPhone nemám, zlatej Android, nechápu, jak to můžete nevidět. Ale přeju všem Aplistum, ať iOS co nejvíce zkopíruje v 12ctce android, ať taky můžou svoje telefony kvalitně využívat.

  Reagovat

  Máte někdo zkušenost s podporou Carplay jiných poskytovatelů map, například Waze? Díky

  Reagovat

  Používam na Suzuki S-Cross. Najlepšia navigácia. Bohužiaľ tam Suzuki vmontovalo tablet s Androidom. Takže občas sa stane, że bezdôvodne zmrzne, niekedy prekvapujúco reštartne. Aplle Watch prihlasoval naprosto spoľahlivo do posledného update – nie nemyslím Android.

  Reagovat

  Já čekám na 1 funkci, ale asi marně. Když chci telefonovat a dám číselník, tak na něm jsou u číslic i písmenka… Proč? Proč když tím nelze nalézt jméno v kontaktu a musím ťuknout vedle na kontakty a zadávat to pomocí malé klávesnice?!
  Tohle fungovalo už na tlačítkové nokii. Na iphone jsem to kdysi měl s jailbreakem.
  To je prostě ostuda.

  Reagovat

  Mám poslední verzi iOS 12 beta, tedy GM. Docela rychle se vybiji baterie oproti jiným beta verzím a docela blbne zvukové oznámení (někdy nezvoni, když někdo vola, to samé budík – pouze se objeví oznámení na displeji bez zvuku). Má někdo podobne zkušenosti? Dneska nebo zítra udělám reinstall ostré verze a budu doufat, ze se to spraví.

  Reagovat

  mam iphone SE 10.3.1 vylati se prejit na ios12? hlavne mi jde o vydrz baterie kdy ted vecer mivam kolem 60 procent baterky bojim se ze aktualizuji na 12tku a vydrz bude hrozna

  Reagovat

  To ti s istotou nikto nenapise, bude treba pockat par dni, az sa objavia prve reakcie uzivatelov iPhone SE. Verim vsak, ze to bude podstatne lepsi system ako iOS 11. Mam uz GM verziu na iP X a slape naozaj skvelo.

  Reagovat

  nez ios 11 je urcite lepsi mam ios 12 na ipad mini 4 full verzi zadnou betu mel jsem developerskou betu a prisla mi už v sobotu plna verze (GM asi). Ale ios 10.3 ma super vydrz na baterii a prave se bojim ze si hodne tou aktualizaci na ios12 pohorsim ve vydrži

  Měl jsem developerskou iOS12 betu a super. Těším se na to, všiml jsem si lepší výdrže baterie – pomaleji se mi vybíjel. Svižnou reakci systému jsem si taky obdivoval. Hlavně mě potěšila předělaná galerie fotek – je to zajímavé. TAkže za 30 minut ofiko iOS12.
  Mám. to na iP7, nemusíte se bát. Ale četl jsem velmi úsměvné diskuze, že do toho střelci se svým iPX nejdou 😀

  Reagovat

  Bavím se tím, že vypínáš GPS aby tě někdo nesledoval. Když tě budou chtít sledovat, tak to bude přes síť GSM a IMEI tvého telefonu. Tzn, že musíš úplně vypnou tvůj mobil. HIHI

  Reagovat

  Koukám, že tu autor vesele maže příspěvky ukazující, že totálně zapomněl během “několikaměsíčního testování” na novou aplikaci Měření 😁 Ale já si dělám screenshoty 😉

  Reagovat

  Hele, já tady čtu ty chytráky s Androidem a to nic proti jiným systémům. Ať si každý vybere co se mu zamlouvá, ale co tady pomlouváte o čem nevíte zhola nic. Je pravda, že produkty apple se staly v některých rukach snobárnou a pacienti vůbec nevědí co mají v rukách.
  Tak borci – popište HW svýho telefonu třeba zvukový čip, displej – věrnost barev, odolnost materiálu nebo originál SW? Otevřete třeba Garage Band a připažte, neboť vypadáte jako šipky:-).

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz