Zavřít reklamu

Od vydání ostré verze nového operačního systému iOS 12 nás dělí již jen poslední hodiny. Systém, který Apple testuje od červnové vývojářské konference WWDC, totiž vypluje na naše iPhony, iPady a iPody již 17. září. Má na něj ale smysl po loňském fiasku se systémem iOS 11, který byl v prvních pár verzích skutečně špatný a Applu se podařil víceméně zoptimalizovat až před několika málo měsíci, přecházet? Přesně na tuto otázku se vám v následujících řádcích pokusím odpovědět. Nový iOS 12 totiž testujeme v redakci hned na několika zařízeních už od první vývojářské bety, takže jsme si na něj za zhruba čtvrt roku testování zvládli udělat názor poměrně kvalitní. Co si o novém iOS 12 tedy myslíme?

Už při samotném představení systému Apple několikrát zdůraznil, že jeho hlavní zbraní má být především celkové zrychlení, stabilita a vysoký výkon jak na nových, tak i na všech starých zařízeních. A přesně tato slova Apple dodržel. Operační systém totiž běžel skutečně velmi dobře již od první bety a s každou novou aktualizací jste na svém telefonu cítili určité zrychlení. Nejvíce patrné pak samozřejmě bylo na starších zařízeních, které mohly přechodem na loňský iOS 11 ztratit dech. Ať už se jedná o iPhone 5s, 6 či iPady Air, všechny s přechodem na iOS 12 skutečně ožily a při brouzdání systémem jsou výrazně rychlejší. 

Rychlost a stabilitu pocítíte i při spouštění aplikací, které je též v porovnání s iOS 11 o něco rychlejší. U starších zařízení pak zaznamenáte skutečně markantní zrychlení především u aplikace fotoaparát, která na našich iPhonech 6 a 6s startuje téměř mrknutím oka. Na druhou stranu však musím přiznat, že určitá rezerva tu ještě je a tajně doufám, že jí Apple v budoucích aktualizacích dokáže smazat. 

Moderní design na každém kroku

Zatímco vloni jsme se dočkali redesignového ovládacího centra či App Storu, letos byl Apple při grafickém předělávání nastavení střídmější. Hezkého designového vylepšení se dočkaly iBooks, které se nyní nově jmenují Knihy. Design této aplikace pak připomíná ten, který byl použit i u App Storu. Vše je tu skutečně velmi intuitivní a dle mého názoru opravdu hezky zpracované. Pokud jste tedy zvyklí iPhone používat jako čtečku knih či si zkrátka jen ukládáte do této aplikace PDF, budete určitě spokojení. Přehnednost, svižnost a stabilita jsou totiž jejími synonymy. Předělání se pak dočkal například i Diktafon, který nyní působí alespoň dle mého názoru čistším dojmem a celkově moderněji. Za zmínku pak určitě stojí i aplikace Akcie, která též prošla zajímavým redesignem, který má ale téměř totožné znaky s těmi, které Apple provedl u výše zmíněných aplikací. I tato je totiž nyní intuitivnější a vypadá o poznání moderněji. Zkrátka radost s ní pracovat.

U iOS 12 je rozhodně potřeba zmínit i vylepšení aplikace Fotky, která přináší několik zajímavých novinek výrazně usnadňujících vyhledávání jednotlivých fotek. To je totiž nyní opravdu perfektní a pokud jste měli v minulých verzích problémy, nyní již mít nebudete. Systém totiž dokáže podle klíčových slov nalézt prakticky cokoliv a to samozřejmě i v případě, že slova napíšete česky. Apple se též v iOS 12 zaměřil na snadnější sdílení vašich snímků s přáteli a snaží se vás nabádat k tomu, abyste jim je posílali či si je s nimi jen prohlédli a zavzpomínali na příjemně strávené chvíle, což je super, protože čas od času od aplikace dostanete upozornění na fotku, na kterou jste již zapomněli a vykouzlí vám tak úsměv na tváři. 

Stohování notifikací budete milovat

Dost ale bylo rozplývání nad přepracovanými aplikacemi, iOS 12 toho totiž samozřejmě přináší více. Jednou ze skutečně perfektních vychytávek je rozhodně stohování notifikací, které funguje opravdu parádně. Pokud na své zařízení dostáváte stejně jako já desítky notifikací denně a to prakticky nepřetržitě, může vám tato vychytávka skutečně zpříjemnit život. Veškeré notifikace jsou totiž automaticky roztříděny do stohů, které lze rozbalovat a procházet si je. Díky tomu je tak vše velmi přehledné a pokud například čekáte pár důležitých iMessage, rozhodně se vám nestane, že byste je museli hledat ve spoustě notifikací z Twitteru či Instagramu, jako tomu mohlo být doposud. Osobně bych dokonce označil toto vylepšení za to nejlepší, co iOS 12 přinesl. 

Další velmi zajímavou novinkou, o které se toho napsalo a řeklo, je Čas u obrazovky. Ta sice zprvu alespoň nám úplně stoprocentně nefungovala, nyní ale již šlape bez problémů a věřte, že vám používání telefonu či tabletu dokáže skutečně znechutit. Když totiž při pohledu na sesbíraná data zjistíte, kolik času jste na zařízení strávili, opravdu se nad sebou zamyslíte. A přesně o to Applu šlo. V systému bychom pak našli i pár dalších pěkných věcí v čele s Večerkou, která vám opravdu zkvalitní spánek, jelikož vás při kontrole času neoslní barevná tapeta.

I bez 3D Touch si poradíte

Co se pak týče samotného ovládání zařízení, i to dostalo pár pěkných upgradů. Pokud například vyvoláte ovládací centrum a nedisponujete telefonem s podporou 3D Touch, stačí na kolečku v pravém horním rohu chvíli podržet prst a okamžitě vyjede možnost “Smazat všechna oznámení”. Velmi kladně hodnotím též možnost vyvolat při psaní na klávesnici podržením prstu mezi písmeny posuvný kurzor, což šlo doposud též jen na telefonech s 3D Touch. Je zkrátka vidět, že Apple nejsou jeho uživatelé se staršími iPhony lhostejní a snaží se jim vyjít vstříc co nejvíc to jde. Na druhou stranu je ale jasné, že tyto prvky přidal i kvůli novému iPhonu XR, který právě 3D Touch nedisponuje.

Abych ale jen nechválil, je tu jedna drobnost, která mě osobně příliš netěší a je spíše krokem zpět. Ze stavového řádku totiž zmizela ikona Bluetoothu, což je poměrně obtěžující a pokud jste stejně jako já zvyklí Bluetooth zařízení využívat, budete muset jeho aktivitu kontrolovat skrze ovládací centrum. Jasně, je to velmi jednoduché, ne však tak, jak když byla ikona ve stavovém řádku. 

Úplný závěr bych rád věnoval výdrži baterie, se kterou má mnoho z vás problém. Přiznám se, že i já jsem u iPhonu 6 s iOS 11 pociťoval při některých updatech horší výdrž baterie, která se ale přechodem na iOS 12 zlepšila. Není to sice žádné terno (což nemůže být ani kvůli 90 % kapacitě baterie), nicméně i toto zlepšení potěší. Pokud tedy nad upgradem přemýšlíte právě kvůli zhoršené baterii z iOS 11, mohl by vás upgrade v tomto ohledu potěšit.

Závěr

Co říci závěrem? Dle mého se není rozhodně čeho bát. iOS 12 se totiž zkrátka Applu povedl a přestože nečiší novinkami, mám z něj velmi dobrý pocit. Systém totiž zkrátka splňuje vše, co Apple sliboval – rychlost, stabilitu a spolehlivost. Pokud tedy ještě iOS 12 (samozřejmě v beta verzi) nainstalovaný nemáte, určitě se jeho zítřejší instalace nebojte. Neplechu jako iOS 11 vloni vám totiž na vašem zařízení skutečně neudělá, ba naopak. A až Apple do systému přidá i skupinové hovory FaceTime, které se v něm mají též objevit, budeme si skutečně „chrochtat blahem“. 

iOS 12 public berta

Dnes nejčtenější

.