Zavřít reklamu

Cenzúra je naozaj mocný prostriedok. Stretávame sa s ňou nielen v spojení s televíziou, internetom alebo ostatnými médiami, ale dokonca aj v prípade našej vlastnej planéty. Táto skutočnosť sa ukazuje na príklade utajených lokalít rozmiestnených po celom svete, ktoré nenájdete ani prostredníctvom Google Earth alebo Google Street View. Niektoré z uvedených miest nie sú viditeľné dodnes, no väčšina z nich sa po dlhej cenzúre napokon na mapách objavila.Nejedná sa pritom o miesta na štýl kontroverzného Area 51, ale o úplne obyčajné miesta, s ktorými sa môžeme stretnúť v každodennom živote. Oku verejnosti je však prístup k týmto lokalitám zakázaný (alebo v minulosti zakázaný bol) priamo spoločnosťou Google, ktorá cielene zakrýva ich zobrazenie prostredníctvom vyššie spomínaných služieb. Čo sa pred nami v niektorých prípadoch minulosti snažil Google ukryť?

Táto téma je doslova ohniskom kontroverzných teórií rôznych konšpirátorov, ktorí pojednávajú o záležitostiach ako utajené výcvikové tábory, vojenské základne alebo zariadenia na testovanie rozličných zbraní hromadného ničenia. Nejeden človek síce niektoré z týchto miest navštívil, no Google ich aj napriek tomu na svojich portáloch blokuje. Poďme sa na nich spoločne pozrieť.

1. Priehrada Keowee – Južná Karolína, USA

 

Ak sa prostredníctvom Google Earth pozriete na lokalitu v okolí priehrady Keowee, ktorá je situovaná v USA, zrejme sa k ničomu nedopracujete. Umelá nádrž s priehradou je totiž úhľadne a hlavne zámerne rozmazaná. Vodný tok, ktorý zabezpečuje priehrada pomáha k operácii troch jadrových reaktorov, ktoré majú za úlohu vykurovať takmer dva milióny kanadských domácností. Ak by náhodou tento systém zlyhal alebo sa priehrada pretrhla, záplavové územie by skončilo až 5 metrov pod vodou. Prečo však Google blokuje pohľad na túto priehradu?

2. Vojenská základňa Volkel – Holandsko

Letecká vojenská  základňa Volkel je cenzurovaná spoločnosťou Google pravdepodobne preto, lebo sa jedná o jedno z európskych úložísk jadrových zbraní USA. Podľa bývalého holandského predsedu vlády Ruuda Lubbersa, sa v tomto komplexe nachádza 22 bunkrov, v ktorých američania skladujú jadrové zbrane, z ktorých každá dokáže vyvinúť až štvornásobok deštrukcie ako bomby použité v roku 1945 v Hirošime a Nagasaki. Ak sú tieto informácie pravdivé, tak niet divu, že sa Google rozhodol k zamietnutiu prístupu obyčajným smrteľníkom.

3. Jazero Baker – Nunavut, Kanada

Tento prípad je doslova rojiskom konšpiračných teórií spojených s UFO a mimozemšťanmi. Baker Lake je nielen jazero ale aj rovnomenná dedinka v regióne Kivalliq nachádzajúcom sa v  Kanade. Tvrdí sa, že zakrytá oblasť ukrýva miesta mimozemských majákov, ktorých cieľom je uľahčiť navigáciu a pozíciu v celej galaxii. Názor si utvorte sami…

4. Časť pacifického severozápadu – USA

Táto lokalita sa nachádza v blízkosti hranice medzi americkými štátmi Washingtonom a Oregonom. Mnoho odborníkov tvrdí, že zakryté územie má niečo spoločné s Federálnou agentúrou pre riadenie mimoriadnych udalostí (FEMA) alebo HAARP (Aktívny výskum vesmíru). Extrémne názory tvrdia, že FEMA plánuje uväzniť občanov USA do koncentračných táborov, ak vznikne nový svetový poriadok. Kritickí myslitelia si zas myslia, že HAARP je schopný meniť počasie – vyvolávajúce záplavy, suchá, zemetrasenia a výpadky elektrickej energie.

5. Ropná rafinéria Szazhalombatta – Maďarsko

V tomto prípade sa jedná o žiadané vymazanie priamo zo strany fabriky. Maďarská ropná rafinéria požiadala spoločnosť Google o odstránenie polohy a rozmiestnenia budov zo satelitných obrazov. Preto na tejto ploche nenájdeme nič len nevinne vyzerajúcu zeleň. Tento krok sa veľmi nevydaril, pretože ak sa pokúsite nájsť miesto pomocou iného poskytovateľa máp, vidíte potrubia, skladovacie nádrže a výrobné zariadenia.

6. Huis Ten Bosch – Holandsko

Palác Huis Ten Bosch, jeden z niekoľkých oficiálnych rezidencií holandskej kráľovskej rodiny. Na obrázkoch od Googlu však nájdete iba rozpixelovanú plochu. Ostatné zo spomínaných palácov, ktoré patria pod záštitu kráľovskej holandskej rodiny, je pritom možné vidieť bez problémov.

7. Neznáme územia – Rusko

Rusko je obrovská krajina a takmer každému musí byť jasné, že ak rusi chcú niečo utajiť, ľahko sa im to podarí. Príkladom môže byť jedno z mnohých území, ktoré sa na mape Ruska takpovediac nenachádza. Sibírska tundra je plná miest, v prípade ktorých sa údajne jedná o vojenské alebo radarové stanice. Prostredníctvom známeho poskytovateľa máp, sa však na bližšie detaily určite nezameriate.

8. Babylon – Irak

Niekdajšia skutočnosť zaradená medzi sedem divov sveta, ktorú pozná azda každý sa na mapách donedávna vykresľovala ako hospodárska pôda. Toto miesto je známe ako turistická atrakcia a nejeden návštevník mal možnosť pozrieť sa na miesta, kde stála jedna z najznámejších budov starovekého sveta. Google sa však aj napriek tomu rozhodol túto lokalitu určitý čas nezobrazovať.

9. Tvár KFC – Colonel Sanders

Tento prídavok je rovnako bizarný, ako bol v niekdajších dobách aj skutočný. Kto by nepoznal známu postavu Colonela Sandersa, ktorý sa stal tvárou jednej z najrozšírenejších fast foodových reštaurácií. Ak by ste si na ľubovoľnom mieste na svete pred pár rokmi našli prostredníctvom Google Street View  reštauráciu KFC, dočkáte sa zaujímavého zistenia. Ani na jednom bannery by ste nevideli tvár ikonickej postavy. Táto skutočnosť je spôsobená z rovnakého dôvodu, ako v prípade všetkých ľudí zachytených na jednotlivých snímkach. Colonel bol reálna postava a ani po niekoľkých dekádach od jeho úmrtia sa Googlu nedarilo získať právo na prezentovanie detailov jeho tváre. V uvedenej galérii môžte vidieť ukážku tohoto fenoménu.

10. Palác Alexeja Borisoviča – Rusko

Na uvedenom obrázku by sa podľa všetkého mal nachádzať 248-izbový palác ruského magnáta Alexeja Borisoviča Millera. Práve on je generálnym riaditeľom spoločnosti Gazprom, ktorá je najväčšou ruskou spoločnosťou a najväčším dodávateľom energie na svete. Zákaz Googlu na použitie údajov o vzhľade a umiestnení komplexu uvalil priamo majiteľ paláca. Čo na to povedať?  Ochrana súkromia je pre bohatých, verejný záujem zas pre chudobných.

Google

 

Dnes nejčtenější

.