Zavřít reklamu

Apple na včerejší Keynote představil nový model chytrých hodinek Apple Watch čtvrté generace, tedy Series 4. Hodinky se dočkaly opravdu mnoha vylepšení. Především zaujme větší displej, který nabídne mnohem pohodlnější ovládání a zobrazení více prvků na jedné obrazovce. Největší jásot si však užila nová funkce EKG, tedy elektrokardiograf. Bohužel nadšené ovace byly předčasné, jelikož tuto novinku si v Čechách a na Slovensku neužijeme.

Funkci EKG můžeme používat díky přepracované korunce, která v sobě obsahuje senzory a uživatel si tak může nechat vytvořit během 30 sekund EKG graf, který se ukládá do aplikace Zdraví. Z Apple Watch se tak čím dál více stává i zdravotnické zařízení s mnoha funkcemi, u kterých by nás ani nenapadlo, že se jich dočkáme v hodinkách. Bohužel nyní však přichází dvě nemilé zprávy.

Tou první je, že funkce nebude dostupná hned při zahájení prodeje, ale až později tento rok. Tato informace je uvedena na oficiálních stránkách Applu bez bližšího určení data jejího spuštění. To by se ještě dalo překousnout, ale bohužel i po spuštění funkce EKG ji nebudou moci využívat zákazníci mimo Spojené státy. Například britská či kanadská webová stránka Applu pro Apple Watch Series 4 vůbec nezmiňuje možnost EKG, oproti té americké, kde je samozřejmě uvedena. Informaci potvrdil i přímo Apple ve své tiskové zprávě, kde uvádí, že EKG je určeno pouze pro USA.

Takto Apple hodinky představil:

Důvodem k tomuto kroku je nutnost regulačního schválení této funkce v dalších zemích. V USA již má EKG potvrzeno De Novo klasifikací od FDA (Food & Drug Administration). De Novo je jakýsi předběžný schvalovací proces, který se uděluje novým zařízením a podle něho by se funkce EKG měla používat pouze pro informační účely a pouze osobami staršími 22 let.

Zůstává tedy zatím záhadou, zda se této funkce dočkají i další země poté, co Apple získá certifikaci i pro jiné území mimo USA. Hardwarově budou všechny modely zcela totožné a půjde tak pouze o softwarový zákaz této funkce, který nebude případně těžké odstranit.

apple watch series 4 fb

Dnes nejčtenější

.