Zavřít reklamu

Svět technologií se mění velmi rychlým tempem, a to téměř v každém odvětví. Před deseti lety většina uživatelů měla přístup k internetu pouze na svých počítačích a smartphony byly teprve na počátku své existence.

Co se týče internetu, velmi důležitý pro něj v té době byl Adobe Flash. Používal se především k vytváření reklamních bannerů, online her a animací. I přes jeho velký rozmach po celém internetu jej iPhone od Applu nepodporoval. Toto rozhodnutí bylo nakonec i důvodem sporu v roce 2008 ve Velké Británii, kde byla zakázána jedna z reklam právě na iPhone. Tvrdilo se v ní totiž, že je možné na zařízení dostat se „do všech částí internetu“. To však dle Úřadu pro reklamní standardy byla zavádějící informace, právě díky chybějící podpoře Flashe a tím i omezenému přístupu k některým stránkám. Tuto informaci Apple už ve svých reklamách nesměl použít.

Celé znění otevřeného dopisu Steva Jobse k problematice s Flashem:

Oficiální důvody k rozhodnutí neimplementovat podporu Flashe jsme se od Steva Jobse dozvěděli až z otevřeného dopisu zákazníkům v roce 2010. Těmi hlavními důvody byla bezpečnost, vysoké nároky na baterii a neschopnost dobře pracovat s mobilními telefony a prohlížeči v nich. Adobe prý Applu nejprve tvrdilo, že vydá oficiální technologii Flash pro mobilní zařízení na začátku roku 2009, ale ještě v polovině roku 2010 tak neučinila. I proto si Apple stál za svým rozhodnutím.

Jako už mnohokrát, tak i v tomto případě se ukázalo, že Apple moc dobře věděl, co dělá. Od používání Flashe se totiž postupně opravdu upustilo a je nahrazován HTML5. A hlavní důvody? Bezpečnostní rizika, které Apple ve svém dopise jmenoval jako první.

flash-player-1024x576
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější