Zavřít reklamu

Všichni nejspíš znáte příběh o zrození Wi-Fi. Zrod Wi-Fi coby komerčního produktu ale jeden z bývalých vedoucích pracovníků společnost Lucent Technologies spojuje výhradně se spoluzakladatelem společnosti Apple Stevem Jobsem. Je to příběh jako stvořený pro učebnice dějepisu.

20. dubna roku 1998 se vedoucí pracovníci firem Apple a Lucent Technologies sešli v Cupertinu, aby spolu prodiskutovali rodící se revoluční technologii s názvem Wireless LAN. Jednání se zúčastnil Steve Jobs spolu s Richem McGinnem a Ceesem Linksem z Lucent Technologies, a spolu s tuctem dalších odborníků. Toto jednání lze považovat za zrod „komerčního“ Wi-Fi standardu tak, jak ho známe nyní.

Cees Links, který v současné době působí jako generální manažer ve společnosti Qorvo, spolu se svým týmem pracoval více než deset let na představení WLAN technologie masám, ale neúspěšně. Po nesčetných pokusech vedení Applu nabídlo setkání v Cupertinu. „Apple pro svůj iBook hledal něco jiného a nového, a Stevovi se velmi zamlouvala myšlenka bezdrátového připojení pro laptopy,“ vypráví Links, a dodává, že při zpětném pohledu si uvědomuje, že Jobs měl jasno ještě před zahájením samotného jednání.

To ale ve dvě hodiny odpoledne odstartovalo bez Steva. Jeho zpoždění narůstalo a atmosféra začala houstnout. „Když konečně vešel, říkal jsem si ‚kdo je tenhle týpek?‘, protože se  nepředstavil. A jako Evropan jsem nikdy neviděl žádné jeho fotografie, navíc jsme nebyli zvyklí na to, že by se vedoucí pracovníci firem prezentovali jako celebrity,“ vzpomíná Links. Jobs poté deset minut básnil o tom, jak jsou bezdrátové LAN sítě tou nejlepší věcí na Zemi, a dal jasně najevo, že o ně Apple stojí. Na konci podle Ceese prohlásil, že chce za příslušné karty zaplatit 50 dolarů, protože má v plánu prodávat je za 99 dolarů. Navzdory tomu, že dosáhnout na tuto cenu nebylo snadné, byla vzájemná dohoda uzavřena.

První jablečný laptop s Wi-Fi konektivitou byl světu představen na newyorské konferenci MacWorld 21. července roku 1999. Jobs bezdrátový internet předvedl za chůze po pódiu s laptopem v ruce. Nakonec – ve stylu kouzelnických show – laptop protáhl obručí. To, co dnes považujeme za naprostou samozřejmost, ve své době opravdu na většinu lidí působilo jako kouzelnický trik.

Steve Jobs at Macworld fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější