Zavřít reklamu

Cestování je koníčkem mnoha z nás. Přesto se ale může čas od času stát spíše noční můrou a to i v případě, že se chováte zcela standardním způsobem. Své o tom ví i mladá muslimka žijící již dlouhou dobu v USA, která přišla za poměrně nepochopitelných důvodů o svůj iPhone.

Žena, která podala před pár dny na Úřad celní a hraniční kontroly USA žalobu a se svým příběhem se pochlubila médiím, tvrdí, že se po návratu z výletu ze Švýcarska v únoru loňského roku potýkala na letišti v Newarku v USA s velmi nepříjemnou situací. Letištní kontrole se totiž zdála podezřelá, kvůli čemuž byla prohledána, vyslýchána a co víc, byl jí zabaven její iPhone. 

Tímto zařízením se mohly bezpečnostní složky do iPhonu ženy teoreticky prolomit: 

Neodemkneš? Pak se s ním rozluč

Bezpečnostní složky na letišti ženu podle jejích slov nejprve vyzvaly k tomu, aby jim odemkla její iPhone 6 Plus. To ale samozřejmě žena odmítla s tím, že v něm má své intimní fotografie a spoustu dalších věcí, které nejsou pro cizí oči. Takováto odpověď ale vyšetřovatelům nestačila a její telefon jí zabavili. Zarážející je ale především doba, po kterou žena bez telefonu byla. Podle dostupných informací jí totiž letištní kontrola vrátila telefon až po 130 dnech. A co víc – podle právníka ženy to vypadá, že bezpečnostní složky zabezpečení iPhonu prolomily a nyní mají k dispozici kopii jeho obsahu. 

Přestože je chování Úřadu celní a hraniční kontroly přinejmenším zvláštní, žena po něm chce jediné – odstranění veškerých jejich informací, které mohly být z jejího telefonu získány a popřípadě i zprávu, kdo vše mohl mít k informacím z jejího telefonu přístup. Na rozdíl od většiny žalob tak žena nežádá žádné finanční odškodnění. 

Uvidíme, jak se tedy celý případ v následujících týdnech vyvine a zda se vůbec dozvíme další zajímavosti. Vzhledem k tomu, že se v poslední době právě pro možnosti prolomení zabezpečení iPhonu pomocí speciálního nástroje GrayKey poměrně intenzivně hovoří, však rozhodně stojí tento případ za pozornost. Mohl by totiž být prvním, u kterého byl tento nástroj využit nelegálně, což by mohla být voda na mlýn všech jeho odpůrců. 

cbp

Související články

Dnes nejčtenější

.