Zavřít reklamu

V tomto článku se podíváme na program iSkysoft Data Recovery pro Mac. Jedná se o jednoduchý program, který dokáže velice rychle obnovit data, která jste omylem smazali, a to i z koše. Dále dokáže tento program obnovit také soubory, které se staly oběťmi viru nebo například pádu systému. Je jedno, jestli se jedná o data smazaná z pevného disku, flashdisku, externího disku či čehokoliv jiného – iSkysoft Data Recovery si s tím určitě poradí.

Proč iSkysoft Data Recovery?

Dnes se tedy zaměříme na to, jak pomocí iSkysoft Data Recovery jednoduše získat zpět data, která jste vymazali jak z určitého adresáře, tak i z koše. iSkysoft podporuje obnovu všech běžných formátů souborů – fotky, dokumenty, video, hudbu a další. Zároveň podporuje všechny souborové systémy – NTFS, FAT32, exFAT a samozřejmě souborový systém Macu.

iSkysoft Data Recovery používá nejvyspělejší a nejnovější algoritmy, které umí skenovat disky bez toho, aniž by poškodily data. Nejprve se provede rychlý sken, pomocí kterého se najde většina smazaných souborů. Pokud se však mezi nalezenými soubory nenachází ten váš, můžete ještě provést hloubkový sken, který zvýší pravděpodobnost, že najdete právě ten soubor, který zrovna hledáte.

iskysoft_soubory
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Jak na obnovu smazaných dat z koše

Pokud se ptáte, jestli je vůbec možné obnovit data smazaná z koše, tak odpověď je velice jednoduchá – ano. Koš je místo, kde se ukládají všechna smazaná data z vašeho Macu a skladují se zde do té doby, dokud koš nevysypete či se nevysype sám. Pokud se v koši nacházely dokumenty, které nyní potřebujete a koš je už vysypaný, je zde ještě možnost, díky které můžete i tyto data získat zpět. Pojďme se proto podívat, jak na to.

Nejúspěšnější možností je samozřejmě obnova systému z Time Machine – myslím si ale, že moc lidí tuto službu nevyužívá. A proto jsou tady programy na obnovu dat a právě mezi jeden z nich patří iSkysoft Data Recovery. Jedná se o bezpečný program, který dokáže rychle a jednoduše obnovit soubory z koše. Podporuje obnovu fotek, videí, hudby, archivů, dokumentů a všech ostatních běžných souborů.

Postup krok po kroku

Nejprve tedy zapneme program iSkysoft Data Recovery. Zobrazí se disky, které jsou připojeny k počítači – my ale klikneme v levém horním rohu na ikonku domečku. Poté vybereme druhou možnost, a to Trash Recovery. Pokud se vám zobrazilo upozornění, ve kterém stojí, že se snažíte obnovit data z disku, na kterém je nainstalovaný váš Mac, tak se podívejte níže, kde se nachází návod, jak deaktivovat SIP. Jakmile se dostaneme dále, tak se automaticky spustí vyhledávání ztracených souborů. V mém případě trvalo asi dvě minuty, než se sken dokončil – Mac vás na to upozorní výstražným zvukem.

Po dokončení si v levém menu můžete vybrat Tree View a nebo Files View a zároveň si můžete zvolit, jak moc mají být soubory staré. Osobně se mi lépe pracuje s Files View, jelikož si můžu velice jednoduše vybrat, jaký typ souboru chci obnovit. Jakmile nalezneme soubor/soubory k obnovení, tak je stačí označit a v pravém dolním rohu kliknout na Recover. Nyní si stačí vybrat, kam se mají obnovená data uložit – doporučuje se, abyste tyto data ukládali na jiný disk, než ze kterého probíhá obnova – tzn. například na flashku. Soubory se poté obnoví a vy si je můžete znovu prohlédnout.

Pokud používáte macOS 10.13 High Sierra nebo novější, je nutné vypnout SIP

Od macOS 10.13 High Sierra není možné, aby aplikace třetích stran mohly pracovat se spouštěcím diskem macOS. Abychom mohli obnovit soubory z koše, tak musíme aplikaci práci s diskem povolit. Pojďme se tedy podívat na to, jak deaktivovat systémovou integritu (SIP):

Nejprve je nutné náš Mac restartovat. Jakmile Mac restartujete, tak držte klávesy Command + R. Jakmile se na displeji obrazí macOS Utility, tak v horní liště klikneme na Utility a vybereme Terminál. Do terminálu napíšeme následující příkaz:

csrutil disable

Příkaz potvrdíme klávesou Enter. Poté stačí náš Mac restartovat a je to.

Jak je možné, že můžeme obnovit smazané soubory?

Smazané soubory ve skutečnost smazané soubory ani tak nejsou. Soubory, které vysypete z koše jednoduše zmizí z operačního systému, nikdy se nevymažou. Operační systém si je pouze označí jako „vhodné k přepsání“, tudíž jakmile se najde nový soubor nebo jiná data, tak se jednoduše stará data přemažou. Proto se také doporučuje, abyste v případě, že nechtěně vysypete koš, neukládali žádná další data na disk, aby nedošlo k přepsání těch právě vymazaných. Samozřejmě ale svépomocí tyto soubory zpět nedostanete. Budete potřebovat pomocníka v podobě programu – v tomto případě vám nejlépe poslouží právě iSkysoft Data Recovery.

Závěr

Obnovit smazané soubory je na Macu vcelku jednoduché – tedy pokud dodržíte kroky, které jsme si ukázali a použijete dobrý program pro obnovu dat. iSkysoft Data Recovery je k dispozici jak pro Mac, tak pro Windows – pokud se vám tedy stane, že omylem smažete něco i z vašeho osobního počítače běžícím na operačním systému Windows, tak se nemusíte ničeho bát – i v tomto případě vám dokáže iSkysoft Data Recovery pomoct.

Měsíční verze pro Windows stojí od 35 do 55 dolarů, pro iOS se pak cena za měsíční licenci pohybuje od 75 do 95 dolarů. Pokud si na obnovu dat svépomocí netroufáte, tak v Čechách působí firmy, které se specializují na obnovu ztracených dat (jak ze softwarových, tak i mechanických poškození). Úvodní diagnostiku poskytují zdarma. A pokud data dokáží obnovit, počítejte s cenou od 3000 Kč. Zde orientační ceník obnovy dat z iOS.

macos-trash-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější