Zavřít reklamu

Mysleli jste si, že jsou servery Applu tak skvěle zabezpečené, že se na ně běžný smrtelník nemá šanci prolomit a i valná většina těch nejlepších světových hackerů by odešla s křížkem po funuse? Možná to nebude tak úplně pravda. Svět totiž dnes obletěla velmi zajímavá zpráva z Austrálie, která mnohé z vás nejspíš slušně zneklidní.

Podle čerstvých informací se Apple potýkal s hackerským útokem na své servery, jejichž zabezpečení se skutečně podařilo prolomit. Poté, co Apple tuto činnost zaregistroval, informovali ihned FBI, které zahájilo vyšetřování. To zavedlo agenty až do Austrálie, kde na něm začali spolupracovat společně s Australskou federální policií. I díky ní se následně podařilo hackera, který se na servery Applu dostal, vystopovat a zadržet. Po rozkrytí celého útoku ale čekal agenty nemalý šok. Hackerem byl totiž teprve šestnáctiletý student střední školy.

Teenager, který byl v hackerské komunitě podle všeho dobře známý, používal při přístupu na servery VPN a další metody, které měly zabránit jeho vysledování. Systémy Applu ale zaznamenávaly sériová čísla Maců, ze kterých mladík na servery přistupoval, díky čemuž kriminalistům práci značně usnadnily.

Bezpečnost je pro Apple velmi důležitá. I proto vytvořil novou autentizační metodu Face ID, která má být mnohokrát bezpečnější než stávající Touch ID:

Vyšetřovatelé mladíkovi zabavili dva MacBooky, ze kterých měl útoky provádět, mobilní telefon a pevný disk. Na tom pak údajně našli složku se zhruba 90 GB zabezpečených souborů, kterou mladík příznačně pojmenoval “Hacky hack hack”. Krom stažení velkého množství dat pak prý mladík dokázal přistupovat i k účtům uživatelů. Mladík se ke svému činu pod tíhou spousty důkazů již přiznal, soud se však bude jeho případem zabývat až příští měsíc, kdy rozhodne o jeho trestu.

Možná nejkurióznější věcí na celém případu je motiv, který mladíka k celé věci vedl. Podle jeho právníka je totiž chlapec obrovským fanouškem Applu a právě jeho čin mu měl přihrát pracovní místo ve společnosti. To se ale samozřejmě zdá být v tuto chvíli vzdálené na míle daleko. 

hacker

Související články

Dnes nejčtenější

.