Zavřít reklamu

Turecký prezident Erdogan dnes oznámil bojkot amerického zboží, především elektroniky. Ten by se mohl dotknout i Applu a jeho produktů. Při projevu v Symposiu v Ankaře pronesl, že pokud lidé aktuálně mají iPhone, mají možnost využívat třeba Samsung a dodal, že i Turecko má své vlastní značky mobilních telefonů.

„Chystáme se vyprodukovat dostatek zboží sami pro sebe. Musíme poskytnout kvalitnější zboží než to, které je dováženo ze Spojených států amerických.“ pokračoval Erdogan. Během projevu jmenoval především iPhone jako významný produkt z Ameriky. Při té příležitosti ale jmenoval i telefony Vestel Venus jako domácí značku, která může nahradit iPhony.

Zatím není jasné, zda chtěl prezident Turecka pouze nabádat svůj lid, aby kupovali neamerické zboží, či se bude jednat o skutečný zákaz jakéhokoliv dovozu. Erdogan tvrdí, že jeho postoj je nyní nutný především kvůli nedávnému markantnímu poklesu hodnoty turecké měny. Za tento propad může také prezident USA Donald Trump, který nedávno zavedl ekonomické sankce proti Turecku. Především se jedná o zdvojnásobení cel na tureckou ocel a hliník. Důvodem pro tyto kroky amerického prezidenta jsou spory ohledně vztahu k Sýrii a zadržení amerického pastora Andrewa Brunsona v Ankaře.

Pokud by k celkovému bojkotu amerického zboží opravdu došlo, jednalo by se o nepříjemnou zprávu i pro Apple. Ten má v současnosti v Turecku dva Apple Story, oba v Istanbulu. Mezi operačními systémy má aktuálně iOS podíl zhruba 16 %. K současné obchodní válce USA s Čínou se tak nyní přidává i Turecko a opět tento spor může postihnout i Apple.

Související články

Dnes nejčtenější

.