Zavřít reklamu

V ranních hodinách mezi 12. a 13. srpnem se můžeme na obloze těšit na další vesmírné divadlo. Před dvěma týdny to bylo krvavé zatmění měsíce a nyní se můžeme těšit na roj meteoritů, tzv. Perseidy. Na obloze by se v ranních hodinách mělo mihnout až 75 meteorů za hodinu. Pojďme se tedy podívat na to, jak iPhonem co nejlépe Perseidy zachytit – a to jak pomocí fotografií, tak pomocí časosběru (tzv. time-lapse).

Co jsou to Perseidy?

Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznikl z pozůstatků komety 109P/Swift-Tuttle. Roj můžeme na obloze pozorovat každoročně od 17. července do 24. srpna, přičemž nejvíce můžeme Perseidy sledovat mezi 11. a 13. srpnem. V letech 1991 – 1993 jsme mohli na obloze pozorovat až 300 meteorů za hodinu, každým rokem se ale tento počet zmenšuje. Letos se můžeme těšit na čtvrtinu, tzn. okolo 75 meteorů za hodinu.

Takto mohou vypadat Perseidy:

Vydejte se mimo město

Nejprve musíte zajistit, abyste se nacházeli na místě, ze kterého budete chtít fotit. Správné místo se nachází mimo město tam, kde je co možná největší tma a nejmenší světelný ruch. Nejlépe poslouží například nějaká louka daleko od města, či nějaké vyvýšené místo. Jakmile najdete ideální místo, které vám bude vyhovovat, můžete se usadit a vytáhnout trojnožku/stativ, bez kterého se zcela jistě neobejdete.

Nenechte se rušit

Focení Perseid je velice podobné tomu, jako kdybyste fotili blesky. Jednoduše nemůžete předpovědět, kdy se na obloze nějaký meteor objeví a musíte se modlit, že bude štěstí stát na vaší straně. Proto se ujistěte, že vás nikdo nebude rušit – vypněte si Wi-Fi i data a soustřeďte se pouze na fotografování.

Nezapomeňte si vzít sluchátka

Jelikož je nepřípustné, abyste měli při fotografování telefon v ruce, budete muset použít stativ. Na stativu se ale iPhone špatně ovládá a navíc, pokud byste se rozhodli fotit stisknutím spouště na displeji, s největší pravděpodobností byste se zařízením pohnuli. Přesně pro tento případ ale můžete využít EarPody. Ty při fotografování jednoduše připojíte k telefonu, a poté stačí fotit pouhým stisknutím tlačítka na kabelu od sluchátek. Pokud máte na iPhonu dostatek místa, tak doporučuji, abyste fotili tzv. sekvence. Stačí, abyste tlačítko na sluchátkách drželi – takto dosáhnete toho, že váš iPhone bude fotit „v kuse“. Poté si pomocí jednoduchého rozhraní můžete vybrat tu nejideálnější fotografii, na které se vám podařilo Perseidy zachytit.

Klapka, kamera, akce

Pro co možná nejlepší fotografie Perseid doporučuji použít vestavěnou aplikaci Fotoaparát. Samozřejmě můžete využít i jiných aplikací, které se specializují na focení ve tmě, v našem případě ale skvěle poslouží i nativní Fotoaparát. S aplikacemi třetích stran navíc nemám moc dobré zkušenosti – občas nefungují podle představ a ne vždy jsou zdarma.

V první řadě je nutné, abyste vypnuli AE/AF. To uděláme podobně, jako kdybychom chtěli zaostřit na nějaký objekt – v tomto případě ale na displej pouze neklikneme, nýbrž na něm podržíme 3 sekundy prst, dokud se nám v horní části aplikace nezobrazí text AE/AF VYPNUTO. Poté je nutné ve Fotoaparátu snížit expozici. To uděláme tak, že s vypnutým AE/AF přejedeme na obrazovce prstem shora dolů. Můžeme si všimnout, že se celá obrazovka ztmaví. Ztmavovat budeme tak dlouho, dokud se nezbavíme veškerého světelného ruchu. Pokud se vám podařilo najít místo bez světelného ruchu, tak expozici snižovat nemusíte.

Zkuste nový level – time-lapse záběr

Pro focení Perseid můžete taktéž využít módu Časosběr (tzv. time-lapse), který se v nativní aplikací fotoaparát nachází. Zde je ale doopravdy nutné, abyste měli iPhone připevněný ke stativu. Zároveň doporučuji, abyste si s sebou vzali externí powerbanku, ke které iPhone připojíte – mohlo by se při točení time-lapse jednoduše stát, že vám dojde baterie a iPhone se vypne. Točení časosběru je podobné, jako při focení. Opět musíte upravit expozici, jako jsme si ukázali v odstavci výše – vše je doopravdy velice podobné, jen více náročné. Doporučuji, abyste při točení stáli několik metrů od telefonu, abyste otřesy zbytečně nezkazili záběr.

Time-lapse je jednoduše řečeno záběr složený z fotografií, které se vyfotí po určité periodě – několika sekundách. Proto doporučuji, abyste si na točení časosběru vyhradili alespoň hodinu vašeho času, aby výsledný záznam stál doopravdy za to. Časosběr najdete v nativní aplikaci Fotoaparát – stačí v něm několikrát swipnout zleva doprava, dokud se nepřesunete do módu Časosběr.

Úložiště

Jak už jsem zmiňoval výše, tak jednou z věcí, která by vás mohla zradit, je úložiště iPhonu. Před tím, než se rozhodnete jít ven fotit Perseidy se ujistěte, že máte dostatek místa v úložišti. Myslím si, že byste nechtěli, aby se vám při focení objevila nemilá notifikace, která vám oznámí, že na další fotky již nemáte místo. Pokud vás zajímá, jak co nejefektivněji vyčistit úložiště, tak se určitě podívejte na návod níže.

Závěr

Mějte na paměti, že pořád se snažíte Perseidy fotit či točit na iPhone. I když o kvalitách fotoaparátu iPhonu nepochybuji, nemůžete počítat s tím, že výsledné fotografie budou stejné, jako kdybyste fotili na profesionální zařízení. Tím vás samozřejmě nechci od dnešního vesmírného divadla odradit, ba naopak. Za zkoušku to určitě stojí, ale nezapomínejte na to, že nejlepším objektivem jsou právě vaše oči. Nezapomínejte proto na to, že takovou podívanou je nejlepší vidět na vlastní oči, nikoliv skrze displej telefonu. Na úplný závěr vám dám ještě jednu malou radu – za žádnou cenu ale nepoužívejte zoom. Kvalita výsledné fotografie bude hrozná a navíc, fotografii si můžete vždycky přiblížit.

jak vyfotit perseidy

Dnes nejčtenější

.