Zavřít reklamu

Podľa posledných výskumov predajných schopností, ktoré organizovala agentúra Pied Piper, je Tesla najhoršou automobilkou v zmysle systému predaja. Nenechajťe sa však zmiasť slovným spojením „predajný systém“. Takmer výlučne sa totiž jedná o kapacitu showroomov, ktoré dokážu z potenciálneho zákazníku urobiť kupujúceho. Ako vieme, Tesla má vlastný systém, ktorý je dôsledne nakonfigurovaný samotným Elonom Muskom a tento prvok v reťazci chýba. Je to ale spôsobené nárokom, pretože Tesla nie je „obyčajná automobilka“.

Výskumná praktika, pri ktorej zamestnanci potajomky navštevujú jednotlivé predajné miesta automobiliek, sa stala takpovediac každoročným pravidlom. Súčasťou výskumu je proces zahrňujúci otázky položené kvalifikovaným predajcom, schopnosť reagovať na jednotlivé problémy a celkový priebeh potenciálneho obchodu. Tu sa ale vynára háčik, vďaka ktoreému je logické, že Tesla skončila na úplne poslednom mieste (konrétne 15 bodov za priemerným skóre). Muskova spoločnosť totiž nevyužíva licencovaných predajcov z tretích strán, ale riadi si svoje obchody výhradne sama. Elektromobily od Tesly si tak môžete vyskúšať na vlastnej koži v Tesla galériách alebo v Tesla Stores, no objednávka vo väčšine prebieha výhradne online.

Jednotlivé Tesla galérie a stores sú od seba odlišné. Ako to vyzerá v predajni inovatívnej automobilky?

Podľa samotného Muska je zaužívaný proces predaja automobilov až príliš komplikovaný, nakoľko sa z poskytovaných licenčných predajcov stávajú nepotrebné prvky v systéme. Keby sa Tesla rozhodla vziať do úvahy štandardný predaj na báze resellerov, cena elektromobilov by stúpla a marža firmy by napak o niečo klesla. Podľa Pied Piper je „teslácky“ systém pedaja ekvivalentom kurátorov múzeí. Viete si asi predstaviť, ako na toto vyjadrenie zareagoval Elon Musk…samozrejme s úsmevom na tvári a poznámkou, že sa z výsledkov teší.

Tesla síce v tomto pofidernom výskume skončila na poslednom mieste, no určite to nevrhá negatívne svetlo na proces predaja jednotlivých modelov. Vnútorná politika firmy je jednoducho nastavená inak ako v drvivej väčšine prípadov. Kompletný ranking navštívených automobiliek s priradeným bodovaním nájdete na nižšie uvedenom obrázku.

Tesla
Tesla

Dnes nejčtenější

.