Zavřít reklamu

V dnešnom svete sa môžeme stretnúť s futuristickými možnosťami ako rozšírená realita, autonómne vozidlá alebo umelá inteligencia, takmer na každom kroku. To však neznamená, že sú tieto témy dokonale prebádané a vieme o nich všetko. Práve naopak, tieto možnosti sú ešte stále iba v plienkach. Vedci najnovšie pracujú na vývoji umelej inteligencie, ktorá dokáže odhadnúť typ osobnosti a to všetko pomocou zaznamenávania vášho pohľadu.

Tento výskum započal na základe jednoduchej skutočnosti, ktorú určite okúsil na vlastnej koži každý z vás. Ak je človek nervózny, je pod tlakom alebo vo všeobecnosti podlieha určitej emócii, ľahko ho môžu prezradiť pohyby očí. V podobných situáciách sa stáva, že človek gúľa očami zo strany na stranu alebo nervózne uhýba pohľadom. Jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele nás tak môže ľahko prezradiť, čo sa stalo impulzom pre projekt austrálskeho neurobiológa  Tobiasa Loetschera. „Vďaka nášmu posunu v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia dokážeme z pohybu očí nie len vydedukovať rôzne informácie, ale dokonca predpokladať typ osobnosti daného človeka,“ opisuje vedec pôsobiaci na University of South Australia.

Tím pod vedením Tobiasa Loetschera otestoval tento výskum v praxi. Akú úspešnosť dosiahla umelá inteligencia.

Výskum tohoto fenoménu spočíval z dvoch častí, pričom sa jednalo o teoretické aj o praktické prvky. Na testovaní sa podieľalo 50 dobrovoľníkov, ktorí museli najprv vyplniť dotazníky s jednoduchými osobnostnými črtami. Subjekty opísali svoju otvorenosť, pravdovravnosť, svedomitosť a podobné znaky, ktoré boli následne implementované do systému umelej inteligencie. Výskum v teréne pozostával z návštevy nákupného centra, kde mali dobrovoľníci jednoduchú úlohu, nakupovať. Počas toho mali na hlave umiestnenú súpravu so skenermi očí, ktoré zaznamenávali pohyby a charakteristiky pohľadov.

Následne dal tím výskumníkov tieto dáta zanalyzovať umelej inteligencii, ktorá mala za úlohu pospájať jednotlivé skeny s osobnostnými profilmi z dotazníkov. Nejednalo sa o bohvieaké výsledky, no systém priradil dvojice o približne 15% presnejšie, ako v prípade keď postupoval náhodne bez akýchkoľvek zdrojov. Podľa veľkej skupiny vedcov a neurológov má táto sféra obrovský potenciál v prípade interakcie stroja s človekom. Projekt vyzerá určite nádejne, no momentálne nie je žiadna šanca na jeho využite v praxi.

AI

Související články

Dnes nejčtenější

.