Zavřít reklamu

Vypadá to, že společnost Apple zvažuje používání svých iPhonů jako způsob identifikace uživatele. Mohlo by se tak dít s pomocí speciálního systému, využívajícího RFID. Smartphone by tak bylo možné v budoucnu používat jako alternativu ke klasickému cestovnímu pasu.

Patentová žádost, podaná 30. března letošního roku u amerického patentového úřadu a zveřejněná tento týden, nese název „Import dokumentů do zabezpečeného prvku“, a popisuje způsob, jakým by systém mohl importovat důvěrná data z konkrétního zdroje. Zmíněná důvěrná data mohou být podle patentu posléze poskytnuta orgánu, který identifikuje majitele zařízení – to poslouží jako důkaz totožnosti.

Popisované elektronické zařízení disponuje technologií RFIC (Radio Frequency Integrated Circuit) nebo NFC a zabezpečeným prvkem, sloužícím k ukládání dat. Za použití RFID dané zařízení získá část příslušných informací z dokladu totožnosti, vydaného odpovědným úřadem – k tomu může posloužit například řidičský průkaz. Jakmile jsou údaje načteny, vyšle zařízení požadavek o pověření příslušnému úřadu. Po získání pověření zařízení uloží požadované údaje do zabezpečeného prvku. Přenos by měl fungovat oboustranně, tedy i tak, že úřad vyšle požadavek zařízení. Patent také zmiňuje růst výskytu e-pasů, obsahujících čip, na kterém jsou uložena veškerá data o majiteli včetně jména a data narození.

RFID je zkratkou pro Radio Frequency Identification, tedy identifikace na rádiové frekvenci. Tuto technologii využívají například i NFC čipy.

Většina patentů, které společnost Apple podá, popisuje (zatím) neexistující hardware. V tomto případě se ale jedná o komponenty, které jsou již běžně používané, a to v iPhonech. Jedná se například o NFC technologii, zabezpečené zařízení, uchovávající data pro Touch ID nebo Face ID, nebo autentifikační systémy na základě zadávání biometrických údajů. Takovýto systém by své využití našel nejen ve firemním prostředí pro ověření identity zaměstnanců, vcházejících na pracoviště, ale v případě využití čísla pasu například také na letištích. Výhradní nahrazení klasických cestovních pasů by ale znamenalo vyřešení řady legislativních překážek, proto připadá v úvahu spíše firemní využití.

Passport fb Unsplash

Související články

Dnes nejčtenější

.