Zavřít reklamu

Při zpracovávání rozsáhlého profilu zakladatele společnosti Spotify, Daniela Eka, si Robert Safian z Fast Company našel také chvíli na rozhovor s Timem Cookem. Téma se samozřejmě točilo kolem Apple Music, Spotify, konkurence a streamované hudby obecně.

„Hudba mě inspiruje, umí motivovat. Také díky ní v noci dokážu ztišit své myšlenky. Myslím, že je pro mě lepší než kdejaké léky.“ začal Cook. Zároveň vyjádřil obavu, aby neztratila hudba své kouzlo: „Bojíme se, aby se z hudby nevytratila lidskost a nestala se pouze bity a bajty namísto umění.“ Sice nejmenoval přímo Spotify, ale zřejmě tím poukazuje na jejich větší zaměření na algoritmus vybírající skladby. Dále také prohlásil něco, co od CEO obrovské technologické společnosti neuslyšíte často: „Neděláme to kvůli penězům.“

Na druhou stranu jsou tato slova pochopitelná. Apple je společnost vydělávající obrovské množství peněz na prodeji zařízení a služba Apple Music pro ně nemusí být neustále zisková. Naopak pro Spotify se jedná o jejich jediný produkt, takže u nich je pravidelná ziskovost nutná. I přesto však Cook nezapírá, že by chtěl Apple svými nabízenými službami vydělat. Do roku 2021 by chtěli dosáhnout příjmu 50 miliard dolarů ze služby, v loňském roce to bylo 30 miliard.

Apple Music a Spotify – nesmiřitelní rivalové

I Daniel Ek se vyjádřil směrem k Apple Music a prozradil, v čem vidí oproti této službě výhodu Spotify – jednostranné zaměření společnosti. Zatímco pro Apple není streamovaná hudba tím hlavním, pro Spotify se jedná o jedinou službu, kterou nabízejí: „Hudba je to, čím se zaobíráme celé dny a noci. A přesně to ukazuje rozdíl mezí průměrností a opravdovou kvalitou.“ Se soubojem s Applem se počítalo vždy, ještě před Apple Music. Apple dominoval ve stahované digitální hudbě skrze iTunes v roce 2008, kdy Spotify bylo na samém začátku. A už tehdy Ek cílil na nahrazení iPodu streamovanou hudbou skrze předplatné. Navíc je konkurence Applu prý donutila být více disciplinovaní.

Rozdíl je také v nabídce bezplatné verze, kterou nabízí pouze Spotify. Ta obsahuje oproti placené několik omezení a také reklamy. A i tudy podle Eka vede cesta, protože u uživatelů, kteří nejsou ochotni platit měsíční předplatné, vydělají alespoň právě pomocí reklam. A co vy – jste příznivci spíše Spotify, Apple Music či nějaké jiné streamovací aplikace?

Související články

Dnes nejčtenější

.