Zavřít reklamu

Nedávná patentová přihláška společnosti Apple vypadá na první pohled velmi nebezpečně. Jedná se totiž o koncept, který by umožnil volat skrze FaceTime během jízdy automobilem. Celý patent počítá s čelním sklem s rozšířenou realitou, na kterém by se projektovaly informace při jízdě jak v autonomním, tak v neautonomním vozidle. Mohlo by se jednat například o ukazatel aktuální rychlosti vozu a povolenou rychlost v daném úseku. Zobrazovaly by se též jiné informace relevantní pro daný úsek silnice (havárie, kolona, oprava silnice).

V patentové přihlášce je odkaz na FaceTime, který zní takto: „V některých provedeních umožňuje zobrazovací systém rozšířené reality obsažený ve vozidle vizuální komunikaci mezi cestujícími ve vozidle, tak i s cestujícím v jiném voze.“ Zní to krkolomně, ovšem takový popis ve spojení s Applem jasně evokuje FaceTime. Patent také popisuje, jak začlenit tuto technologii do neautonomních vozů řízených člověkem pro zvýšení komfortu řidiče i cestujících.

Koncept interiéru autonomního vozidla:

 

Něčeho podobného se dočkáme zřejmě až v horizontu několika příštích desetiletí ve světě, kde budou autonomní vozy již dávno zaběhlým standardem, a řidič tak nebude muset vůbec sledovat dění kolem sebe. Poté bude možné soustředit se během jízdy klidně i na FaceTime. Nedávno byla zveřejněna jiná patentová přihláška Applu, která pojednávala o technologii umožňující přizpůsobit jízdu na základě měření tělesných funkcí cestujících. Dnes to všechno zní jako velké sci-fi, na druhou stranu je ale skvělé, jak Apple myslí dopředu.

koncept-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.