Zavřít reklamu

Elon Musk je slavný vizionář, který už například nechal do vesmíru vystřelit vozidlo. A nyní přichází s další šílenou myšlenkou, která se týká planety Mars. O ní se už dlouhou dobu mluví v souvislosti s její terraformací. Tou se rozumí záměrná přeměna atmosféry, teploty a přírodních podmínek, aby se co nejvíce přiblížily těm na Zemi. Největším problémem je v tomto ohledu tenká vrstva atmosféry Marsu, proto je nutné se na něm pohybovat ve skafandru. Může za to nízký atmosférický tlak, který by zapříčinil prasknutí orgánů v těle. Samozřejmě s tím souvisí i nedostatek kyslíku, vysoké ultrafialové záření či teplota.

Už v roce 2015 přišel Musk s návrhem, že by se dalo pomocí jaderných zbraní uvolnit dostatek oxidu uhličitého z podzemí planety a tím zvýšit vrstvu atmosféry i její tlak.  Vědecká studie zveřejněná v časopise Nature Astronomy se zabývala stejnou otázkou a snažila se odpovědět na to, jak dosáhnout atmosférického tlaku, aby nebylo nutné používat ani dýchací nástroje.

Auto už Musk do vesmíru dostal, teď je na řadě osídlení Marsu.

Výsledek výzkumu je však nepotěšující, protože podle něho není na Marsu dostatek oxidu uhličitého, aby pomohl zvýšit tlak na potřebnou úroveň. Jeho množství by pomohlo ke zvýšení atmosferického tlaku na 7 % hodnoty toho na Zemi. Aktuální stav je zhruba 6 %. To samozřejmě není dostatek ani na to, abychom se po planetě mohli pohybovat bez skafandru, natož bez dýchacích přístrojů.

Musk se však nedá jen tak odradit. V pondělí totiž na svém Twitteru uvedl, že oxidu uhličitého je na Marsu dost, aby mohla být planeta terraformována. Nicméně neuvedl, jak k tomuto závěru došel. Vypadá to tedy, že si na pravidelné výlety na Mars počkáme ještě pěkných pár let. Nicméně i podle NASA se nejedná o nemožnou věc a prý by se nám to v budoucnu opravdu mohlo podařit. Nakonec i Musk plánuje vyslat první lidi na Mars už v roce 2024.

Elon Musk

Související články

Dnes nejčtenější

.