Zavřít reklamu

25. července 1989 nebyl pro Apple zrovna šťastným dnem. Neuspěl totiž se žalobou na Microsoft ohledně porušování autorských práv. Konkrétně prý Microsoft okopíroval od Applu vzhled a funkce Mac OS k vytvoření Windows. Žaloba se vztahovala přesně na 189 různých porušení autorských práv a Windows 2.0.3. Soudce 179 z nich nepotvrdil a Microsoft tak měl cestu ke slávě v nadcházející dekádě otevřenou.

Abychom se dostali na začátek celého problému, musíme se vrátit ještě o několik let zpět, konkrétně do roku 1985. Tehdy Bill Gates napsal dopis CEO Applu Johnu Sculleymu a vedoucímu projektu Macintosh Jean Louisi Gaséemu. V oné zprávě jim radil, aby společnost začala licencovat svůj operační systém, který byl vyvíjen přímo pro Mac, dalším společnostem. Ve zprávě stálo: „Apple musí z Macintoshe vytvořit standard, ale žádná počítačová společnost, dokonce ani IBM, nedokáže vytvořit nový standard bez další podpory. A i když si toto Apple uvědomil, nedokázal získat dostatečnou podporu, aby se tímto standardem stal. Microsoft je ochotný Applu pomoci tuto ideu realizovat. Známe správné strategie i výrobce a máme potřebné zkušenosti.

Gates měl za to, že by Apple měl licencovat svou technologii  třem až pěti významným výrobcům. V té době šlo například o Hewlett Packard, Motorolu či AT&T. John Sculley nebyl rezolutně proti tomuto nápadu, ale Gassée ano. Měl za to, že Apple je natolik odlišný a lepší, než všichni ostatní, že svou konkurenci jednoduše převálcují. Gates se tedy rozhodl této příležitosti využít a v listopadu 1985 přivedl na trh Windows. Ten sice nebyl v porovnání s Mac OS moc povedený, ale i tak nebyli v Applu nadšení. Například aplikace Write a Paint se až nápadně podobaly MacWrite a MacPaint.  Ale vzhledem k tomu, že Microsoft vyvíjel Windows ještě dříve, než byl operační systém Macintoshe předveden Gatesovi a oba systémy využívaly licencovanou technologii Xerox PARC, podepsaly Apple a Microsoft dohodu.

Takto vypadal operační systém Windows 2.0:

Konkrétně se tak stalo 21. listopadu 1985 a Microsoft díky ní získal možnost využívat vizuální a grafické zpracování operačního systému Mac OS. Na oplátku se Microsoft zavázal i nadále pro Mac vyvíjet software a zajistit dvouletou exkluzivitu na Excel. Všichni byli s výsledkem spokojeni, dokud nepřišel na trh Windows 2.0. Ten se prostředí Macintoshe podobal mnohem více než původní první verze a Apple okamžitě zareagoval. 17. března 1989 podal žalobu o porušení autorských práv. Nejprve to vypadalo, že soudní při vyhraje Apple, zlomové však bylo rozhodnutí soudce Williama Schwarzera 25. července 1989. Ten uvedl, že většina nových prvků ve Windows 2.0 je kryta dohodou mezi oběma společnostmi z roku 1985. Ty části, které součástí dohody nebyly, prý nebyly chráněny autorským právem.

Toto rozhodnutí má za následek rivalitu mezi Microsoftem a Applem tak, jak ji známe dosud. Pro Microsoft navíc znamenalo dominanci minimálně v následujícím desetiletí.

apple microsoft fb

Dnes nejčtenější

.