Zavřít reklamu

Jen pár dní poté, co se na světlo světa dostaly nové MacBooky Pro s procesory Intel Core i9, si začali jejich první majitelé všímat velmi nepříjemného jevu. Kvůli výraznému zvýšení výkonu totiž přestal MacBook zvládat své chlazení a tudíž dosahoval jeho procesor již po pár vteřinách plné zátěže alarmujících hodnot. Aby se procesor nepoškodil, samozřejmě se automaticky zpomaloval, čímž ale ztrácel i svůj výkon. V opačném případě by však hrozilo jeho zničení, což je u počítače, jehož cena za nejvyšší konfiguraci překračuje hranici 200 tisíc korun, velký problém. Zajímavé ale je, že spotřebitelská organizace Consumer Reports v tom až takový problém nevidí.

Consumer Reports si můžete pamatovat již z minulosti, kdy svými doporučeními zákazníkům vyvolala čas od času velké diskuze. Organizace jde totiž poměrně často “proti proudu” a nově příchozí produkty na trh hodnotí jinak, než jak na ně nahlíží valná většina recenzentů či běžných uživatelů. A právě to se potvrdilo i u hodnocení nového MacBooku Pro. Podle odborníků organizace totiž není zápolení MacBooku s teplotami žádnou chybou. 

Samozřejmě, i Consumer Reports přiznávají, že se nejedná o rozhodně nic příjemného. Na druhou stranu se ale s podobnými problémy, čili s vysokými teplotami, které brání dlouhodobě vysokému výkonu počítače, potýkají i mnohé konkurenční společnosti, namátkou lze zmínit třeba Dell a jeho model XPS 15. Problémy s teplem tak dle organizace v žádném případě nesužují jen Apple. 

Konstrukce jako hlavní kámen úrazu 

Hlavní problém je samozřejmě v samotné konstrukci notebooků, které jsou zpravidla lehké, tenké a nedokáží zajistit vysoce výkonným CPU dostatečné chlazené. “Laptom je tím nejhorším prostředím, do kterého lze umístit výkonný procesor. Není v něm dost místa, takže o efektivním chlazení tu nemůže být řeč,” komentuje problémy s přehříváním vysoce výkonných notebooků jeden z pracovníků Consumer Reports. 

Notebooky, které by si s výkonnými procesory generujícími velké teploty hravě poradily, by samozřejmě existovat mohly. Museli bychom ale u nich počítat s velkými kompromisy, které by se mnohým z nás nejspíš příliš nelíbily. Namátkou lze zmínit třeba počítač Acer Helios 500, který se dá též označit za vysoce výkonný, nicméně přehříváním a přiškrcováním výkonu kvůli teplotám netrpí. Jako daň za to však zaplatil svou váhou a tloušťkou, která je oproti 15” MacBooku Pro dvojnásobná. S trochou nadsázky se tak dá říci, že povedený design a vysoký výkon spolu ruku v ruce zatím úplně nejdou. 

Dnes nejčtenější

.