Zavřít reklamu

V roce 2016 Apple představil MacBook Pro s Touch Barem. Jak je známo, u nových modelů nikdy netrvá dlouho, než je nějaký technik otevře a podívá se jim na zoubek. V tomhle případě tehdy odborníci zjistili, že MacBooky Pro nemají vyměnitelný SSD disk, jelikož je pevně připájený k základní desce. Řada lidí se tenkrát obávala přenosu dat, pokud bude SSD disk poškozen.

Nakonec se obavy nenaplnily a ukázalo se, že Apple takový nástroj pro přenos dat má. Jedná se o malou černou „krabičku“, která dovede přenést data do funkčního modelu MacBook Pro. Krabička disponuje kabelem, který se připojí k obnovovacímu portu na nefukční logické desce a rovněž USB-C portem, který slouží k přenosu dat do funkčního MacBooku Pro. Jakmile jsou MacBooky tímhle způsobem propojeny, technik jednoduše otevře Asistenta pro přenos dat a pokračuje dle běžného postupu.

Tenhle nástroj byl pohodlnou nejkrajnější volbou při selhání SSD. Jak se ale zdá, u nejnovějšího modelu, který byl nedávno v tichosti představen, nebude možné tento postup využít. Když iFixit minulý týden rozebrali nový model, zjistili, že konektor pro obnovu dat známý z předchozích modelů chybí.

Nové MacBooky Pro vypadají úplně stejně jako MacBooky Pro z let 2016 a 2017: 

Web MacRumors tedy kontaktoval autorizované prodejce a dozvěděl se, že nástroj používaný pro přenos dat u předchozích modelů opravdu nepůjde u letošního modelu použít. Některé zdroje tvrdí, že v případě selhání desky nepůjdou data přenést vůbec. Půjdou přenést pouze u funkčních MacBooků pomocí systému Target Disk Mode a Asistenta přenosu dat na jiný Mac díky Thunderbolt 3 portům. Port pro obnovu dat u letošních modelů byl zřejmě odstraněn kvůli čipu T2, který umožňuje SSD zašifrovat. Zákazníci by tak měli být nabádáni k častějšímu zálohování, neboť se to jeví jako zatím jediný způsob, jak ochránit data před možným selháním Macu.

Celkově je zatím o tomto tématu známu poměrně málo informací a je tedy potřeba je ještě upřesnit. Jakmile se ale upřesňující zprávy objeví, což se dá očekávat v horizontu hodin nebo maximálně dní, budeme vás o tom ihned informovat.

2018-macbook-pro-980x620

Dnes nejčtenější

.