Zavřít reklamu

Tesla je jedným z najväčších koncernov dnešnej doby a to sa netýka iba elektromobility a zelenej energie. Európsky trh v spojení s Teslou je najviac koncentrovaný v prvom rade v Nemecku, kde je orientovaných najviac predaných elektromobilov Tesla na jedného obyvateľa. O niečo málo v tejto štatistike zaostáva Nórsko, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste. V celej Škandinávii môžeme sledovať trend postupného nárastu počtu elektromobilov, čo by pochopiteľne malo súvisieť s vyšším počtom servisov. Opak je však pravdou. Elektromobily stále pribúdajú, no servisov je málo.

Nórsko momentálne zažíva akýsi servisný kolaps, pričom čakacie lehoty na opravu alebo prehliadku vozidiel Tesla sú doslova alarmujúce. Ako sa k tomu postavila spoločnosť Tesla a samotný Elon Musk? Napriek tomu, že je situácia v severskej krajine viac než negatívna, môže z nej Tesla ťažiť. Pokiaľ sa jej podarí problém vyriešiť, bude môcť predísť podobným záležitostiam aj v prípade ostatných trhov.

Je možné povedať, že v snahe vyrobiť čo najviac modelov za čo najkratší čas, si Tesla uplietla bič sama na seba. Ak si pod pojmom negatívna situácia predstavujete mierny nepomer, ste na omyle. Nórsko totiž disponuje iba 11 oficiálnymi servismi a strediskami firmy Tesla, zataľ čo počet zaregistrovaných vozidiel v krajine je až 26 000. Uznajte sami, že jeden servis jednoducho nie je schopný postarať sa o 2600 vozidiel. Podľa informácií bolo za prvý polrok v Nórsku podaných 118 sťažností, ktoré boli namierené voči spoločnosti Tesla. Tesla tak obsadila štvrté miesto medzi spoločnosťami s najväčším počtom sťažností.  Áno, v porovnaní s číslom 26 000 je 118 iba kvapkou v mori no vozidiel stále pribúda a majiteľom pomaly dochádza trpezlivosť.

Máte právo byť naštvaní

Negatívnym ohlasom a výzvam sa nevyhol ani predstaviteľ spoločnosti Elon Musk. Ten na svojom Twitteri reagoval na niektoré príspevky a uznal, že obyvatelia Nórska majú byť prečo naštvaní. Podľa jeho slov má firma problém s rozširovaním servisných kapacít, najmä v hlavnom meste. Najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom ako tomuto problému zamedziť, má byť nasadenie mobilných servisov.

Tesla je aj napriek veľmi dlhým odkladom a čakacím lehotám na objednané vozidlá stále pozadu s plánom produkcie. Ťažko povedať, ako by vyzerala momentálna situácia v Nórsku, keby tomu tak nebolo a všetci čakajúci majitelia by vlastnili kľúče od svojich modelov. Dĺžka momentálnej čakacej doby sa pohybuje od troch mesiacov do polroka a je nepravdepodobné, že by sa to v dohľadnej dobe mohlo zlepšiť.

Tesla

Dnes nejčtenější

.