Tesla musí řešit v Norsku netradiční problém

Tesla je jedným z najväčších koncernov dnešnej doby a to sa netýka iba elektromobility a zelenej energie. Európsky trh v spojení s Teslou je najviac koncentrovaný v prvom rade v Nemecku, kde je orientovaných najviac predaných elektromobilov Tesla na jedného obyvateľa. O niečo málo v tejto štatistike zaostáva Nórsko, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste. V celej Škandinávii môžeme sledovať trend postupného nárastu počtu elektromobilov, čo by pochopiteľne malo súvisieť s vyšším počtom servisov. Opak je však pravdou. Elektromobily stále pribúdajú, no servisov je málo.

Nórsko momentálne zažíva akýsi servisný kolaps, pričom čakacie lehoty na opravu alebo prehliadku vozidiel Tesla sú doslova alarmujúce. Ako sa k tomu postavila spoločnosť Tesla a samotný Elon Musk? Napriek tomu, že je situácia v severskej krajine viac než negatívna, môže z nej Tesla ťažiť. Pokiaľ sa jej podarí problém vyriešiť, bude môcť predísť podobným záležitostiam aj v prípade ostatných trhov.

Je možné povedať, že v snahe vyrobiť čo najviac modelov za čo najkratší čas, si Tesla uplietla bič sama na seba. Ak si pod pojmom negatívna situácia predstavujete mierny nepomer, ste na omyle. Nórsko totiž disponuje iba 11 oficiálnymi servismi a strediskami firmy Tesla, zataľ čo počet zaregistrovaných vozidiel v krajine je až 26 000. Uznajte sami, že jeden servis jednoducho nie je schopný postarať sa o 2600 vozidiel. Podľa informácií bolo za prvý polrok v Nórsku podaných 118 sťažností, ktoré boli namierené voči spoločnosti Tesla. Tesla tak obsadila štvrté miesto medzi spoločnosťami s najväčším počtom sťažností.  Áno, v porovnaní s číslom 26 000 je 118 iba kvapkou v mori no vozidiel stále pribúda a majiteľom pomaly dochádza trpezlivosť.

Máte právo byť naštvaní

Negatívnym ohlasom a výzvam sa nevyhol ani predstaviteľ spoločnosti Elon Musk. Ten na svojom Twitteri reagoval na niektoré príspevky a uznal, že obyvatelia Nórska majú byť prečo naštvaní. Podľa jeho slov má firma problém s rozširovaním servisných kapacít, najmä v hlavnom meste. Najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom ako tomuto problému zamedziť, má byť nasadenie mobilných servisov.

Tesla je aj napriek veľmi dlhým odkladom a čakacím lehotám na objednané vozidlá stále pozadu s plánom produkcie. Ťažko povedať, ako by vyzerala momentálna situácia v Nórsku, keby tomu tak nebolo a všetci čakajúci majitelia by vlastnili kľúče od svojich modelov. Dĺžka momentálnej čakacej doby sa pohybuje od troch mesiacov do polroka a je nepravdepodobné, že by sa to v dohľadnej dobe mohlo zlepšiť.

Tesla

| | Zdroj
17
Leitz

Diskuze

  Jakoby nestačilo, že máme premiéra Slováka. Ještě nám tu budou psát články. Tak použijte alespoň angličtinu, když už ne češtinu (pochybuju, že ji na Slovensku někdo zná). Poláci nám taky necpou svý politiky a nemáme tu jejich články. Ty ovcomaďaři mi už začínají lézt na nervy.

  Reagovat

  Co máte pořád proti slovenštině? Češi a Slováci dokázali žít v jednom národě 3/4 století a tady neumíte přečíst ani pár článků.

  Reagovat

  Musím souhlasit. Když už, tak ať je i nadpis slovensky. Ani bych to neotvíral. Takhle to jen s odporem zavřu, to se nedá přelouskat. Nechtěli nás za bratry a teď se sem cpou.

  Reagovat

  Si dement ako ten čo napísal príspevok o slovenskej okupace. Lebo iba dement v 21 storočí dokáže napísať príspevok ako ty a tebe podobný …?
  Založ si svoj web a píš si tam ako chceš ty pošuk. Si uvedom že ste tu neni len vy.
  Bodaj by bolo viac článkov slovenských nech ťa roztrhne

  když nejsou argumenty, přichazí urážky. Já vyrostl na pionýrský vlaštovce….. lastovička rozumíš?
  Jen mi vadí, že hned není vidět, že je článek slovenštinou . Jakoby se za to autor styděl a pak čekal, že když už to někdo rozklikne, tak si to přečte. Ale to prostě nefunguje. Promiň, ale když už se kouknu na ( vaši ) televizi a běží tam reklama která je namluvená česky a vy pod tím máte slovenský titulky, tak si o vás prostě nemůžu myslet nic dobrého. Tak se omlouvám za názor.

  Mně nevadí, že jsou články psané ve slovenštine, ale proč sakra píšete nadpisy česky? To se bojíte, že pokud bude nadpis slovensky, tak to lidi číst nebudou?

  Reagovat

  Bad napísať názor je jedna vec, ale urážať národ je druhá. Ak ti vadí to čo píšeš prečo to nenapíšeš priamo majiteľovi pripadne redaktorovi ktorý to písal ? Prečo blbeé komentáre? My vás tiež neurážame.
  A ťahať sem že máme titulky keď je česká reklama ? To je politika za ktorú my nemôžeme ako nemôžeme za rozpad našich krajín a robiť názor na základe takejto kraviny…… hm , zrejme si bol slabý pionier, ale prisahu si zložil 🙂

  Reagovat

  Opravte ma ak sa mylim ale myslim ze zo zaciatku boli clanky v slovencine aj so Slovenskym nadpisom. Potom ale asi niekto prisiel na to ze tu je viac ludi ako „Bad“ a clanky nemali taku citanost (preklik) lenze o to tu prave ide. Slovakovi to nevadi pocita s cestinou a Cech to otvori a spravi preklik pre reklamu. Obsah uz dolezity nieje. Tento web je ale sukromny a moze si robit co len chce.
  Bad a podobni citatelia: Na Slovensku musi byt kazdy program lokalizovany takze bud s dabingom alebo titulkami. A k tomu ze Vam vadi slovencina len tolko ze skuste si precitat nejaky text v Madarcine alebo rovno v Arabcine aby ste pochopili co to su cudzinci ked Vam vadi Slovencina.

  Reagovat

  Beru tvůj názor a máš asi pravdu. Mě slovenština nevadi, vlastně mám dva kolegy slováky a docela si rozumíme. 😉 jen číst, je to fakt pruda. Tak bych jen uvítal, že když ti píše nekdo slovensky, aby tak napsal i nadpis. Působí to pak, jako když se za svůj jazkyk tak trochu stydí.

  Reagovat

  To je vec ktora mi sice neprekaza ale rovnakomi to pride neprirodzene. Tu by som sa ale autora zastal pretoze si myslim ze to je rozhodnutie vedenia a on s tym nic nezmoze.

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz