Přesně před 8 lety přiznal Apple jednu z největších chyb v historii iPhonů

Příchod iPhonu 4 byl velkou událostí, a to nejen díky skvělým funkcím, ale i díky takzvané Antennagate.  A 2. července 2010 Apple poprvé chybu veřejně přiznal a začal se jí zabývat. Co se přesně stalo? iPhone 4 obsahoval konstrukční vadu a díky ní docházelo k výrazným problémům s kvalitou signálu při držení telefonu v ruce. Anténa byla totiž kvůli přechodu na skleněná záda přístroje umístěna po obvodu telefonu v jeho kovové části. A pravě téměř celá tato část byla zakryta rukou při jeho držení.

Největší problémy zaznamenávali leváci, protože ti u iPhonu zakrývají levou spodní část a právě ta byla problémovou. První rada od Steva Jobse? Telefon takto nedržte. To samozřejmě nikomu z uživatelů s touto chybou nestačilo a volali po vysvětlení. Toho se dočkali v tomto prohlášení:

„Po prošetření jsme byli ohromeni zjištěním, že náš vzorec na výpočet úrovně signálů nezobrazuje správné hodnoty. V mnoha případech totiž ukazuje o dvě čárky více, než by měl. Například když se v některých situacích zobrazila na displeji plná hodnota signálu, reálně měla být pouze na polovině. Uživatelé, kteří zpozorovali snížení této hodnoty, když uchopili svůj telefon, jsou velmi pravděpodobně v oblasti se slabým signálem, ale nevědí o tom, protože iPhone chybně zobrazoval signál silnější. Pokles během uchopení přístroje tedy nastane proto, že původní hodnota nebyla skutečná.“

Ano, i nám z tohoto vyjádření přišlo, že se Apple snaží pouze zakrýt konstrukční vadu a svést tuto chybu na softwarový problém. Nápravu slíbili sjednat do několika týdnů v bezplatné aktualizaci softwaru. Aktualizace se týkala i iPhonu 3GS a 3G, které zřejmě touto chybou také trpěly, byť ne tak viditelně.

Aby toho nebylo málo, tak o několik dní později společnost Consumer Reports, která testuje různé výrobky a lidem doporučuje či je odrazuje od koupě, zveřejnila zprávu právě o iPhonu 4. V ní uvedla, že tento telefon nedoporučuje a že má problém s příjmem signálu, který je způsoben konstrukční vadou, nikoliv pouze chybou softwaru, jak tvrdil Apple. Steve Jobs tedy svolal tiskovou konferenci, na které chybu přiznal a jako řešení nabídl uživatelům gumový obal Bumper, který problém vyřeší. Následující modely samozřejmě už byly v pořádku a podobná chyba se neopakovala.

Pamatujete si na tuto kauzu? Týkala se i přímo vás nebo jste s používáním iPhonu 4 neměli žádné problémy?

| | Zdroj
5
Leitz

Diskuze

  sice moc nechápu proč to někdo po letech řeší, ale za sebe sděluji, že jsem 4 měl a žádný problém se signálem jsem nikdy neměl. Asi před dvěma měsíci jsem telefon po letech probudil a funguje a telefonuje, jako by byl nový.

  Reagovat

  Antény po obvodu měly eliminovat problém se zakrýváním antény dlaní (což fungovalo). Problém však nastal, pokud jste drželi telefon (bez obalu) v levé ruce a měli jste tu ruku mokrou / spocenou – měli jste zvýšenou vodivost kůže. Došlo skrze kůži ke spojení antén / zkratování a úbytku až ztrátě signálu.
  Gumový obal Bumper, který pak Apple rozdával odstranil problém se zkratováním antén, takže pak bylo vše ok.

  Ty antény po obvodu mobilu byla taková další malá revoluce – Apple tehdy ukazoval, jaké má udělané speciální místnosti ve svém středisku na testování signálu / antén…

  V té době se ostatní výrobci Applu za ten „bug“ (ačko-li se tento problém týkal jen minima lidí) smáli / říkali, že jejich antény v mobilech jsou ok.

  Apple v reakci na to natočil reklamy, kde ukazoval, jak snadno mobily ostatních výrobců ztratí signál, když se ten který mobil jinak uchopí do ruky, když se třeba jen jeden prst položí doprostřed zad mobilu, hned šel signál do… Každopádně ostatní výrobci začali o to víc křičet (potrefená husa…), takže Apple ty reklamy zase rychle stáhl.

  Reagovat

  Jo, iPhone 4 byl muj druhy iPhone, co jsem kdy vlastni, hned po 3G. Lehky pokles signalu se mi obcas podarilo nasimulovat, ale pri realnem pouziti jsem nikdy nemel problem. Obal zdarma od (*)Spark ale velmi potesil :).

  Reagovat

  Naštěstí se mě tento pro lém vůbec nedotkl, i když zprávy jsem samozřejmě sledoval. iPhone 4 považuji stále za jeden z nejlepších iPhonů, co Apple vyrobil a jsem rád, že na něj tak trochu navázal s iPhonem X, i když to asi platí jen kvůli těm skleněným zádům, jinak spolu ty dva stroje nemají samozřejmě nic společného.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz