Zavřít reklamu

Moderný svet technológií sa pohybuje tak rýchlo, že to ani nestíhame vnímať. Možno až príliš rýchlo. Dôkazom toho je skutočnosť, že popredné spoločnosti zatiaľ ešte ani nenasadili 5G siete, no už pracujú na ďalšej generácii. Samozrejmosťou v prípade 5G bude vyššia rýchlosť prenosu dát a frekvenčného spektra. Každá generácia je rýchlejšia ako tá predošlá, no čo môžeme čakať od pripravovanej 6G siete?

Tím svetových inžinierov s názvom ComSenTer, ktorý združuje výskumníkov pod záštitou spoločnosti Semiconductor Research Corporation, sa vyjadril k chystanému vývoju siete 6G. Podľa nich sa bude ďalšia generácia tejto technológie držať zaužívaného trendu, ktorým je sústredenie sa predovšetkým na rýchlosť toku dát. Jedným z najvýznamnejších projektov, na ktorom pracuje spomínaný Comsenter, je zostrojenie stanice orientovanej na frekvenčný rozsah budúcej generácie bezdrôtovej siete. Ten by sa mal orientovať na frekvencie 140 GHz, 220 GHz a 340 GHz, pričom sa jedná o vyššie pásmo ako to, ktoré je využívané v prípade siete 5G.

V potenciálnych plánoch zaznel aj dohad ohľadom stanice, ktorá by mala vysielať až tisíc lúčov spolu a to súčasne. Každý lúč by pritom mal disponovať rýchlosťou 10 gigabitov za sekundu, čo nám dohromady dáva výkon základne na úrovni prenosu neuveriteľných 10 terabitov za jednu sekundu.

To však v budúcnosti môže znamenať vyššiu spotrebu a viac požadovaného výkonu pre naše mobilné zariadenia. Komponenty slúžiace na prijímanie vyššej frekvencie totiž musia byť uložené priveľmi nahusto, čo môže spôsobovať riziká v podobe prehriatia alebo zlyhania systému. Momentálny problém, s ktorým sa inžinieri snažia vysporiadať, je krátky dosah a slabá priepustnosť signálu cez rôzne typy materiálov. Blokovať signál môžu stavby, pohybujúce sa objekty a dokonca aj ľudia. V ďalšom zdokonalovaní novej generácie však vývojári určite vidia potenciál a preto sa okrem 5G siete určite dočkáme aj jej nástupcu.

6G
Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.